Vizuál

„Ez a legtrendibb filmes műfaj” – interjú Sós Ágnessel, a BIDF igazgatójával

2019.01.24. 09:20
Ajánlom
A világ legrangosabb dokumentumfilmjei láthatók egy héten át az 5. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) programjában, január 28-tól február 3-ig Budapesten, a Cinema City Arénában.

A BIDF egyedi, különleges, máshol nem látható filmjeinek többsége először és utoljára látható Magyarországon. Az ötéves fesztivál helyzetéről, koncepciójáról, a közönségről és a filmekről beszélgettünk Sós Ágnes rendezővel, a BIDF igazgatójával.

Ötéves lett a fesztivál, stabilizálódik a helyzetetek?

Olyan értelemben nem stabilizálódik a helyzetünk, hogy a pályázható helyeken nem emelkedik a támogatásunk összege, pedig már bizonyítottunk, már nem kérdés, hogy jót csinálunk. Egy összeg sem emelkedik, és van, ahol csökken. Például Budapest Főváros Önkormányzata egy fillért sem adott az idén. Indoklás nincs. A Magyarországról befolyó összegek csökkentek, amit úgy tudunk pótolni, hogy minden lehetséges külföldi pályázaton elindulunk. Idén Európa és a NATO volt a fő támogatónk.

A nemzetközi támogatásból nullára ki tud jönni a fesztivál?

Sajnos nem. Még a minimálbért sem tudjuk odaadni az olyan kollégáinknak, akik hónapokon át napi 8-10 órát dolgoznak. Itt mindenki elhivatott, de valami másból él. Reklámra is alig van pénzünk, nemhogy nullára nem jövünk ki, hanem abszolút mínuszban vagyunk, és csak magunkon és a reklámokon tudunk szorítani.

Nadiaterhe-224455.jpg

Nadia terhe (Fotó/Forrás: BIDF)

Én úgy látom, hogy öt év alatt sokan megismerték a neveteket.

Igen, javul a helyzet, de azért kézi vezérléssel működünk, és munkával helyettesítjük a pénzt. A társadalom minden szegmensébe megpróbálunk beférkőzni és külföldön is elég jó hírünk van.

A közönség szempontjából milyen tendenciát látsz?

Szerintem az érdeklődő, igényes emberek jönnek ugyanúgy minden évben, csak a számuk nő, szerencsére. Mi tényleg megszólítjuk a tűzszerészeket, ha arról szól a film, a postásokat, a fodrászokat, és jönnek, tudom. Nincs mese, addig nem nyugszunk, amíg nem ülnek ott a nézőtéren. Nem engedhetjük meg, hogy egyetlen néző úgy menjen el, hogy nem zseniális alkotást látott.

BIDF_JPGfoto-130109.jpg

BIDF plakát (Fotó/Forrás: BIDF)

Erről szól a civil nagykövetek kezdeményezésetek is?

Igen, minden egyes filmhez felkértünk egy nagykövetet, hogy hírt vigyenek rólunk a társadalom különböző csoportjaihoz. Civil szervezetekkel, egyetemekkel állunk kapcsolatban, így szervezzük a közönséget. Elhívtuk például a Madártani Egyesület szóvivőjét, egy genetika professzort, az állatorvosi egyetem docensét, Közel-Kelet kutatót, Európa-bajnok versenytáncost, attól függően, hogy miről szól a film. Sőt, van 12 olyan film, amelyiknek diák nagykövete is van.

Szerinted a dokumentumfilmmel kapcsolatban mitől tart a közönség?

Azt hiszem, hogy nem elég színvonalas filmeket láttak korábban, és ezért tartanak a dokumentumfilmektől. A mi filmjeink filmművészeti alkotások, örökre veled maradnak, mert annyira mélyek – de valóban vannak sztereotípiák a műfajjal kapcsolatban. Például, hogy a dokumentumfilm unalmas, vagy, hogy mindig a nyomorúságról szól, de nem a mieink! Sok film mutat nehéz élethelyzeteket, hiszen az élet maga súlyos, de a játékfilmek is nagyon kemények tudnak lenni, még akkor is, ha semmiről sem szólnak.

