Mint az alkotók Anyáim története Facebook-oldalán olvasható bejegyzésükben írják: "Ma este lett volna a vetítés a Tabán moziban, tegnap délután kaptuk a hírt a szervezőktől, hogy legnagyobb sajnálatukra nem vetíthetik le a filmet. Többen feljelentették őket és petíció indult, hogy vegyék ki a programjukból a filmet. Amint írták: “a keresztény értékrend mellett elkötelezett, a szakmát magas szinten ismerő, ill. művelő zsűri döntését” nem akarták felülbírálni, mégis erre kényszerültek.
Az alkotók különösen sajnálják, hogy ezúttal sem volt lehetőségük nyílt beszélgetésre invitálni a közönséget Magyarországon, hiszen az Anyáim története megjelenése körülbelül egybeesett a gyermekvédelmi törvény homofób korlátozásainak megjelenésével. Mint írják:
"Amikor júliusban hírt kaptunk arról, hogy az Anyáim története bekerült az Ars Sacra Filmfesztivál versenyprogramjába, nagyon lelkesek lettünk, mert reméltük, hogy ezen a fesztiválon olyan párbeszédre kerülhet majd sor, amire ezidáig - minden erőfeszítésünk dacára - nem volt lehetőségünk Magyarországon."
Dér Asia és Haragonics Sára továbbra is "egy elfogadóbb, egymásra kíváncsi társadalom létrejöttét" kívánja segíteni filmjeivel, az Anyáim története az HBO programjában továbbra is megnézhető.
A film története szerint Virág, a kilátástalan ellenzéki létbe belefáradt képviselő barátnőjével, a zenész Nórával szeretne családot alapítani. Két év bizonytalan várakozás után habozás nélkül igent mondanak egy nevelőszülőknél lévő 2,5 éves, fejlődésében lemaradt kislányra. A két rendező, Dér Asia és Haragonics Sári különleges érzékenységgel követi végig a várakozás intenzív időszakát, majd a családdá válás szép és küzdelmes mindennapjait. Míg Virág ösztönösen ráérez az anyaszerepre, Nóra nehezen találja a helyét a családban „második anyaként”. A szülővé válás nehézségei mellett a szivárványcsaládok kirekesztettségével is meg kell küzdeniük nap mint nap, ami egyre jobban befolyásolja életük és jövőbeli terveik alakulását, így hamarosan végső döntést kell hozniuk: Magyarországon maradnak vagy külföldre költöznek.
Az Anyáim története a 2021-es BIDF dokumentumfilmfesztiválon mutatkozott be, ahol elismerő oklevelet szerzett. A zsűri akkor így indokolta meg döntését:
"Ez a rendkívül őszinte és érzékeny film betekintést nyújt egy leszbikus pár hétköznapjaiba, örökbefogadási küzdelmeiben és abba, miként válnak családdá napjaink Magyarországán. Lenyűgözött minket az a közelség és intim kamerahasználat, ahogy a rendezőpáros megmutatja a két főhősnő közti párkapcsolati dinamikát és, hogy miként találják meg helyüket szülőként életük új szakaszában. Annak ellenére, hogy a film egy nagyon aktuális témát dolgoz fel, a rendezőknek sikerült egy olyan univerzális aspektusát megmutatnia Virág és Nóra történetének az anyaságon, a nőiségen és a szereteten keresztül, amihez mindenki kapcsolódni tud."
Fejléckép: jelenet az Anyáim története c. filmből / Fotó: HBO