A művészet szerelmeseinek egyfajta Szent Grál lenne tárlaton együtt látni a holland festő napraforgós képeit. Erre azonban még soha nem került sor, és nagy valószínűséggel nem is fog. A festmények ugyanis a világ különböző pontjain vannak szétszórva, az őket őrző gyűjtemények pedig vonakodnak kölcsönadni a műveket.
A londoni National Gallery ezért úgy határozott, hogy a Facebook Live szolgáltatáson, virtuális tárlatvezetés keretében mutat be ötöt a napraforgós csendéletek közül. Az intézmény igazgatóhelyettese szerint nagy valószínűséggel ez lesz az egyetlen esély együtt látni az alkotásokat.
Az online kiállításon szereplő képeket három kontinens múzeumai őrzik, a londoni galéria mellett az amszterdami Van Gogh Múzeum, a Philadelphia Museum of Art, a müncheni Neue Pinakothek és a tokiói Seiji Togo Memorial Sompo Japan Nipponkoa Museum of Art.
A hétfői kiállításon "körkapcsolásban" mutatják be őket, mindegyik állomáson 15 perces tárlatvezetést tart az adott intézmény egy-egy szakértője, aki aztán átadja a szót a következő galériának.
Vincent van Gogh egyetlen napraforgós képét sem tudta eladni életében. Az alkotások Theo nevű testvérére, majd az ő feleségére szálltak. Jo Bonger a virtuális tárlaton látható öt csendélet közül négyet is értékesített 1891 és 1924 között, egyet azonban megtartott. Utóbbit őrzi az amszterdami múzeum.

Kapcsolódó
Az, hogy levágta a fülét, csak a jéghegy csúcsa
Vincent Van Gogh öncsonkítását és halálát is rejtélyek övezik. Élete egy meg nem értett zseni tragikus története, hírneve csak halála után kapott szárnyra. Ma már szinte mindent el lehet adni nevével.
Martin Bailey, a festő munkásságának szakértője, aki könyvet is írt a napraforgós mesterművek történetéről, a rendhagyó kiállítás jelentőségét hangsúlyozta a The Daily Telegraph című brit lap pénteki számában.

Kapcsolódó
Több ezer olajfestményből készült a világ első festmény-filmje
Van Gogh élete és művei is megjelennek a rendhagyó technikával készült Loving Vincent című filmben: a Csillagos éj című kép mellett még az ikonikus füllevágás is megelevenedik a festményekből. A film a héten debütált a hétfőn kezdődött Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon.
A való életben "sohasem lesznek együtt láthatók"
- vélekedett, hozzátéve, hogy ennek két oka van: egyrészt törékeny állapotuk miatt vagy egyáltalán nem szállíthatók, vagy csak különösen kivételes körülmények esetén. Másrészt - tette hozzá - a legnépszerűbb alkotások közé tartoznak az őket őrző intézményekben, amelyek csak vonakodva adnák őket kölcsön.