Az előválogatás során könyörögtem a főszelektorunknak, Manuel Contrerasnak, hogy próbáljon meg vidámabb filmeket keresni. A legtöbb filmünknek a végén ott a feloldás, de azért van néhány olyan, amelyik bizony nagyon elgondolkodtat arról, hogy mit érdemel az emberiség, és hogy hova jutottunk. A valóság nagyon fel tudja kavarni az embereket, mert olyan dolgokba láthatnak be, amikbe maguktól az életükben soha nem tudnának. Ezek a filmek emberi életek, sztorik, mesék, és olyan erős hatással tudnak lenni, mint egy regény. Nálunk sokan nem ismerik ezt az egészestés, eleve mozikba készülő filmes-dokumentumfilm műfajt, mert sajnos nem forgalmazzák itthon, kiszorul a televíziókból is, így nehéz hozzájutni - de Európa többi országában nemhogy jól ismeri a közönség, de ez a legtrendibb filmes műfaj.

GettoBalboa-153315.jpg

Gettó Balboa (Fotó/Forrás: BIDF)

Minden filmhez hívtok alkotókat, a vetítéseket pódiumbeszélgetések követik. Milyen a hangulat a fesztiválon?

Rendezőket, producereket hívunk, akik által jóval kibővül a film, a szereplők „lelépnek a vászonról”, beszélgetni lehet velük és kulisszatitkokba avatnak be minket. Élményt kap a néző. A szó szép értelmében a BIDF egy esemény, ide nem egy egyszeri filmnézés miatt jönnek az emberek, jóval többet ad annál. Van egy hangulata, jövés-menés, egyik teremből ki, egy másikba be, ismerős arcokkal lehet találkozni, egymást megszólítják ismeretlen emberek. A pódiumbeszélgetések mellett 9 filmhez komoly kerekasztal-beszélgetéseket is szervezünk, nemzetközi térségek szakértőivel.

Bármilyen nehéz is, kérlek, emelj ki néhány filmet az idei programból.

Rengeteg szociológiai, emberi jogi, gyerekeket érintő filmünk lesz, szegénységről, gyereksorsokról. Például a Földanya gyermekei című film, egy holland családi gazdaságban élő négy kisgyerekről szól, akik pici koruk óta segítenek a gazdaság működtetésében, imádják a paraszti munkát, a földet, az állattartást, és majd át akarják venni a szüleiktől a gazdaságot, ha felnőnek. Látni a tízév körüli kisfiút, ahogy szereti, simogatja, öleli a malackákat, akiket aztán elvisznek a vágóhídra. Nagyon megrendítő, ahogy ott áll a könnyes szemeivel és takarítja az üres istállót.

Foldanyagyermekei-222355.jpg

Földanya gyermekei (Fotó/Forrás: BIDF)

Izraelből érkezik a Vadkórház című film, eljön a főszereplője, egy állatorvos. Gyönyörű film, szembesít élettel-halállal. Elképesztő, ahogyan az az orvosok és ápolók hónapokon át küzdenek a vadonból kiszakadt, megsérült vadállatokért, míg aztán meg kell hozni a döntés, hogy sikerült-e megmenteni őket, vagy sem. Mert ha nem sikerült, azt az állatot nem lehet visszaengedni a vadonba.

Vadkorhaz-222356.jpg

Vadkórház (Fotó/Forrás: BIDF)

Egyik kedvenc filmem az Ugatás a távolból, amely úgy mutatja meg az ukrán válságot egy nagymama és az unokája csodálatos emberi kapcsolatában, hogy a háborút nem is látjuk, csak a folyamatos fegyverropogást és bombázást halljuk. Lesz egy filmünk Putyinról is, a Putyin szemtanúi. Vitaly Mansky, egykori propagandafilmese készítette róla húsz évvel korábban felvett anyagokból összevágva. Döbbenetes erejű filmet alkotott, amelyben egykori önmagát, mint rendezőt, saját lelkiismeretét is kérdőre vonja.

