Vizuál

Fáy Miklós: Ennyire nehéz dolog a festészet? – Gerhard Richter a mozikban

2021.08.05. 11:20
Ajánlom
A nyár végére is izgalmas kulturális csemegéket ajánlj Fáy Miklós zenekritikus, állandó rovatában.

Gerhard Richter, a festő

  • Cirko Film, Bemutató: 2021. július 22.

Pár éve még futottunk Bécs felé, hogy megnézzük Gerhard Richter műveit, akiről az osztrák sajtó kertelés nélkül kimondta: a legnagyobb élő festő. De hát tényleg az. Annyira, hogy még játékfilmet is forgattak róla (Mű szerző nélkül), amitől azonban maga Richter is elhatárolódott:

köszönöm, de nem, ez nem én vagyok, nem rólam szól, nem tetszik.

Viszont készítettek róla egy másik filmet is – ezt a Cirko mutatja be –, ami róla szól, és talán tetszik is neki, az ember meg csak bámul: ennyire nehéz dolog a festészet. Keni a sárgát, keni a kéket, aztán elborult arccal azt mondja: teljesen elrontottam? Tanulni kell ezt is, és a legjobb a mesterektől tanulni.

foto_MOZART-111725.jpg

Mozart and Flute in Paris (Fotó/Forrás: Warner Classics)

Mozart and Flute in Paris

  • Warner Classics, Megjelenés: 2021. július 9.

Az ember hajlamos azt képzelni, hogy Mozart akkora zseni volt, hogy csak be kellett nyomni rajta a gombot, és ő már írta is, amit kell. Áradtak benne a szimfóniák, szonáták és versenyművek, csak a felületet kellett megkarcolni, és mint fenyőből a gyanta… Lehet, hogy így is volt. De egy hangszerrel azért neki is meggyűlt a baja.

Ígért egy megrendelőnek néhány fuvolaversenyt, és sehogy sem akart összejönni a dolog.

Persze, ez nem akadályozta meg abban, hogy Párizsban vendégeskedve ne írja meg a fuvola-hárfa versenyt és annak egészen csodálatos második tételét, mégis az ember azt érzi, hogy az ihlet legalábbis akadozott nála. Emmanuel Pahud összeállított egy párizsi fuvolaprogramot, a legkorábbi szerző Mozart, a legfiatalabb mű még tízéves sincs, és lehet, hogy ennek ellenére az ihlettelen Mozart még mindig több örömöt okoz, mint az ihletett kollégák.

GettyImages-1210209135-144353.jpg

Sir Tom Jones fellépése a Music For The Marsdenon 2020-ban Londonban (Fotó/Forrás: Gareth Cattermole / Gareth Cattermole / Getty Images Hungary)

Tom Jones

  • augusztus 19. 20:00 Veszprém Aréna

Nemrég néztem egy videót azokról a hibákról, amelyeket egy idősödő férfiember elkövethet az öltözködés és viselkedés terén. Próbál túl fiatalosan öltözködni, kilóg a rövidnadrágból a visszeres lába, vagy túl öregesen öltözködik, sötét öltönyben sétál a strandon.

Vagy festi a haját, ha még van neki, ráncos homlok fölött sötétbarna fürtök köszöntik a napot.

És ehhez az utóbbihoz a legjobb példának a videó készítői Tom Jonest találták. Talán ő is látta a filmet, mert azóta túllépett ezen, hagyta, hogy a hajszálak a maguk természetes színében vagy színtelenségében pompázzanak. De hát könnyű neki, végül is nem a hajából él, hanem a hangjából, az pedig, ha meg is változott az évek során, azért ma is dögös, férfias, szól, mint a hajótülök. Legalábbis remélem.

(A VeszprémFest programjairól bővebben itt tájékozódhat.)

