Vizuál

Felfedezők az "izmusokon" túl

A Budapest Art Mentor program bemutatkozó kiállítása
2018.08.28. 15:45
Ajánlom
A rácsodálkozások, felfedezések és érzések módozataira vagy épp a világnak való megmutatkozásra keresi a válaszokat a 2018. augusztus 30-án, az Ybl Budai Kreatív Házban Felfedezők címmel nyíló tárlat, a Budapest Art Mentor program bemutatkozó kiállítása.

Az Együtt a Művészetért Egyesület által szervezett mentorprogram célja, hogy tehetséges, esetenként már a szakma számára ismert képzőművészeti alkotókat támogasson a hazai és nemzetközi érvényesülés útján. Az egyéves program során a művészeknek lehetőségük van megismerni és a gyakorlatban alkalmazni azokat az eszközöket, amelyek hozzájárulnak saját szakmai karrierjük előrelendítéséhez. A Felfedezők az első évfolyam zárókiállítása, amelyen a végzett 9 művész alkotásai láthatók, Ferenczy Bálint művészettörténész kurátori koncepciója mentén.

A nagy korstílusok és "izmusok", a dada, a modern, a posztmodern és a konceptuális művészet után ismét az új felfedezések korát éljük.

Mi az a forma és mód, amelyen keresztül a művészek érzéseiket, gondolataikat, felfedezéseiket és rácsodálkozásaikat ki tudják fejezni, be tudják mutatni? Hogyan tudnak eljutni közönségük felé, miközben új eszközöket, de versenytársakat is kaptak maguk mellé, a mesterséges intelligencia, a robotika és a számítástechnika fejlődésével? Szembe kell nézni a kihívással: tökéletes portrét ma már egy gép is tud festeni. Ahogyan a technológia fejlődése hatással van a hétköznapokra, úgy állítja új megmérettetés elé a képzőművészetet is. Mit jelent napjainkban festőnek, szobrásznak vagy éppen fotográfusnak lenni, léteznek-e szigorúan elkülönített diszciplínák vagy egyre inkább a művészeti ágak keveredése, az intermedialitás a jellemző?

Azelsomentorcsapat-150018.jpg

Az első mentorcsapat (Fotó/Forrás: Budapest Art Mentor )

A kiállítás olyan alkotásokat mutat be, amelyek a klasszikus művészeti médiumok kereteit és határait feszegetve többek között a csillagászattal, a látás és érzékelés kérdéseivel, a tér alakításával, vagy a digitális képalkotással és -képzéssel foglalkoznak. Sztefanu Marina az elfeledett Édenkertet rekonstruálja az Ybl Ház nagytermében, párba állítva Szakál Éva minden elemében 21. századi, Browser című festménysorozatával. Orbán Előd a klasszikus (kő-)szobrászat eszköztárát és megjelenési formáit tágítja, Gaál Kata nagyméretű alkotása pedig tudatosan ötvöz számos technikai megoldást. A kiállítóház pincehelyiségében Mátyási Péter, Ádám Zsófia és Hajas Katinka az emberi percepció szintjeit járja körbe, Horváth Lóczi Judit pedig – jól ismert geometrikus objektjein túl – először állítja ki kültéri szobrait.

Felfedezők nemcsak a minket körülvevő, változó világot, de a művészet és a tudomány viszonyát is be kívánja mutatni; Szécsényi-Nagy Loránd installációja az égbolt különböző tudománytörténeti korokon átívelő feltérképezéseinek állít emléket.

A kiállításon szereplő művészek a Budapest Art Mentor program első évfolyamának művészei. A mentorprogram célja, hogy tehetséges képzőművészeti alkotóknak adja át azt a tudást, hogy hazai és nemzetközi színtéren egyaránt érvényesülni tudjanak. Az adott területükön aktívan és sikeresen dolgozó professzionális előadók elméleti, de leginkább naprakész gyakorlati tudást adnak át a jelen művészeti világ szervezeteiről, működési struktúráiról, szereplőiről, érvényesülési modelljeiről és a karrierépítés elengedhetetlen eszközeiről. A személyes iránymutatást és lehetőségek feltérképezését a mentorokkal történő szoros és rendszeres egyéni munka jelenti.

Azt gondolom nagyon izgalmas volt az első Budapest Art Mentor tanév mindannyiunk számára, nemcsak a mentoráltak de mi is sokat tanultunk belőle, izgalmas eszmecserékben vehettünk részt.

Mint vezető folyamatosan keresem az utat, mind a Program mind a mentoráltak népszerűsítésére. Ez a tárlat nagyszerű lehetőség arra, hogy a mentoráltjaink és a Program sok-sok emberhez eljusson” - fogalmazott Bérczi Linda, az Egyesület elnöke.

Felfedezok_Kep-150743.jpg

Budapest Art Mentor - Felfedezők (Fotó/Forrás: kortárs PR)

Az oktatók között találhatók: Vékony Délia (művészettörténész, kurátor), Szép Károly (pályázatíró), Szabó Barnabás (közgazdász), Petrányi Zsolt (művészettörténész, kurátor), Olajos Anna (művészeti tanácsadó), Molnár Annamária (kurátor, galériavezető), Legeza Dénes (szerzői jogász), Juhász Dóra (kommunikációs szakértő), Iski Kocsis Tibor (képzőművész, galéria művészeti vezető), Deák Erika (galériavezető), Berényi Konrád és Babanics Írisz (online kommunikációs szakemberek), Balogh Máté András (kulturális PR-szakértő)

A kiállítás augusztus 31-szeptember 23. között látható Budapest az Ybl Budai Kreatív Házban, amely pezsgő kulturális és rendezvény helyszínként nyitotta meg kapuit 2018 tavaszán.

Nyitva tartás: minden nap 9:00-19:00 óráig

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Plusz

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Újra láthatjuk nagyvásznon Till Attila első nagyjátékfilmjét

Március 24-én Till Attila Pánik című filmje kerül terítékre a Filmrendezők Klubjában. A Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete mesterkurzusán, a vetítést követően Kocsis Ágnes beszélget a rendezővel a Művész Moziban.
Vizuál hír

Két magyar alkotás is versenyez a legrangosabb animációsfilm-fesztiválon

Bejelentették az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál szervezői a júniusi seregszemle rövidfilm válogatását. A világelső animációs szemle versenyébe meghívták Vácz Péter Kutyafül című legújabb munkáját, míg Ulrich Gábor Capriccio című alkotása az Off-Limits programban lesz látható.
Vizuál ajánló

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Vizuál interjú

Mártonffy Zoltán: „A nézőszám számomra nem mérvadó mértékegysége a sikernek”

„Engem sosem vonzott, hogy a kamera előtt legyek, engem az fogott meg, ami mögötte van” – fogalmazott Mártonffy Zoltán, a Minden Rendben producere, akivel egyebek közt arról beszélgettünk, miért fogtak bele nagyjátékfilmek gyártásába.
Vizuál hír

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.