Vizuál

Eredeti helyszíneken forgott Szikora János '48-as tévéfilmje

2020.12.09. 12:20
Ajánlom
Befejeződött az Ítélet és kegyelem című film forgatása Csákberényben, amelyben a székesfehérvári Vörösmarty Színház társulatának számos tagja vett részt, hiszen Sobor Antal Perelj, Uram! című regényének színpadi adaptációja fogalmazódik újra a film nyelvén. A 1848-as szabadságharc leverésének időszakából elevenít fel egy megtörtént, kevesek által ismert epizódot.

Korábban sosem látott pályázati lehetőséget kínált a Nemzeti Filmintézet (NFI) a színházak támogatására a filmgyártók bevonásával. Az új pályázati eljárásban a színházak által vagy közreműködésükkel készülő 16 produkciónak szavazott meg támogatást az NFI Televíziós Döntőbizottsága, köztük a Vörösmarty Színház és produkciós partnere, a B&L Line Kft. részére. Az újításként bevezetett támogatás célja, hogy mindkét terület alkotóinak és szakembereinek munkalehetőséget biztosítson, hathatósan élénkítve ezzel a kulturális szektort.

Perelj_Uram_forgatas-0140-121646.jpg

Forog az Ítélet és kegyelem című tévéfilm (Fotó/Forrás: Simon Erika / Vörösmarty Színház)

Nagy Endre, a film producere elmondta, hogy a pályázat azért született meg, hogy a színházak és a filmes szakma próbáljanak meg egymáson segíteni. A kiírók legfőbb szándéka szerint olyan produkciók pályáztak, amelyeket ki lehet vinni a színházi környezetből, és tévéjátékot, tévéfilmet lehet belőlük készíteni.

Nem az volt a cél, hogy a színpadi művet színházi körülmények között valósítsák meg, rögzítsék, hanem az, hogy azt dolgozzuk föl televíziós eszközökkel

– tette hozzá a producer.

itelet_kegyelem-121646.jpg

Forog az Ítélet és kegyelem című tévéfilm (Fotó/Forrás: Torma Sándor / Vörösmarty Színház)

A 70 perces tévéfilm forgatókönyvét Pataki Éva és a rendező, Szikora János írta, aki számára különösen fontos a produkció létrejötte, hiszen kevés olyan kortárs darab van, ami kötődik is a környezetéhez: „Egy csapásra beleszerettem Csákberénybe, hiszen maximálisan kihasználtuk az eredeti helyszín adta lehetőségeket. Ez egy valós történet, az itt élő emberek története, akik immár százötven éve nem feledik azt. A történet most a filmnek köszönhetően országos ismertséget kap és végre méltó emléket állít a hősöknek.”

A forgatások befejeztével a munka java csak most jön, ahogy a rendező Szikora János fogalmaz: „a több mint 700 vizuális Lego kockából most születik meg a film a vágódeszkán”.

A több hónapos utómunka után, az alkotók szándéka szerint a '48-as forradalom és szabadságharc ünnepén, március 15-én a nagyközönség is láthatja a filmet.

Az operatőr ifjabb Jancsó Miklós, azaz Jancsó Nyika, a fővilágosító Romwalter Béla „Richy”. A filmben a főszereplő Gáspár Sándor és Imre Krisztián mellett a Vörösmarty Színház társulatának több színésze is szerepel, a Szabad Színház társulatának tagjai, valamint csákberényi és környéki statiszták mellett.

Perelj_Uram_forgatas-0127-121646.jpg

Szikora János instruál (Fotó/Forrás: Torma Sándor / Vörösmarty Színház)

A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, Gáspár Sándor csak úgymint a színdarabban  Szikszai János református lelkész formálja meg, aki szerint ritkaság, hogy ott keljen életre a történet, ahol valóban is játszódott: „A színházzal ellentétben a filmnek a lehetőségei végtelenek, nagy tömegekhez juthat el ez a dráma, amit 2018 óta sikerrel játszunk a színházban.”

A forgatás során a színészeket és az alkotókat a koronavírus is nehézségek elé állította, miután Szikora János rendező elkapta a vírust, úgyhogy egy ideig online zajlott a rendezés: „Online tartottuk a kapcsolatot, és így próbálta a színészeket instruálni, a jeleneteket beállítani. Nem volt könnyű, de alkalmazkodtunk a helyzethez!” – tette hozzá Gáspár Sándor.

A falu katolikus  plébánosát, Manszbarth Antalt a filmvásznon is Imre Krisztián alakítja: „A színpadi adaptációhoz képest a történet változatlan, a szöveg viszont teljesen más. Sokszor érvényesebb lesz a kamerán keresztül, mert jóval intimebb tud lenni, mint egy nagyszínpadi térben."

 

Támogatott tartalom.

Vörösmarty Színház

A székesfehérvári Vörösmarty Színháznak nagy múltja, vezető szerepe van a magyarországi színjátszás történetében. Teátrumunkat 1874-ben alapították, főépületünk az ország egyik első profi kőszínháza, színpadunkon a legkiválóbb magyar színművészek léptek fel, így többek között Varsányi Irén, Hegedűs Gyula, Rózsahegyi Kálmán, Ladomerszky Margit és Bajor Gizi. Az elmúlt évtizedek és korunk színésznemzedékeinek tagjai közül is sokan kezdték pályafutásukat színházunkban, amely 1913 óta viseli Vörösmarty nevét.

A komédiák, tragédiák, operettek, operák, musicalek, mesejátékok világába színházunk neves művészei kalauzolják el a nagyérdeműt. A 470 férőhelyes nagyszínház mellett a Pelikán Kamaraszínházban és a Kozák András Stúdióban tartunk előadásokat.

Tartson velünk, ha kikapcsolódna, feltöltődne, gondolkodna – várjuk a Vörösmarty Színházba!

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Vizuál beszámoló

Szelíd mondatok, megsemmisítő ítéletek

Nádas Péter gondolataiba nyerhetünk betekintést Kárpáti György Mór dokumentumfilmjében, amely szemet gyönyörködtető módon tárja elénk az író gombosszegi házát és a környező természet élővilágát.
Vizuál ajánló

Sokáig titokban dolgozott pincéjében a cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek

Magyarország legnagyobb fotográfiai eseménye, a Budapest FotóFesztivál a kortárs cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek kiállításával nyitja meg rendezvénysorozatát a Műcsarnokban.
Vizuál magazin

KÉP-regény: E-vel kezdtem el

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy régi Tankcsapda fotó kapcsán az E-klubbal kapcsolatos személyes élményeiről olvashatunk.
Vizuál ajánló

„Legalább még itt vagyunk” – az it's fine mozgalom kiállítása a Bunker Galériában + KÉPEK

A kiállítás alkotóinak célja, hogy közösséget teremtsenek azokkal, akik a kilátástalanság, a folyamatos rossz hírek és a világbizonytalanság korában úgy érzik, egyedül maradtak apátiájukkal.