Vizuál

Eltűnt remekművekből nyílt virtuális kiállítás

2020.11.20. 08:55
Ajánlom
A Samsung legújabb kezdeményezésében elveszettnek nyilvánított ikonikus műalkotások titkait fejthetik meg az érdeklődők.

Ahogy az életünk egyre több dimenziója kerül át a virtuális térbe, egyre inkább megmutatkozik a technológia közösségteremtő ereje. Az Eltűnt remekművek című digitális tárlaton olyan, világszerte elismert művészek festményei láthatók, mint Van Gogh, Cézanne vagy Monet.

A Samsung kezdeményezésén szereplő kivételes alkotások közös jellemzője, hogy ma sehol nem lehet teljes, eredeti fizikai valójukban megtekinteni azokat, mivel nyomuk veszett. A kiállításban szereplő alkotások – amelyek között magyar festmény, Nemes-Lampérth József alkotása is megtalálható – most először tekinthetők meg ilyen formában együtt.

A kampány amellett, hogy bemutatja az értékes műveket, a kutatáshoz és akár megtalálásukhoz is hasznos tippeket nyújthat.

Sajnos minden évben több millió euró összértékű műkincs tűnik el. A tárlaton megismerhetjük a Kilátás az Auvers-sur-Oise-re című festményt, amelyet a rablók az 1999-es újévi ünnepségeket kihasználva loptak el, filmekbe illő módszerrel. A felállványozott épületet megmászva, a betört tetőablakon keresztül egy kötéllétrán ereszkedtek le, majd a menekülés közben füstbombát is használtak, hogy eltűnhessenek.

KilatasazAuvers-sur-Oise-re-PaulCezanne-175506.jpg

Paul Cézanne: Kilátás az Auvers-sur-Oise-re (Fotó/Forrás: Samsung)

Barbora Kysilkova Chloe és Emma című alkotásával is „találkozhatunk”, amit nyitvatartási időben loptak el egy norvég múzeumból. A tolvajok 200 szöget húztak ki, hogy a képet hibátlan állapotban tudják kivenni keretéből.

A kiállítás Dr. Noah Charney, a műkincsrablások elismert szakértőjének kurátori együttműködésével valósult meg. Az elnökségével működő szervezet az egész világon kutat az eltűnt műremekek után, a helyi hatóságok segítségével. A művészetek szerelmesei és az amatőr detektívek most egyaránt segíthetik az eltűnt műtárgyak utáni nyomozásokat azáltal, hogy megosztják a tippjeiket, elméleteiket vagy akár az általuk felfedett nyomokat #MissingMasterpieces hashtaggel.

NoahCharney_1-175504.jpg

Dr. Noah Charney (Fotó/Forrás: Samsung)

A Samsung a tárlat mellé egy különleges eszközt is kínál a műkincsek minél pontosabb szemügyre vételéhez: a The Frame televíziókészüléket, amely keretszerű kialakításnak köszönhetően egyaránt működik multimédiás eszközként és műtárgyként. Kikapcsolt állapotban ugyanis bármely szoba dekorációs elemeként is remekül használható.

A digitális kiállítás 2020. november 12. és 2021. február 10. között kereshető fel virtuálisan az alábbi felületen. >>>

Fejléckép: Vincent van Gogh: A plébániakert Nuenenben (1884) - forrás: Samsung

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Vizuál beszámoló

Szelíd mondatok, megsemmisítő ítéletek

Nádas Péter gondolataiba nyerhetünk betekintést Kárpáti György Mór dokumentumfilmjében, amely szemet gyönyörködtető módon tárja elénk az író gombosszegi házát és a környező természet élővilágát.
Vizuál ajánló

Sokáig titokban dolgozott pincéjében a cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek

Magyarország legnagyobb fotográfiai eseménye, a Budapest FotóFesztivál a kortárs cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek kiállításával nyitja meg rendezvénysorozatát a Műcsarnokban.
Vizuál magazin

KÉP-regény: E-vel kezdtem el

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy régi Tankcsapda fotó kapcsán az E-klubbal kapcsolatos személyes élményeiről olvashatunk.
Vizuál ajánló

„Legalább még itt vagyunk” – az it's fine mozgalom kiállítása a Bunker Galériában + KÉPEK

A kiállítás alkotóinak célja, hogy közösséget teremtsenek azokkal, akik a kilátástalanság, a folyamatos rossz hírek és a világbizonytalanság korában úgy érzik, egyedül maradtak apátiájukkal.