Múlt héten született arról határozat, hogy a kormány szeretné fejleszteni és kulturális célokra hasznosítani a Magyar Nemzeti Múzeum környezetét képező épületeket, tereket, a Magyar Rádió fővárosi, Bródy Sándor utcai és Pollack Mihály téri épületeit, valamint a múzeum kertjét. Ennek kapcsán Varga Benedek múzeumigazgató azt nyilatkozta a Nol.hu-nak, hogy "a múzeum és a kertje a 19. században Budapest és az ország szimbiózisát fejezte ki. A múzeumépület úgy emelkedett ki a kertből, mint Budapest az országból. Ma a nagy fák eltakarják. Szeretnénk visszaállítani a kertnek a történetihez közelítő állapotát" - és ebből nem volt nehéz arra következtetni, hogy a kert nagy fái zavarják.
A Nemzeti Múzeum július 26-án adott ki közleményt a várható felújítási munkálatokról, felhívva arra a figyelmet, hogy a múzeumkert fáit semmilyen veszély nem fenyegeti,
a Magyar Nemzeti Múzeum régi és új épületei körül gondozott, dús kertek és fák fogják várni a látogatókat”.
„A Múzeumkert mint történeti közpark átfogó, a hagyományt sokoldalú fejlesztési eszközök segítségével szolgáló rehabilitációja” tárgyú ötletpályázat múlt héten lezárult, az eredményhirdetésre, a díjak átadására augusztus 29-én 11 órakor kerül sor. A kiírás szerint a 19. századi épített környezetbe simuló, ahhoz illeszkedő tervekre van szükség, amely az úgynevezett „történeti kert”, a Petz Ármin-féle angol-kert felidézését jelenti. A rekonstrukció tartalmilag legfontosabb feladata a növényzet megújítása, amely mellett a Múzeumkert pihenő, rekreációs jellegét meg kell őrizni, illetve sokszínűbbé kell tenni.
Hangsúlyozták, hogy a tervek középpontjában a Múzeumkert és a Pollack Mihály téri paloták mögötti terület parkosítása, fák telepítése, a közönség felé forduló, modern Magyar Nemzeti Múzeum megteremtése áll, és a „Múzeumkert minden értelemben zöldebb lesz”.
2016. július elsejétől egyébként nem parkolhatnak autók a Múzeumkertben, azaz a Nemzeti Múzeumot körülölelő park ismét teljes egészében a látogatóké.