A Kairó központjában, a Tahrir téren lévő múzeum több mint egy évszázada állítja ki az ókor nagy egyiptomi kincseit, egy ideje azonban túl szűkösnek mutatkozott a nagy mennyiségű és sokszínű kiállítási tárgy számára.
Az épület átalakítása mellett ezért az intézmény gyűjteményéből a 2020-ban nyíló gízai Nagy Egyiptomi Múzeumba kerül Tutanhamon fáraó sírjának néhány kincse, míg a királyi múmiák egy részét a szintén Kairóban működő Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumába költöztetik át. A munkálatok keretében átrendezik az Egyiptomi Múzeum bejáratához közeli kiállítótermek egy részét, a taniszi királysírokat pedig a kikerülő Tutanhamon-gyűjtemény helyére költöztetik.
Az Európai Unió által 3,1 millió euróval támogatott projekt célja egy hosszú távú stratégia kidolgozása a múzeum számára, és - az illetékesek reményei szerint - az intézmény világörökségi helyszínként való besorolásának elősegítése. A projekt öt európai múzeum, köztük a londoni British Museum és a párizsi Louvre együttműködésével valósul meg. Utóbbi intézmények részvétele meglehetősen csiklandós téma. Mindkét múzeummal kapcsolatban fellángolnak időnként a viták, hogy a műtárgyaik egy részét a jogi szabályozás hiányát vagy kiskapuit kihasználva szerezték meg. Ez a probléma nem csak az egyiptomi állammal kapcsolatban áll fenn.
Háled al-Anani egyiptomi régészeti miniszter a múzeum kertjében megrendezett ceremónián hangsúlyozta, az új múzeumok nem jelentenek fenyegetést a több mint 150 ezer tárgyat őrző Egyiptomi Múzeumra nézve és az intézmény meg fogja kapni "mindazt a támogatást és figyelmet, amelyet megérdemel". A miniszter szerint a munkálatok célja, hogy az épület szerkezeti felújítása mellett az intézmény gazdag gyűjteményét új megvilágításban tárják a látogatók elé, és a nemzetközi elvárásoknak megfelelő szintre fejlesszék a múzeum kutatási és egyéb tevékenységét.
Az egyiptológusok számára ez az intézmény az egyiptomi múzeumok "ősanyja"
- mondta Friederike Seyfried, a projektben ugyancsak részt vevő berlini Egyiptomi Múzeum igazgatója. Hozzátette: "semmi sem hasonlítható a Tahrir tér Egyiptomi Múzeumához, és ez mindig is így lesz".
Készül az új
Eközben az épülő új Nagy Egyiptomi Múzeum átadása ismét csúszik. Valószínűleg csak 2020-tól nyitják meg a közönségnek a teljes épületet, idén pedig bizonyos részeit teszik látogathatóvá.
Az új múzeummal a turistákat szeretnék visszacsalogatni a térségbe, akik számára a politikai zavargások és terrorista merényletek miatt az utóbbi években egyre kevésbé vonzó célponttá vált az ország. Az eredetileg 1992-re terveztek, majd először 2012-re halasztott most pedig 2020-ra ígért intézmény a világ legnagyobb régészeti múzeuma lesz. Az 1 milliárd dollárból felhúzott épületben azonban nemcsak a műtárgyak kapnak helyet, hanem 28 üzlet, tíz étterem, egy konferenciaközpont és egy mozi is.
A múzeumon belül a kiállítási koncepciók is meglehetősen forradalmira tervezik. Közel 50 ezer műtárgyat fognak kiállítani - gyűjteményük felét - , ezzel átfogóbb képet szeretnének nyújtani a társadalmi, politikai és vallási kontextusokról. A tárlatok kronologikusan haladnak majd az őskortól a görög-római időkig - magyarázta Tawfik.
A bemutatott anyagból 20 ezer tárgyat még sosem láthattak kiállításon. Akadnak olyan darabok, amelyek a közelmúlt régészeti felfedezései és olyanok is, amelyeket eddig a méretük miatt nem lehetett kiállítani.
(via The Art Newspaper)