Vizuál

Filmes relikviákkal és Mijazaki-kiállítással nyit a Los Angeles-i Filmmúzeum

2018.12.08. 12:00
Ajánlom
Az Oscar-díjat is odaítélő Amerikai Filmakadémia múzeuma 2019 végétől várja a látogatókat mozis ritkaságokkal és a Chihiro szellemországban rendezőjének munkásságát felölelő időszaki tárlattal.

A Los Angeles-i filmmúzeum egy hatemeletes épületben kapott helyet. Két szinten az Ahol az álmok készülnek: Utazás a filmekbe című állandó kiállítás látható majd. Ebben a mozi fejlődését és kulturális hatását mutatják majd be közkedvelt klasszikusokból származó relikviákkal.

A gyűjteményben megtalálható többek között az Óz, a csodák csodájából Judy Garlandnak a filmben viselt piros topánkája, a Casablanca kávézójának ajtói és az írógép, amelyen Alfred Hitchcock a Pcycho című filmjének forgatókönyvét írták.

“Közvetíteni szeretnénk a filmben lakozó erős érzelmeket és képzelőerőt. Fel akarjuk tárni a hatást, amelyet a mozi gyakorolt a társadalomra és a kultúrára, de mindenekelőtt szeretnénk megőrizni a film történelmét és örökségét az eljövendő generációknak" – nyilatkozta Kerry Brougher, a múzeum igazgatója. "Sokkal több lesz, mint egy múzeum. Olyan központja lesz a filmrajongóknak, amely különleges élményt nyújt majd számukra" - ígérte korábban Brougher.

Az intézmény első időszaki kiállítását Hayao Miyazaki (Mijazaki Hajao) animációs rendező életművének szentelik. Az Egyesült Államokban először mutatkozik be életmű-kiállításon az egyik legnagyobb hatású japán rajzfilmes az akadémia és a Ghibli Stúdió együttműködésének köszönhetően - írja a múzeum közleménye. "Miyazaki, akit az egész világon tisztelnek és szeretnek fantáziája, szerzői szemlélete, mesterségbeli tudása és humanisztikus értékrendje miatt filmkészítők és filmimádók generációira volt hatással."

A kiállításon vázlatok, karaktertervek és storyboardok segítségével pillanthatnak be a látogatók a Mijazaki alapította Ghibli Stúdió filmjeinek készítésében,

többek közt a Totoró – A varázserdő titkába, vagy a Chihiro szellemországban-ba. Emellett a múzeumshop a kiállítás időtartama alatt a Ghibli stúdió filmjeihez kapcsolódó termékeket árusít majd. Mijazaki 2001-ben hozta létre a Ghibli Múzeumot Mitakában, ahol a mester rajongói találkozhatnak kedvenc karaktereikkel, bepillanthatnak a filmek helyszínére, vagy máshol nem látható Ghibli filmeket nézhetnek meg. 

A Határok átlépése című kísérőkiállításban szintén japán művészek munkái láthatóak. A tokiói teamLab művészkollektíva interaktív tárlata a múzeum 10 méter magas galériájában kap helyet.

A tervek szerint a múzeum a "világ vezető intézménye lesz a filmek és a filmkészítés művészeti és tudományos vetültet szempontjából is". A filmakadémia 28 ezer négyzetméteres Los Angeles-i mozgóképmúzeumában (Academy Museum of Motion Pictures) vetítések, sztárokkal szervezett közönségtalálkozók és híres filmek kellékei is várják majd a filmrajongókat.

A 388 millió dolláros (110 milliárd forintos) költségvetésből készült, Renzo Piano sztárépítész által tervezett intézmény két épületből áll: az egyik a Miracle Mile May Co. áruház, amelyet kiállítótérrel, étteremmel és vetítőteremmel szerelnek fel. A másik a Star Wars Halálcsillagára emlékeztető gömb alakú épület, amelyben 1000 férőhelyes színházterem kap helyet. 

A filmmúzeum gyűjteménye több mint 12 millió fotót, 190 ezer filmet és videót, 80 ezer forgatókönyvet, 61 ezer posztert és 104 ezer filmes művészeti tárgyat tartalmaz.

(via Japan Times)

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

Felszabadított női testek, tabuk nélkül

Saját testüket médiumként használva fogalmazták meg a női lét kérdéseit azok az művészek, akiknek munkáit a Liget Galéria „Lerántjuk a leplet” című kiállításán láthatjuk még április 6-ig.
Vizuál hír

A török földrengés áldozatai javára szervez adománygyűjtést a Magyar Képzőművészeti Egyetem

Az intézmény művészeinek munkáira a Sharity jótékonysági applikációján és adománygyűjtő oldalán keresztül várják a felajánlásokat április 20-ig.
Vizuál gyász

Elhunyt Galavics Géza művészettörténész

A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját életének 83. évében, március 21-én hunyt el.
Vizuál kritika

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Vizuál magazin

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.