Vizuál

„Ennyi idősen Munkácsy még sehol se tartott” – Bemutatkozik a Youhu-nemzedék

2022.07.14. 13:50
Ajánlom
A Youhu az Y-nemzedék legjobb magyar képzőművészeiből álló csoport, ők azok a fiatalok, akik az elmúlt évtized művészettörténetét írták. Ilyen boommal korábban nem találkozott még soha a magyar művészet, nem véletlen, hogy a Kieselbach Galériában kiállítás és új művészeti album mutatja be őket.
KeresztesZsofia-130926.jpg

Keresztes Zsófia alkotása (Fotó/Forrás: Kieselbach Galéria)

A magyar Y-generációs művészek az elmúlt pár évben olyan sikereket értek el a nemzetközi színtéren, amihez foghatót egyik magyar képzőművész nemzedék tagjai sem korábban. Keresztes Zsófia kiállítását, ami a Velencei Biennálé magyar pavilonjában jelenleg is látható, a nagy nemzetközi portál, az artsy.net a tíz legjobb nemzeti kiállítás közé válogatta. A Londonból nemrég New Yorkba költöző Nemes Márton „árfolyama” egyes becslések szerint a tízezer eurós árban mozog, Ember Sári 2016-ban még Derkovits ösztöndíjas volt, a következő évben Torinóban megnyerte a fiatal alkotóknak járó Campari Art Prize-t az Atissimán, 2018-ban önálló kiállítása nyílt a milánói Galleria Campari-ban. 2019-ben ő nyerte a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat. És ez csak három kiemelés a kiállításon és a párhuzamosan megjelenő albumban szereplő több mint negyven fiatal magyar képzőművész friss sikereiből.

A fiatal alkotók nemcsak az itthon virágzó kortárs műtárgypiacon szárnyalnak, de öt-tíz-tizenöt alkotóért a nemzetközi gyűjtők külön is lelkesednek.

Ázsiától az Egyesült Államokig galériák képviselik őket, a vásárlók sok esetben várólistára kénytelenek feliratkozni, ha a műveikhez szeretnének jutni. A harminc körüli, illetve a harmincas éveikben járó milleniálok nemzedékét nem bénította meg a „se nem elég közel, se nem elég távol” tudata (ami a 20. századi modern művészeket emigrálásra kényszerítette), hanem magától értetődő természetességgel vették fel a kapcsolatot  – sokszor az interneten – a globális kortárs művészeti színtérrel.

A „Youhu-nemzedék” megérdemelt egy olyan összefoglaló bemutatkozást, amilyen eddig még nem volt és ami a széles közönségben is tudasíthatja a szakma által már ismert, de szétszórt sikertörténeteket.

Ezt a célt szolgálja a Youhu könyv és a Youhu kiállítás, ami a Kieselbach Galéria nagyvonalú támogatásának köszönhetően valósulhatott meg. Kieselbach Tamás galériavezető szívesen vállalta fel az album kiadását, mindig is támogatta a széles felületet átfogó projekteket. Mint írja:

„Fontosnak érzem, hogy a szakmabeliek újra és újra, minél több felületen összegyűjtsék az általuk legjobbaknak ítélet művészeket, alkotásokat, mert ezek mind fontos irányjelzők, visszajelzések. Minden ilyen projekttel, minden ilyen vállalással előre halad a magyar művészet ügye, gyarapodik a közösség. A Modern magyar festészet kötetbe – lassan húsz éve – összegyűjtöttük a szakmabeliek, értelmiségiek által legjobbnak tartott magyar festőket, és a saját olvasatom mellé fűztem palackpostaként, statisztikai mellékletként. Minden ilyen lista szubjektív bizonyos fokig, de ennél pontosabb és informatívabb értékmérőt nem lehet elképzelni.

A Youhu két kurátorának szakmai tapasztalata számomra garanciát jelentett a minőségre, de mást is bátorítok, hogy készítse el a saját listáját. Minden hasonló kezdeményezés értékteremtő.” 

A kortárs művészek arculatteremtő bemutatkozói olyan csoportos kiállítások, ahol egy-egy nemzedék legjava szerepel. Ilyen volt a hatvanas években az IPARTERV (ami mára a nemzedék címkéjévé vált), és ilyennek készül a Youhu is.

20220711_140928-131210.jpg

Youhu, album (Fotó/Forrás: Kieselbach Galéria)

A Youhu negyvenhárom fiatal magyar kortárs művész bemutatkozó kiállítása a Kieselbach Galériában, valamint egy angol nyelvű album (Youhu: The New Generation of Hungarian Contemporary Art) megjelenését ünnepli. A programban szereplő alkotókat és művészcsoportokat Sárvári Zita és Rieder Gábor válogatta, akik szárnybontogatásuk óta figyelemmel követik a fiatal nemzedék kiforrását, cikkekben, tanulmányokban és kiállításokban népszerűsítik a munkásságukat. A pályakezdő tehetségekből mostanra érett, sikeres alkotók lettek, akik „megírták” a 2010-es évek művészettörténetét.

