A Műtárgy.com műkereskedelmi portál által szervezett eseménysorozat idén több tárlatvezetést is kínál a fenntarthatóság témájában, többek között a Ludwig Múzeumban, a Szépművészeti Múzeumban és a Magyar Nemzeti Galériában, de lesznek e-rolleres művészeti séták is.
Kollmann Szilvia, a Műtárgyak éjszakája igazgatója kiemelte, hogy a Klebelsberg Kultúrkúria az idei üveg nemzetközi éve kapcsán rendezett kortárs üvegművészeti kiállítást; Breuer Marcell születésének 120. évfordulójára emlékezik első, nemrég felújított épületében, a Walter Rózsi-villában az Építészeti Múzeum; a Magyar Nemzeti Bank kortárs képzőművészeti gyűjteménye pedig Petrányi Zsolt válogatásában mutatkozik be. Évek óta a legnépszerűbb programok közé tartoznak a Műtárgyak éjszakája workshopjai is.
A Herendi Porcelán Palotában például porcelánrózsát, a BTM Vármúzeumában kályhacsempét, míg a FISE Galériában vagy a KaCs Műhelyben öltözék-kiegészítőket készíthetnek az érdeklődők.
A Q Contemporaryben a műgyűjtés kulisszatitkaiba avat be Spengler Katalin műgyűjtő, az Országos Múzeumi Restaurátori és Raktározási Központ szakemberei pedig a műtárgy-restaurálás, -konzerválás, - diagnosztika és -kutatás folyamataiba adnak bevezetést.
Különleges tárlatvezetésekkel készül számos nagy múzeum, például a Magyar Nemzeti Galéria, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum, megnyitja kapuit többek között Gül Baba türbéje, a Pesti Vigadó és a Virág Judit Galéria, a Memento Parkban pedig a Kádár-rendszer mindennapjai elevenednek meg.
Művészet és fenntarthatóság
A KUBIK közösségi irodában megtekinthető csoportos kiállítás címe Ami a miénk lesz. A kortárs művészet lencséjén, többféle médiumon keresztül mutatja be a tárlat, hogy hogyan értelmezhető a fenntarthatóság kérdésköre a 21. században. Olyan attribútumokkal kapcsolják egybe, mint a szociális egyenlőség, a természeti rend tisztelete, a természet és társadalom egyensúlyának megtartása, valamint az ember ökoszisztémában betöltött szerepe.
Ökológiai lábnyomunkban súlyosan szerepelnek a közlekedési eszközök. A Műtárgyak éjszakája helyszínei tömegközlekedési eszközökkel és sétálva is jól megközelíthetők, de az alternatív, környezetbarát opciók közül is kiemelt szerephez jut a programban egy alkalmatosság, méghozzá az elektromos roller.
Az eszközre pattanva, Zsiklai Mónika művészettörténész, kurátor vezetésével rendhagyó kortárs galériatúrában lehet részünk, olyan intézmények felkeresésével, mint a Kisterem, a Molnár Ani Galéria, a TOBE Gallery, az Inda Galéria és a Viltin Galéria.
Bár a fogyasztói társadalom a folyamatos vásárlásra, nem pedig a megőrzésre vagy a tárgyak javítására épül, a műtárgyaknak más sors jut osztályrészül.
A hozzáértő restaurálás révén egy-egy műalkotásban sok generáció gyönyörködhet. A Vaja Porcelán Restaurátor Műhelyben Vaja László porcelánszakértő a porcelán és a kerámia restaurálás izgalmas szempontjaiba avatja be a hallgatóságot. Az Art of Lamps Design Studio a kortalan harmóniával bíró lámpatestek világába kalauzol bennünket, ahol az újrahasznosítás által akár újjá is születhetnek a tárgyak. Erre találhatunk példát az Üvegház Design Shopban, ahol a tervező és üzletvezető Kohut-Görömbei Luca azt is megmutatja, hogy
hogyan készül egy törött borospohárból és kiürült borospalackból az ország legjobb éttermeinek tálalókészlete.