FenyoIvan_VenerOrsolya_18-123838.jpg

Jordán Adél a Fenyő Iván c. előadásban (Fotó/Forrás: Véner Orsolya)

Jordán Adél

  • augusztus 5., 6., 7., 8. Benczúr-kert

Furcsa módon van valami megnyugtató a természetes halálban. Persze, ehhez kellett előbb a természetes élet is, amiben nem voltam egészen biztos, amikor tizenöt éve Máté Gábor és osztálya kitalálta, hogy földolgozza önmagát. Színészek vagytok, nem magatokról kellene beszélnetek, hanem a szerepekről. Persze, ha megértjük, hogy színésznek lenni már önmagában is szerep, azt játszom, hogy színész vagyok, aki azt játssza, hogy…

Szóval teljesen mindegy, az idő őket igazolta, érdekesek, szépek, kalandosak.

Ketten azóta már kiszálltak az előadásból, a többiek végigcsinálták, kiröhögték magukat, kiröhögték egymást, fel is nőttek közben, sikeresek vagy még sikeresebbek, és most véget ér a közös történetük. Akik lemaradtak a sorozat kezdetéről, túl fiatalok vagy csak későn ébredők voltak, most mit meg nem adnának egy újabb Mészáros Mátéért. De a vonatok már csak ilyenek: elmennek.

Fejléckép: Gerhard Richter (fotó: Christian Marquardt / Getty Images Hungary)

Kapcsolódó

"Nyíltan látni és láttatni" – interjú Jordán Adéllal

Utolsó előadásához érkezik az AlkalMáté Trupp előadássorozata, amely során 2006 óta minden nyáron egy-egy osztálytárs életét dolgozta fel a 2003-ban végzett Máté-Horvai osztály. A búcsúelőadás cím-és főszereplőjével, Jordán Adéllal beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Nem csak egy könyv a Budapest Nagyregény – Kiss Noémi a Lírástudók vendége

Huszonkét társával együtt ő is tagja a Budapest Nagyregény szerzőgárdájának, és elmesélte, miért érdekes számára Cinkota és a XVI. kerület, amelynek történetét ő írta meg. Kiss Noémi azt is elmondta, miért tartja nagy vívmánynak, hogy a vaskos kötet szerzőinek fele nő.
Színház

Egy vezető távozása és figyelmeztetés lett a következménye a Katonában egy színházjegy-akciónak

Két munkatársat figyelmeztetésben részesítettek, egy vezető beosztású dolgozó pedig elhagyja a színházat, miután kiderült, hogy DK-tagok kaphattak kedvezményes jegyeket.
Színház

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.
Vizuál

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.
Vizuál

A fekete arany és a fehér ördög – kritika a Megfojtott virágokról

Martin Scorsese egy három és fél órás krimi-drámával tért vissza, amelyben az amerikai történelem egy kevéssé ismert, sötét foltját mutatja be. Megfojtott virágok című filmjében a művészet klasszikus témáiról beszél, hogy megmutassa, mi is volna eredetileg a mozi célja.   

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Harcosok klubja

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal két hattyú indította el a gondolatait.
Vizuál hír

Demeter Szilárd marad a Petőfi Irodalmi Múzeum élén

Az intézmény jelenlegi főigazgatója egyedüliként jelentkezett a pozícióra, amelyet újabb öt éven át tölthet be. A múzeum honlapján elérhetővé tette pályázatát.
Vizuál ajánló

Online folytatódik a Verzió Filmfesztivál

November 29-én ért véget a jubileumi, 20. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál. Ötvenhárom alkotás, köztük a nyertes filmekkel, december 10-ig online is elérhetővé válik a szemle oldalán.
Vizuál hír

Önerejű képek – Keserü Ilona grafikai életművéből nyílt kiállítás az MNG-ben

A Magyar Nemzeti Galéria grafikai kabinetjében nyílt időszaki kiállítással tisztelegnek a kortárs magyar képzőművészet egyik legnevesebb alakja előtt. A tárlat 2024. január 28-ig látogatható.
Vizuál kritika

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.