Biztos, hogy a projektben részt vevők idén is rengeteg szakmai tapasztalattal gazdagodhattak (és persze rengeteget bulizhattak), de a kilátogató laikusok számára most is megtapintható és befogadható módon mutatkozott meg, hogy hogyan viszonyul az építészet olyan kérdésekhez, amik az év 356 napjában leginkább csak építészeket és várostervezőket foglalkoztatnak.
Itt van ugye rögtön a téma, ami nem más volt, mint a Falu. Rem Kolhaas holland építész és urbanista szerint a kortárs építészet aránytalanul nagy figyelmet fordít a városra a vidékkel szemben. Ezt a szemléletet ráadásul fel is erősítheti a jövőben, hogy a Föld népességének egyre nagyobb százaléka él városokban, így nem csak az építészek, de az egész társadalom kevesebb figyelmet fordít arra, hogy mi van a városhatárokon túl.
Késő éjszaka érkeztem meg Vigántpetendre, ahol reflektorok és klasszikus rockzene mellett egy fából épült település képe kezdett el kibontakozni a résztvevők közös munkája nyomán. Idén ugyanis egy kicsit más volt a felállás az előző évekhez képest: a neves építészek vezette nemzetközi csapatok most egyetlen építészeti együttest hoztak létre, azzal a céllal, hogy újraértelmezzék a falu fogalmát.
Itt nem volt mire építkezni, nem voltak hagyományok, ősi viszonyítási pontok, sem évszázados szokások: a résztvevőknek ki kellett találni, hová kerüljön a templom, a kocsma, vagy akár a falumozi, és néhányat úgy is építettek meg, hogy adott esetben mozgathatók legyenek.
A felépült Falu installációi mindannyiunkat foglalkoztató társadalmi problémákra reflektálnak. Erre jó példa a különböző vallású és világnézetű emberek együttélésének kérdése, ami különösen nagy figyelmet kap manapság. A Jennifer Argo és Lee Ivett által vezetett csapat a Hello Wood Falujába egy olyan szentélyt álmodott meg és épített fel, ami spirituális találkozóhelyként szolgálhat a különböző vallásokat gyakorlók számára.
Ember és ember közötti különbség persze sokkal profánabb környezetben is megmutatkozhat, például a kocsmában, ahová egy rendes faluban illik néha benézni. Nem csak az ivás, de fontos megbeszélések, döntések helyszíne is ez. Az emberek azonban kocsmába is a habitusuknak megfelelően járnak, ezért Bart Jan Polman, Johanna Muszbek és Maurizio Bianchi Mattioli Guruló Kocsmája egyaránt helyet biztosít a szociális, a magányos vagy épp az exhibicionosta vedégeinek, közösségi térrel, nyugágyakkal és egy színpaddal. Az installációt minden oldalról meg lehet közelíteni, ráadásul két hatalmas kereke is van, így átgurítható a Falu bármely pontára, hogy ott szolgáljon helyszínként a közösségi ötletelésnek, döntéshozatalnak és kikapcsolódásnak
A többi installáció is abban a szellemben épült, hogy megpróbáljon új értelmet adni az évezredek óta egy funkcióval rendelkező épületeknek. így lett találkahely egy kerítésből és így került egy hegyi menedékhely a falu szélére, hogy tanyaként, búvóhelyként, vagy a falu szerelmeseinek titkos találkahelyeként szolgálhasson.
"Minden országban kérdés, hogy mi történik a falvakkal"
Pozsár Péter, a Hello Wood társalapítója építészeti szokásokról, költözésről és a magyar faluról.
- Korábban azt mondtad, hogy érdekes lesz látni, milyen falukép él a különböző nemzetiségű résztvevők fejében. Tudnál példát mondani egy markáns különbségre a magyar szemléletmódhoz képest?
- Voltak, akik máshogy kezdtek el építkezni, az amerikaiak például otthonról hozták azokat a módszereket, amikkel az itteni installációkhoz hasonló, könnyűszerkezetes építményeiken dolgoznak. Kacuja Fukusima Szellem a házban elnevezésű installációjához keményebb fában, nem fenyőben gondolkodott eredetileg, nálunk azonban ez többször használt alapanyag, most is ezzel dolgoztunk. Később ezért meg kellett erősíteni az építményt. De a falukép is mást jelent sok országban: nálunk lineáris, de a mexikóiaknál például sugaras, azaz van egy központ, és onnan indulnak ki az utcácskák. Mi végül úgy döntöttünk, hogy egy-egy utcából álló falut csinálunk.
- Tavaly arról volt szó, hogy a Hello Wood elköltözik, egyelőre viszont változatlan volt a helyszín.
- Folyamatban van a költözés, de jelen pillanatban lassabban halad ez a folyamat. Van Csórompuszta mellett egy olyan terület, ahová szívesen elköltöznénk. Ez olyan szomszédságot jelentene, ami megteremtené a növekedés lehetőségét, de ezt a varázslatos környéket mégsem kellene itt hagynunk. Reméljük, hogy jövőre már a másik helyszínen rendezhetjük meg a tábort.
- Több résztvevőt is szeretnétek, ha a hely engedi?
- Ezt még meglátjuk. Ennek a létszámnak azért rengeteg előnye van, úgyhogy ezen lehet, hogy nem változtatnánk.
- Az ember joggal gondolná, hogy közel áll hozzád a falu, és a különösen a pusztuló magyar falu témája, néhány éve például több településre is tettetek ki a közösséget szolgáló faépítményeket. Cél volt, hogy az idei téma ráirányítsa a figyelmet a magyar falvak problémáira?
- Amit most csináltunk, az eléggé elemelt dolog volt, de persze, ez mindenképpen cél volt. Ez nagyon hálás téma, mert mindenhol vannak lokális vetületei, mégis globális. Minden országban kérdés, hogy mi történik a falvakkal. Ezért is lehetett jól megszólítani ezt a nagy nemzetközi társaságot, hiszen mindenkinek volt erről valami tapasztalata, akár Svájcból jött, akár Mexikóból.
- Most is tervezitek, hogy közösségi építményeket helyeztek ki?
- Ez már nem feltétlenül a mi dolgunk, ennek a programnak most nem az a célja, hogy közvetlenül megoldja a falvak problémáit. Ez jóval teoretikusabb dolog, inkább magával a jelenséggel foglalkozik, elemeltebb módon. Az idei program nem kapcsolódik a meglévő, épített környezethez, hanem vállaltan független és ennek a közösségnek az elképzelt környezetét hozza létre. Itt nincsenek tradicionális értékek, aminek megvan az előnye és a hátránya is, viszont a külföldiek számára sokkal könnyebb így bekapcsolódni a projektbe.
A Hello Wood témája a következő két évben is a falu lesz: idén az épülés, jövőre a virágzás, utána pedig a hanyatlás fázisával foglalkoznak majd a csapatok. A falu július 24-től augusztus 2-ig a vigántpetendi Tókertben a Művészetek Völgyének egyik központi koncert- és bulihelyszíne lesz, később pedig a Szigeten és a Design Héten találkozhatunk majd az építményekkel.
További képekért kattintson ide!