A Notre Dame és a huszártorony újjáépítésére hirdetett nemzetközi pályázatot áprilisban Edouard Philippe francia miniszterelnök, miután a 850 éves épület jó része leégett egy tűzvészben. A párizsi Vincent Callebaut Architectures innovatív, ökobarát tervezettel jelentkezett, az ő látomásukban szereplő Notre Dame a lakosok mindennapjait szolgálná, és energiát is termelne, írja a CNN.
A Vincent Callebaut projektjének címe: „Palingenesis”, amely görögül az újjászületés, újjáteremtés fogalma. A tervezőiroda új tetőszerkezete üvegből, tölgyből és szénszálas technológiával készülne, amely „a ceruza egyetlen vonásával”, kecses vonallal kapcsolódna a huszártoronyhoz.
A csúcsra visszakerülne a tűzvésztől megmenekült kakas, a katedrális kórusa pedig „napfényben fürödne” az új kialakításnak hála.
A huszártorony mögött a templom zöldség- és gyümölcsfarmnak adna helyet, amelyet önkéntesek és jótékonysági szervezetek működtetnének, hogy így gondoskodjanak a városi rászorulókról. „Akár 21 tonna gyümölcs és zöldség is megteremhetne itt” – írják a sajtóközleményben. A tető és a torony több elektromosságot állítana elő, mint amennyire szüksége van az épületnek. Ezzel fűtenék és klimatizálnák a katedrálist. A toronyban a téli hónapokban összegyűlt melegebb levegőt ventillálnák az egész csarnokba.
A képre kattintva megnézheti a látványterveket!
A tervezőiroda szeretné, ha a Notre Dame megőrizné történetét, de integrálná a 21. század kihívásait, vívmányait. Szerintük a katedrális egy ökobarát és természetközeli jövőkép szimbóluma lehetne.