Ahogy az életünk egyre több dimenziója kerül át a virtuális térbe, egyre inkább megmutatkozik a technológia közösségteremtő ereje. Az Eltűnt remekművek című digitális tárlaton olyan, világszerte elismert művészek festményei láthatók, mint Van Gogh, Cézanne vagy Monet.
A Samsung kezdeményezésén szereplő kivételes alkotások közös jellemzője, hogy ma sehol nem lehet teljes, eredeti fizikai valójukban megtekinteni azokat, mivel nyomuk veszett. A kiállításban szereplő alkotások – amelyek között magyar festmény, Nemes-Lampérth József alkotása is megtalálható – most először tekinthetők meg ilyen formában együtt.
A kampány amellett, hogy bemutatja az értékes műveket, a kutatáshoz és akár megtalálásukhoz is hasznos tippeket nyújthat.
Sajnos minden évben több millió euró összértékű műkincs tűnik el. A tárlaton megismerhetjük a Kilátás az Auvers-sur-Oise-re című festményt, amelyet a rablók az 1999-es újévi ünnepségeket kihasználva loptak el, filmekbe illő módszerrel. A felállványozott épületet megmászva, a betört tetőablakon keresztül egy kötéllétrán ereszkedtek le, majd a menekülés közben füstbombát is használtak, hogy eltűnhessenek.
Barbora Kysilkova Chloe és Emma című alkotásával is „találkozhatunk”, amit nyitvatartási időben loptak el egy norvég múzeumból. A tolvajok 200 szöget húztak ki, hogy a képet hibátlan állapotban tudják kivenni keretéből.
A kiállítás Dr. Noah Charney, a műkincsrablások elismert szakértőjének kurátori együttműködésével valósult meg. Az elnökségével működő szervezet az egész világon kutat az eltűnt műremekek után, a helyi hatóságok segítségével. A művészetek szerelmesei és az amatőr detektívek most egyaránt segíthetik az eltűnt műtárgyak utáni nyomozásokat azáltal, hogy megosztják a tippjeiket, elméleteiket vagy akár az általuk felfedett nyomokat #MissingMasterpieces hashtaggel.
A Samsung a tárlat mellé egy különleges eszközt is kínál a műkincsek minél pontosabb szemügyre vételéhez: a The Frame televíziókészüléket, amely keretszerű kialakításnak köszönhetően egyaránt működik multimédiás eszközként és műtárgyként. Kikapcsolt állapotban ugyanis bármely szoba dekorációs elemeként is remekül használható.
A digitális kiállítás 2020. november 12. és 2021. február 10. között kereshető fel virtuálisan az alábbi felületen. >>>
Fejléckép: Vincent van Gogh: A plébániakert Nuenenben (1884) - forrás: Samsung