Ahinta-222354.jpg

A hinta (Fotó/Forrás: BIDF)

Szívbemarkoló, gyönyörű történet a libanoni film, A hinta. Elképesztő film egy családi titokról, megríkattam vele a libanoni nagykövetséget. Egy jómódú polgári családban játszódik, idős házaspárról szól, 90 év körüliek lehetnek. A bácsi már nagyon gyenge, amikor a lányuk egy autóbalesetben meghal. A család nem meri elmondani neki, mert félnek, hogy azonnal megáll a szíve – de a néni tudja. A filmben végig ott a feszültség, ahogy titkolózik a család, szenved az anya, az apa meg várja a lányát. A mi filmjeink telis-tele vannak finom részletekkel, szomorúságukban, szépségükben igazán felemelők.

BIDF Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál
2019 január 28. - február 3.
Cinema City Aréna, Budapest

Ha kíváncsi vagy a nagyvilágra, nézz dokumentumfilmeket

Kapcsolódó

Ha kíváncsi vagy a nagyvilágra, nézz dokumentumfilmeket

Csaknem 40 film, köztük hét rövid dokumentumfilm száll versenybe az idei Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon (BIDF), amelyet január 28. és február 3. között rendeznek Budapesten a Cinema City Aréna moziban.

Meztelen valóság a filmvásznon – január végén újra BIDF

Meztelen valóság a filmvásznon – január végén újra BIDF

Ahogy a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) új szlogenje is mondja, a program a meztelen valósággal kínál szembenézést január 28. és február 3. között, Budapesten, a Cinema City Arénában, ötödik alkalommal.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Nyitás a végtelenre – interjú Baráth Emőkével

Sűrű a világjáró Baráth Emőke nyárelője, ezúttal itthon. Májusban Mozart Idomeneo, Kréta királya című operájában formálja meg Iliát, június 3-án pedig Aranykor: Mítosz címmel ad nagyszabású koncertet.
Klasszikus

Tomboló siker fogadta a Fesztiválzenekart – Mahler-koncertjük visszahallgatható

Ötcsillagos kritikák zúdultak Fischer Iván karmesterre és a Budapesti Fesztiválzenekarra (BFZ) májusi európai turnéjuk után. Bécs, London, Brugge és Lipcse közönsége egytől egyig álló ovációval ünnepelte a magyar együttest.
Vizuál

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.
Könyv

Négy nap a kortárs magyar irodalom bűvöletében – jön a 94. Ünnepi Könyvhét

Könyvbemutatók, dedikálások, beszélgetések, koncertek és egyéb programok várják a közönséget június 8. és 11. között a Vörösmarty téren és a Duna-korzón.
Klasszikus

Nemzetközi zenei díjat nyert az Országos Széchényi Könyvtár tanulmánykötete

Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) által 2021 őszén kiadott „Eritis mihi testes”. Az 1938-as budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus hangfelvételei című kétnyelvű tanulmánykötet rangos nemzetközi díjat nyert.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Premierekkel és ötszázforintos jegyárakkal várja látogatóit a Magyar Mozgókép Fesztivál

Június 7-én kezdődik a Magyar Mozgókép Fesztivál, amelyen mintegy száz magyar filmet, köztük több premiert is láthat a közönség Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban.
Vizuál ajánló

Izraelben is forgatott a Lefkovicsék gyászolnak stábja

Várhatóan 2024 tavaszán mutatják be Breier Ádám abszurd dramedyjét, amelyben egy ortodox zsidó fiú próbál kibékülni ateista édesapjával. A forgatás kulisszái mögé egy werkfilmben is betekinthetünk.
Vizuál ajánló

„A szobor átszellemült anyag" – Diénes Attila kiállítása a Pesti Vigadóban

A Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozata a Meditációs hely című tárlattal tiszteleg a nyolcvanéves alkotó munkássága előtt.
Vizuál ajánló

A magyar animáció legendás műhelyei mutatkoznak be Kecskeméten

Magyarország legnagyobb animációs filmfesztiválján a KEDD stúdió, a MOME Anim és a kolozsvári Filmtett Workshop legjobb alkotásait is láthatjuk Jankovics Marcell és Ternovszky Béla klasszikusai mellett.
Vizuál lapszemle

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.