Vizuál

Ezekkel a programokkal hangolódhatunk a dívákra a Zene Házában

2024.06.21. 16:15
Ajánlom
Soha annyi nemzetközi és magyar sztárt bemutató tárlat nem volt még itthon látható, mint a Magyar Zene Háza szeptember közepéig látogatható kiállítása, a Dívák & Ikonok. Már eddig is sok kapcsolódó esemény vezette fel a tárlatot, de ezután is számos izgalmas előadással, tárlatvezetéssel, egyéb programmal hangolódhatunk a dívákra. (GALÉRIÁVAL!)

Popzenei világsztárok, filmcsillagok, operadívák – több mint száz nemzetközi és magyar előadóművész eredeti fellépőruháin, jelmezein, kellékein, plakátjain, kép- és hangfelvételein keresztül elevenedik meg a dívák története. Megérthetjük, hogyan változott a női előadók társadalmi megítélése az elmúlt 150 évben, hogyan indultak el az egyenjogúsági mozgalmak, és hogyan formálódott a nők előadóművészetben betöltött szerepe.

Rihanna, Björk, Billie Eilish, Tina Turner, Cher, Marilyn Monroe, Beyoncé, Sade, Barbra Streisand, Whitney Houston, Maria Callas, Edith Piaf mellett Blaha Lujza, Karády Katalin, Cserháti Zsuzsa, Rúzsa Magdi és még sokan mások szerepelnek tárlaton.

A képre kattintva galéria nyílik:

Kapcsolódó programok

A kiállítás teljes négy hónapja alatt tematikus tárlatvezetések keretében mélyebb betekintést kaphatnak a látogatók az egyes témakörökbe egy-egy divattörténész, színháztörténész vagy éppen kulturális újságíró segítségével. A tárlatvezetéseken Simonovics Ildikó divattörténész, Péter Zsolt színháztörténész, Csepelyi Adrienn újságíró-szerkesztő és Erdőháti Melinda, a Zene Háza kiállítás osztályának munkatársa mesél és kalauzolja a nézőket a tárlatban.

A Kiállítás Exkluzív című sorozatban a tárlatban szereplő magyar dívák mesélnek a kiállított fellépőruhájukról és az ahhoz kapcsolódó emlékeikről. A beszélgetések házigazdája Marosi Viktor, a soron következő alkalmak vendégei: Sena (június 26.), Koncz Zsuzsa (július 11.), Medveczky Ilona (július 24.), Zséda (augusztus 21.). A beszélgetések előtt lehetőség van részt venni egy tárlatvezetésen is a kiállításban, amit divattörténészek, színháztörténészek és kulturális újságírók tartanak.

A rendhagyó Hangadó Senior előadás célja, hogy kapcsolódva a kiállításhoz egy-egy archetipikus nőalakot és annak zenei megjelenítését bemutassa Puccini operáin keresztül. Elsőként a magát szerelméért feláldozó, féktelen érzelmektől vezérelt művész, Tosca kerül a középpontba. Ezt követi a Pillangókisasszony hősnője, Cso-Cso-Szán, a naiv női lélek szimbólumaként. A harmadik, záró részben a pusztító erő, a démonikus Turandot lesz a főszereplő, aki nem képes szeretni. Az előadást a Zene Háza zenepedagógus előadója, Tápai Dóra vezeti.

Az ingyenes szabadtéri filmvetítéseinken is indul dívás különkiadás. Július 11-én Bacsó Péter 2001-es, Hamvadó cigarettavég című alkotását tekinthetjük meg. A film középpontjában a magánember Karády Katalin (Nagy-Kálózy Eszter) áll, és benne a negyvenes évek Budapestjének „békebeli” éjszakai élete, Zsüti (Rudolf Péter) rejtőjenői kávéházi alvilága és a Don kanyar fagyos szörnyűsége keveredik. Augusztus 28-án egy másik Bacsó-mű, az 1984-ben bemutatott, Te rongyos élet című filmszatíra kerül terítékre, Udvaros Dorottyával a főszerepben, amely a legsötétebb Rákosi-korszakba, az ötvenes évek elejére repíti a nézőt.

A kiállítás május 18. és szeptember 15. között látogatható a Magyar Zene Házában.

Fejléckép: Joyce DiDonato 2012-es Drama Queens című albumának borítójáról ismert (fotó: Várhegyi András)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Vizuál ajánló

Mátyássy Áron filmjével folytatódik a Filmrendezők klubja

Április 28-án 19 órától a Művész Mozi Bunuel termében láthatja a közönség a 2009-es Utolsó idők című filmet a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete eseményén. A vetítést követően a rendező mesterkurzust tart a résztvevőknek.
Vizuál kritika

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.
Vizuál ajánló

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem.