Vizuál

Fátyol Viola nyerte a Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíjat

2016.10.21. 18:02
Ajánlom

A zsűri "Ha van szíved, neked is fáj, amit velem tettél" című anyagáért Fátyol Violának ítélte oda a második alkalommal kiosztásra kerülő Capa-nagydíjat 2016-ban - olvasható a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ oldalán.

A központ a magyar fotográfia területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó alkotók munkájának elismeréseképpen 2014-ben alapította meg az 5 millió forint összdíjazású Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíjat, melynek odaítéléséről a magyar és nemzetközi szakemberekből álló zsűri két lépcsőben döntött. 

  A májusban megnevezett három, 500-500 ezer forintos ösztöndíjban részesült alkotó elmúlt féléves munkáját értékelve döntött végül a zsűri Fátyol Viola projektje mellett. Így a fotográfus másodikként vehette át a Capa-nagydíjat és ezzel további 3,5 millió forintos pénzjutalomban részesült a Robert Capa születésének 103. évfordulója alkalmából rendezett ünnepélyes díjátadón, október 21-én a Capa Központban.

Fátyol Viola 2013 nyarán került kapcsolatba a Vámospércsi Népdalkörrel, az ő mindennapjaikat követte fényképezőgépével. "Tanulmányozhattam a közösség mindennapjait, működési módját, hagyományőrző tevékenységeit, valamint szerepét a helyi kulturális életben és lokális identitásban" - írja pályázatában Fátyol ViolaFátyol Viola, akinek képeit galériánkban, és a Capa Központ oldalán is megtekintheti!

A másik két ösztöndíjas Tímár Sára Erzsébet és Ficsór Zsolt, Ficsór 2015 nyarán kerül Soroksárra egy polgármesteri kampányvideó kapcsán, majd ott is ragadt, ebből az élményből született a "Soroksár" című sorozat. Tímár Sára Erzsébet "Kultúrház" című sorozatával pályázott a Capa-nagydíjra. A fotós a Magyarországon található közel háromezer művelődési házból válogatta a fotóinak helszíneit. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Mundruczó Kornél: „Élvezem, hogy az operában nem én vagyok a főnök”

Jelentős filmes és színházrendezői karrierje mellett az utóbbi években sorra a legnagyobb operaházak műsorán találkozhattunk Mundruczó Kornél munkáival. Az alkotó azt is elárulta: fog Magyarországon rendezni. Mundurczó Kornél-interjú.
Klasszikus

Átláthatóságot és elszámoltathatóságot kérnek számon az NKA-n a magyar zeneszerzők

Ötvenkét zeneszerző írta alá a közleményt, amelyben aggodalmukat fejezik ki az NKA Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiuma által odaítélt támogatások miatt, egyben együttműködést kínálnak a rendszer tisztaságának helyreállítása érdekében.
Plusz

Újabb feljelentés az NKA-támogatások ügyében – hűtlen kezelés és költségvetési csalás a gyanú

A Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő szerint a támogatási igények benyújtásához minimális szakmai kritériumokat sem határoztak meg az NKA-pályázatok kiírásában.
Plusz

„Hiánypótlók vagyunk” – Benkő Nóra a Városmajori Szabadtéri programjáról

A Szemle Plusz minőség a minőségben, ezt a közönség is tudja – hangsúlyozza Benkő Nóra, a Városmajor Szabadtéri Színpad ügyvezető igazgatója. A mustra mellett szóba került a 2026 nyarán elinduló „évad”, a válogatási szempontok és a férfi-női arányok is. Interjú.
Plusz

A Szépség és a Szörnyeteg – egy mesemotívum története

Egy szép lány, akinek csúf szörnyalakkal kell élnie, ám amikor alaposabban megismeri, rájön, hogy a rémisztő külső jó lelket rejt. A Szépség és a Szörnyeteg történetét mindenki ismeri, de honnan is ered, és hányféle alakban él a közkedvelt mese?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

Százéves lett David Attenborough – öt érdekesség a bolygó krónikásáról

Tudtad, hogy miközben a világ egyik legnagyobb természetrajongójaként tartjuk számon, van egy állat, amit még Sir David Attenborough is utál? Öt érdekességet osztunk meg a százéves biológusról.
Vizuál ajánló

Nyolc év várakozás után érkezik Tasnádi István első mozifilmje – itt Az örökség előzetese

Októberben kerül a mozikba Tasnádi István első mozifilmje, Az örökség, amely közvetlen állami támogatás nélkül, mindössze 14 forgatási nap alatt készült. Előzetes a cikkben!
Vizuál ajánló

A Fészek Klub múltja és jelene elevenedik meg Török Ferenc új kísérleti dokumentumfilmjében

Május 9-én, szombaton mutatják be Török Ferenc legújabb, Fészek Klub című kísérleti dokumentumfilmjét, méghozzá ott, ahol a történet maga is életre kel: az idén 125 éves, legendás klub falai között.
Vizuál ajánló

Bátor, kísérletező filmek kaptak helyet a Friss Hús magyar versenyprogramjában

Május 28-án kezdődik a 2026-os Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál. Az országos eseménysorozat magyar versenyprogramjában 39 új hazai rövidfilm mutatkozik be, köztük több olyan alkotás, amely nemzetközi fesztiválokon is sikerrel szerepelt.
Vizuál ajánló

Mads Mikkelsen megtéríti a neonácikat – újra mozikba kerül az Ádám almái

A Cirko Film újra bemutatja az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb hatású dán filmjét, a 2005-ben készült Ádám almáit. A Mads Mikkelsen és Ulrich Thomsen főszereplésével készült groteszk dráma júniustól látható a mozikban.