Vizuál

Film arról, miért rajongunk a Beatles-ért

2019.04.01. 14:55
Ajánlom
Gondolnád, hogy Sigourney Weaverben, Whoopy Goldbergben és Richard Curtisben - és előfordulhat, hogy benned is - van valami közös? A kezdetektől imádják a Beatlest. Egy dokumentumfilm az együttesről, amitől legalább két órát mosolyogni fogsz.

Riporter: Miért sikoltanak?
John Lennon: Fogggalmam sincs! Nem tudom megmondani!

A 2016-os The Beatles: Eight Days a Week alkotóinak érezhetően volt egy nagyon határozott elképzelésük: bemutatni mennyire imádták ők maguk és mindenki más a zenekart, illetve átadni azt a pimasz, kölykös és gondtalan életérzést, ami a négy gombafejűből áradt karrierjük kezdetén – de később felvillantva azt is, hogy hatott rájuk a hírnév.

beatles1-145732.jpg

Mindenki a barátjuk akart lenni (Fotó/Forrás: Jameson Cinefest)

Jellemző, hogy a vetítésen mögöttem, egy nagypapa-unoka páros ült, akik mindketten egyformán jól szórakoztak, de szinte az egész terem folyamatosan akaratlanul mosolygott.

A film megmutatja, hogy egyetlen dolog, a Beatles iránti rajongás, mindenkit egyenlővé tesz. 

A vásznon olyan hírességek idézték fel az együtteshez fűződő első emlékeiket, mint Whoopy Goldberg, Sigourney Weaver, vagy az Igazából szerelmet író-rendező Richard Curtis.   

"Mindegyiküknek megvolt a maga apró jellegzetessége. John meglepően vakmerő volt, Paul meglepően aranyos, Ringo pimasz és ellenállhatatlan. És George volt az, akibe a nővérem szerelmes volt" - vázolta a gombafejűek varázsát Curtis.

A Beatles volt az az álom, ahogy az ember elképzeli az életet a barátaival együtt. 

A filmjeimben bizonyos tekintetben mindig ezt próbáltam megragadni, ahogy négy barát együtt iszogat, nevetgél, viccelődik."

beatles2-145726.jpg

A banda, amihez mindenki tartozni akart (Fotó/Forrás: Jameson Cinefest)

"Úgy éreztem, akár én is a barátjuk lehetnék. Pedig fekete vagyok!" - kacarászik Whoopy Goldberg. "Ők mutatták meg nekem azt az érzést, hogy mindenkit szívesen látnak. Nem kellett a legmenőbbnek lenni az utcában, bárki lehetett Beatles rajongó. Olyan lehetek, amilyen csak szeretnék. Ezt tőlük kaptam."

Nemcsak a színésznőt irigyeljük tiszta szívből, amiért az édesanyja egy Beatles-koncertjeggyel lepte meg gyerekkorában, de Larry Kane újságírót is.

Az akkor 21 éves rádióriporter egy interjút szeretett volna az Amerikába érkező csapattal, mire Brian Epstein menedzser meghívta, hogy kísérje el a fiúkat a turnéra.

Kane úgy gondolta pazarlás ennyi időt egy bandával tölteni, de a szerkesztője ráparancsolt, hogy menjen. Így végül heteket töltött Johnnal, Paullal, George-dzsal és Ringóval, és amellett, hogy a barátjuk lett, az egyetlen olyan újságíróvá vált, aki valaha turnézott a Beatles-szel. 

beatles3-145726.jpg

folyton bolondoztak (Fotó/Forrás: Jameson Cinefest)

A fiúk varázsát kölykös könnyedségük jelentette. A játékosság, ami áradt belőlük, és a bolondozásaik. Mindenki a barátjuk akart lenni. Még Ringo is azt mesélte az egyik interjúban, hogy egykeként olyan érzés volt neki bekerülni a bandába, mintha hirtelen lett volna három fivére. 

A hírnév olyan hullámokat vetett, amikkel a négy tizenéves srác nyilvánvalóan nem tudott lépést tartani, ahogyan azzal sem milyen súlya lett a szavuknak - pro és kontra. Amikor John Lennon egy viszonylag érdektelen interjúban azt a szerencsétlen megjegyzést tette, hogy "nagyobbak vagyunk, mint Jézus", Amerika-szerte tömegesen égették el a lemezeiket. Az érem másik oldala, hogy

hozzájárult a szegregált koncertek megszüntetéséhez az Egyesült Államokban, amikor kijelentették, nem hajlandóak játszani, ha a közönséget bőrszín alapján felosztják.

A szervezők nem tették ki magukat a több tízezer hisztérikus tini haragjának, és az 1964. szeptember 11-i koncert után szerződésben is kikötötte az együttes, hogy ne válasszák el egymástól a közönség tagjait.

A számtalan archív felvétel mellett megszólalnak az együttes ma is élő tagjai is és a bajtársiasságot és a négyük közt kialakult erős köteléket idézik fel. A film erről a szövetségről szól, nem esik szó Yoko Onóról, még csak nem is utalnak egyéb tényezőkre, csak négyükre koncentrál. Végigkoncertezzük velük a hatvanas éveket és a világ számos országát, majd 1968 környékén a sűrűsödő problémák előtt el is engedjük őket.

A mindent elsöprően boldog és gyermeki örömmel készített doku csak érintőlegesen foglalkozik komolyabb témákkal,

mint a drog vagy a tagok közti ellentétek. Még azelőtt kiszáll a történetből, hogy ezt szemére lehetne vetni. A helyén azonban ott marad az a boldog érzés és önfeledtség, amit a korai Beatles árasztott magából, és ami miatt nemcsak a film nézése közben, de még utána jó ideig is vigyorgunk. 

Beatles-film az Igazából szerelem írójától

Richard Curtis rajongása film formájában is testet öltött: ő jegyzi forgatókönyvíróként a nyáron a mozikba kerülő Yesterday című filmet, amelyben egy világméretű áramszünet mindenkinek kitörli a fejéből a Beatles dalait, sőt az egész együttest úgy, ahogy volt. Egyetlen ember emlékszik rájuk, a korábban sikertelen zenész, Jack. A probléma adott: lehet-e valaki sikeres azzal, hogy sajátjaként adja el a világhírű együttes dalait?

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Animációs film készül Szabó Magda legismertebb meseregényéből

Magyar-kanadai-német koprodukcióban készül egész estés animációs mozifilm a Tündér Lalából. A Nemzeti Filmintézet támogatásával készülő produkció gyártására félmillió euró támogatást szavazott meg legutóbbi ülésén az Európa Tanács koprodukciós filmalapja, az Eurimages.
Vizuál ajánló

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál ajánló

Januárban a mozikba kerül a film, ami a Barbie-t és az Oppenheimert is lenyomta Olaszországban

Január elején érkezik a mozikba Paola Cortellesi Miénk lesz a holnap című vígjátéka, amely az 1940-es évek Rómájába kalauzolja el a nézőket. Az alkotást a 14. Mozinet Filmnapok során premier előtt is láthatjuk.
Vizuál ajánló

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Vizuál hír

Az Áradás című film nyerte az Anilogue fődíját

Martinus Klemet észt alkotó Nyam című filmje nyerte az a 22. Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál rövidfilmes versenyének fődíját, míg az egész estés kategóriában Gints Zilbalodis lett rendező Áradás című animációja vitte el a fődíjat.