A Los Angeles-i filmmúzeum egy hatemeletes épületben kapott helyet. Két szinten az Ahol az álmok készülnek: Utazás a filmekbe című állandó kiállítás látható majd. Ebben a mozi fejlődését és kulturális hatását mutatják majd be közkedvelt klasszikusokból származó relikviákkal.
A gyűjteményben megtalálható többek között az Óz, a csodák csodájából Judy Garlandnak a filmben viselt piros topánkája, a Casablanca kávézójának ajtói és az írógép, amelyen Alfred Hitchcock a Pcycho című filmjének forgatókönyvét írták.
“Közvetíteni szeretnénk a filmben lakozó erős érzelmeket és képzelőerőt. Fel akarjuk tárni a hatást, amelyet a mozi gyakorolt a társadalomra és a kultúrára, de mindenekelőtt szeretnénk megőrizni a film történelmét és örökségét az eljövendő generációknak" – nyilatkozta Kerry Brougher, a múzeum igazgatója. "Sokkal több lesz, mint egy múzeum. Olyan központja lesz a filmrajongóknak, amely különleges élményt nyújt majd számukra" - ígérte korábban Brougher.
Az intézmény első időszaki kiállítását Hayao Miyazaki (Mijazaki Hajao) animációs rendező életművének szentelik. Az Egyesült Államokban először mutatkozik be életmű-kiállításon az egyik legnagyobb hatású japán rajzfilmes az akadémia és a Ghibli Stúdió együttműködésének köszönhetően - írja a múzeum közleménye. "Miyazaki, akit az egész világon tisztelnek és szeretnek fantáziája, szerzői szemlélete, mesterségbeli tudása és humanisztikus értékrendje miatt filmkészítők és filmimádók generációira volt hatással."
A kiállításon vázlatok, karaktertervek és storyboardok segítségével pillanthatnak be a látogatók a Mijazaki alapította Ghibli Stúdió filmjeinek készítésében,
többek közt a Totoró – A varázserdő titkába, vagy a Chihiro szellemországban-ba. Emellett a múzeumshop a kiállítás időtartama alatt a Ghibli stúdió filmjeihez kapcsolódó termékeket árusít majd. Mijazaki 2001-ben hozta létre a Ghibli Múzeumot Mitakában, ahol a mester rajongói találkozhatnak kedvenc karaktereikkel, bepillanthatnak a filmek helyszínére, vagy máshol nem látható Ghibli filmeket nézhetnek meg.
A Határok átlépése című kísérőkiállításban szintén japán művészek munkái láthatóak. A tokiói teamLab művészkollektíva interaktív tárlata a múzeum 10 méter magas galériájában kap helyet.
A tervek szerint a múzeum a "világ vezető intézménye lesz a filmek és a filmkészítés művészeti és tudományos vetültet szempontjából is". A filmakadémia 28 ezer négyzetméteres Los Angeles-i mozgóképmúzeumában (Academy Museum of Motion Pictures) vetítések, sztárokkal szervezett közönségtalálkozók és híres filmek kellékei is várják majd a filmrajongókat.
A 388 millió dolláros (110 milliárd forintos) költségvetésből készült, Renzo Piano sztárépítész által tervezett intézmény két épületből áll: az egyik a Miracle Mile May Co. áruház, amelyet kiállítótérrel, étteremmel és vetítőteremmel szerelnek fel. A másik a Star Wars Halálcsillagára emlékeztető gömb alakú épület, amelyben 1000 férőhelyes színházterem kap helyet.
A filmmúzeum gyűjteménye több mint 12 millió fotót, 190 ezer filmet és videót, 80 ezer forgatókönyvet, 61 ezer posztert és 104 ezer filmes művészeti tárgyat tartalmaz.
(via Japan Times)