Újrahasznosítás
Újrahasznosítható alapanyagok felhasználásával egyedi öltözék-kiegészítőket alkothatunka KACs Műhely foglalkozásán. A művekkel kifejezhetjük különbözőségünket, de a mások iránti tiszteletünket és támogatásunkat is.
A pazarlás és a mértékletesség olyan fogalmak, amelyekkel mindenki nap mint nap találkozik. De vajon mit jelentettek régen, a 17. századi Hollandiában, vagyis a holland aranykor idején, a soha nem látott gazdasági, kulturális és művészeti fellendülés idején?
A barokk művészet remekeit vizsgálva a Szépművészeti Múzeum tárlatvezetésén a pompa és a protestáns mértékletesség jeleit kereshetjük a korszak viseletein, használati és berendezési tárgyain.
A fenntarthatósággal már egészen fiatalon, játékos formában érdemes megkezdeni az ismerkedést. A szemlélet akár a gyerekszobákban is érvényesülhet, a nemrégiben felújított Walter Rózsi-villában fény derül arra is, hogy mitől volt fenntartható egy gyerekszoba a harmincas években?
Slow Looking - Lassított idő
Napjainkban, a rengeteg bennünket érő inger jócskán megnehezíti a pillanat megélését, átélését. A művészet élvezete segíthet a lassulásban, a mindennapok sodrásából történő kiszakadásban. Erre törekszik az a háromnapos fesztivál a Ludwig Múzeumban, ahol különleges programmal várják mindazokat, akik a művek segítségével belső utazásra indulnának: a Slow looking – Meditatív társasutazás tárlatvezetés az Időgép állandó kiállítás néhány darabjának rendhagyó felfedezésével lassítja le az időt. A Kiterjesztett jelen – átmeneti valóságok című tárlat, szintén a Ludwig Múzeumban, az emberi lét általános tájékozódás-vesztését járja körbe. A tárlatvezetést és beszélgetést a kiállítás egyik kurátora, Üveges Krisztina tartja.
A természethez való visszatalálás jegyében a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum Mongol művészet a Hopp Ferenc Ázsiai Múzeum gyűjteményében című kiállításon Enerel Bat-Ochir, aki maga is egy nyugat-mongóliai nomád törzs tagja, tart angol nyelvű, személyes példákkal illusztrált vezetést, amelynek fókuszában a nomád életmódot folytató mongolok mindennapi használati tárgyai lesznek.
Egymás és a világ tisztelete, a város és a vidék kettőssége mutatkozik be az 1945 utáni művészetből csemegéző Lépésváltás kiállításon a Magyar Nemzeti Galériában.
Nemes Anita budapesti grafikus-illusztrátor örök témája a nyüzsgő város, az utcai élet és az emberek. Műveivel a Könnyű zenészek, nehéz iparosok - egy kiállítás a melóról című tárlaton, a Fabrika Studioban találkozhatunk, a vezetést Sepsey Zsófia művészettörténész tartja.
Sokaknak ismert lehet, hogy a gödöllői művésztelep alkotói kiemelt figyelmet fordítottakéletmódjukra: rendszeresen mozogtak, organikus élelmiszereket fogyasztottak, sőt többen vegetáriánusok is voltak.
Király Zsuzsanna múzeumpedagógus az MNG Modern idők című tárlatán a kolónia alkotóinak műveivel ismerteti meg az érdeklődőket. Amennyiben valaki a múzeum falain belül is természetre vágyna, Balla Enikő kalauzolásával a 19. századi állandó kiállítás tájképeivel találkozhat a látogató új megközelítésben, szintén az MNG-ben.
A Műtárgyak éjszakáház kapcsolódóan a Dunából származó mikroműanyagok felhasználásával különleges üveggömb és ékszerkollekció készült. A Kohut-Görömbei Luca üvegművész tervezte tárgyakat a fesztivál keretében elárverezik. A bevétel a WWF Magyarország természetvédelmi munkáját segíti majd.
Az árverésre kerülő műtárgyak megtekinthetők és az ajánlatok megtehetők itt>>>
A Műtárgyak Éjszakája Fesztivál teljes programkínálata itt érhető el.
Fejléckép: Látogatás a Magyar Nemzeti Galériában (fotó/forrás: Műtárgyak éjszakája)