RiederGaboresSarvariZita-131438.jpg

Rieder Gábor és Sárvári Zita (Fotó/Forrás: Kieselbach Galéria)

Rieder Gábor kurátor így ír  erről a jelenségről: „Ismerünk történeteket a nyolcvanas évekből, amikor a nemzetközi műtárgypiac hasonló léptékben pörgött, mint manapság. A vasfüggönyön innen az új szenzibilitás művészei – Hegyi Lóránd csapatának tagjai – nemcsak kijutottak nyugat-európai kiállításokra, de sikerült sok művet el is adniuk. Szóltak történetek egyben eladott egyéni kiállításokról, amiből a művész itthon lakást vásárolt. De ez csak egy röpke pillanat volt, a nemzetközi műtárgypiac a kilencvenes évek elején összeomlott, hasonló eladásokról többé szó se lehetett.

A mai fiatal nemzedék – a Youhu-nemzedék – legsikeresebb művészei viszont ennél is nagyobb sikereket érnek el. A pörgő nemzetközi műkereskedelemben komplett kiállításokat adnak el olyan festők, mint Ezer Ákos, Csató József vagy Nemes Márton.

Az árszint már a neoavantgárd klasszikusok mai képeit közelíti, vagy meg is haladja. És akkor még nem beszéltünk arról a tündérmesébe illő történetről, ahogy a Londonban élő, autodidakta Bozó Szabolcs két év leforgása alatt a legkeresettebb magyar művésszé vált, akinek jövőben készülő műveire hosszú listára felírva várakoznak a nemzetközi gyűjtők. Nem minden a műkereskedelmi siker, de ilyen csodák eddig még nem történtek a magyar művészettörténetben fiatal alkotókkal, ennyi idősen Munkácsy még sehol se tartott a karrierjében.” 

A Youhu művészeinek stílusvilága és alkotói megközelítése lefedi a 2010-es évek és a 2020-as évek elejének összes jelentős nemzetközi tendenciáját, az újabsztrakciótól a digitális képalkotástól, az archaikus formaképzéstől a posztinternetes esztétikáig, a naiv elbeszélőmodortól a neoexpresszív ecsetkezelésig.

A sokszínű mezőnyben található klasszikus olajfestmény, digitális videó, bronzszobor, installáció és kerámiaplasztika is. Minden kiállítót egy-egy olyan markáns főmű képvisel, amelyek évtizedek múlva is reprezentálják majd az egyéni művészi univerzumokat; többségük friss alkotás, amiket a Kieselbach Galériában láthat először a műértő és műgyűjtő közönség.

EzerAkos-130711.jpg

Ezer Ákos alkotása (Fotó/Forrás: Kieselbach Galéria)

BernathDaniel-125833.jpg

Bernáth Dániel alkotása (Fotó/Forrás: Kieselbach Galéria)

Sárvári Zita kurátor szerint a most megjelent album (Youhu: The New Generation of Hungarian Contemporary Art) több szempontból is hiánypótló mű. „Egy erőteljes időszakban született friss szemléletmódú album, amely egy sikeres képzőművészeti generáció összefoglalója. A nemzetközi szakembereknek és a régió művészete iránt érdeklődő művészetkedvelőknek szánt angol nyelvű művészeti album túlmutat a belső érdekek dinamikáján.

Egy tisztán szakmai alapon válogatott gazdag képes felsorolás, amely egy pillanatnyi állapot dokumentációja egyben. A könyv – töredékessége ellenére – felbecsülhetetlen értékű vizuális forrás,

amely a kortárs magyar művészet legújabb generációját és meghatározó szereplőit ünnepli közel 400 reprodukción, a szcénát szakmai tevékenységével folyamatosan támogató kitűnő kritikusok, kurátorok, galériavezetők, múzeumigazgatók által az alkotókról írt szakmai szövegeken, valamint művészéletrajzokkal kiegészített részletes kommentárokon keresztül. Sok hasonlót ismerünk a nemzetközi világból – például a híres Vitamin köteteket –, most már megvan ezeknek magyar megfelelője is: a Youhu.” 

