Dés László Amedeo Modigliani (1884-1920) női aktjairól mesélt Eszéki Erzsébetnek, az Így látunk mi - 37 kép, 37 történet című kötetben, amely az Ünnepi Könyvhétre jelent meg a Corvina Kiadó gondozásában, Dobó László portréival. Alább egy rövid részlet következik Dés László képes meséjéből, amelyet Ön is megnyerhet, ha helyesen válaszol kérdésünkre.
„Kamaszkoromban fedeztem fel magamnak Modiglianit. Abban az időszakban, amikor sok mindenre rácsodálkozik az ember, és ezek a fölfedezések egy életre meghatározóak lehetnek. Ráadásul olyan nagyot nem is lehet tévedni, mert ebben az életkorban csak a hiteles dolgok érintik meg igazán a fiatal, utat kereső, „háborgó" lelket. Mé nincsenek egyéb szempontok. Ennek némileg ellentmond, hogy - művei mellett - megfogott vad, szertelen, önpusztító élete, magányossága, az, hogy Modiglianinál minden a munkáról, az alkotásról szólt. Noha az élete nem függetleníthető életművétől, a képek születésétől, végül mégis csak a mű marad. Csodálatom a festészete irányt azóta is tart, sőt: mintha ma még többet jelentene számomra.
Modigliani egész pályája során - néhány tájképet és szobrot kivéve - portrékat és női aktokat festett. Azt mondják, arisztokratikus volt, büszke, egyenesen megvetette az embereket. Képein nem ezt látom. Ellenkezőleg: érdeklődést, kíváncsiságot az ember iránt, akit fest, és - különösen a női modelleknél - szeretetet. Aminek nem mond ellent megalkuvást nem tűrő ábrázolásmódja. Sőt! Ettől hitelesek az általa láttatott figurák. Ezeken a portrékon nem szépek vagy csúnyák az arcok, hanem érdekesek, gyakran megejtők."
Kérdésünk: Milyen nemzetiségű volt Modigliani?
Ha a helyes választ augusztus 1-ig megjelöli, sorsoláson vesz részt, amelyen egy szerencsés megfejtőnk egy példányt nyer Eszéki Erzsébet legújabb, Így látunk mi című könyvéből.
A kötet kedvezményes áron megrendelhető a Libri webáruházában. |