A Youhu alkotóinak többsége itthon dolgozik a legjobb hazai galériákkal (acb Galéria, Deák Erika Galéria, Glassyard Galéria, Horizont Galéria, Inda Galéria, Kisterem, Longtermhandstand, TRAPÉZ Galéria, VILTIN Galéria stb.), sokuk rendszeresen kiállít a nemzetközi színtéren (többnek van állandó külföldi galériája: Csató József, Ezer Ákos, Kárándi Mónika, Keresztes Zsófia, Keresztesi Botond, Makai Mira Dalma, Puklus Péter stb.), páran a nemzetközi színtéren futottak be nagy sikert (Bozó Szabolcs, Josef Kristofoletti, Magyarlaki Bence, Nemes Márton, Szántó Borbála stb.) vagy már eleve külföldön (Jacob Kassay) születtek.

Youhu

csoportos művészeti kiállítás a Kieselbach Galériában

Művészek: Barabás Zsófi, Batykó Róbert, Bernáth Dániel, Bolla Szilvia, Borsos Lőrinc, Bozó Szabolcs, Csató József, Cséfalvay András, Dallos Ádám, Dobokay Máté, EJTECH, Ember Sári, Erményi Mátyás, Ezer Ákos, Fridvalszki Márk, Gosztola Kitti, Győri Andrea Éva, Hollow, Kárándi Mónika, Jacob Kassay, Josef Kristofoletti, Keresztes Zsófia, Keresztesi Botond, Kis Judit, Kis Róka Csaba, Kiss Adrian, Kristóf Gábor, Kútvölgyi-Szabó Áron, Magyarlaki Bence, Makai Mira Dalma, Melkovics Tamás, Moizer Zsuzsa, Molnár Zsolt, Nemes Márton, Pintér Gábor, Puklus Péter, Schmied Andi, Süveges Rita, Szabó Menyhért, Szántó Borbála, Szinyova Gergő, Tranker Kata, Ulbert Ádám
kurátorok: Sárvári Zita & Rieder Gábor

Kieselbach Galéria
2022. július 15.– augusztus 12.

 

Fejléckép: Keresztesi Botond és Keresztes Zsófia alkotásai / fotó: Kieselbach Galéria

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Tíz premierrel vág neki az új évadnak a húszéves Örkény Színház

A 2024/25-ös évadban összesen hét kortárs adaptációt mutat be a fővárosi teátrum, mások mellett Tompa Andrea és Parti Nagy Lajos szövegéből. A társulat nagyszabású arénakoncerttel ünnepli jubileumát jövő tavasszal.
Klasszikus

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Vizuál

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.
Könyv

Ebből a tíz könyvből kerül ki az idei Margó-díjas

Tizedik alkalommal adják át idén a Margó Irodalmi Fesztiválon a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat, amelynek célja a kortárs irodalom és az olvasás népszerűsítése, valamint hogy ráirányítsa a figyelmet a pályakezdőkre.
Klasszikus

Egyedülálló művészeti élményt hozott idén is az MVM ZENERGIA gálakoncert

Az MVM kilencedik alkalommal hívta életre az MVM ZENERGIA összművészeti koncertjét, ahol a klasszikus és könnyűzene mellett helyet kapott a vizuális élmény, valamint az irodalom.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Szeptember végéig meghosszabbítják a Dívák & Ikonok kiállítást a Magyar Zene Házában

Az eredetileg szeptember közepéig látogatható tárlatot a Magyar Zene Háza szeptember 29-ig meghosszabbítja, így a kiállítás anyaga két héttel később utazik a következő állomásra, Rotterdamba.
Vizuál hír

Saját családjának története ihlette Nemes Jeles László új filmjét

Befejeződött az Oscar-díjas Nemes Jeles László legújabb, Árva című filmjének forgatása. A produkció több mint ötvenhárom napon át forgott Budapesten és Hatvanban. Az 1957 tavaszán játszódó történet várhatóan 2025-ben kerül a hazai mozikba.
Vizuál hír

A Semmelweis című filmet nevezi Magyarország az Oscarra

A Koltai Lajos rendezésben, Vecsei H. Miklós és Nagy Katica főszereplésével készült filmet mintegy 350 ezren nézték meg a mozikban. A hivatalos magyar Oscar-nevezést tizennyolc egész estés alkotás közül választotta ki a hazai bizottság.
Vizuál ajánló

Új művészeti galéria nyílt Budapesten

Egyedülálló csoportos tárlattal várja a kultúra szerelmeseit Budapest legújabb galériatere, az Apollo Gallery. Szeptember 6. óta látogatható a Venus kertje című kiállítás, amely tizenkét lírai művésznő erőteljes, komplex hangja előtt tiszteleg.
Vizuál ajánló

MMA-díjazottak munkáiból nyílt kiállítás a Pesti Vigadóban

Augusztus 31-én nyílt meg, és szeptember végéig látogatható a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozat díjazottjainak munkáiból összeállított tárlat.