Erős és a nemzetközi piacon is versenyképes design-ökoszisztéma megteremtését tűzte ki célul a ma kezdődő Design Hét Budapest, amely egyrészt igyekszik megkönnyíteni a gazdasági döntéshozók és a designerek közötti kapcsolatteremtést, másrészt megmutatja a nagyközönségnek: a design alkalmazása az életünket gazdagító, szebbé és tartalmasabbá tevő élmény is.
Ennek érdekében számos közösségépítő eseményre kerül sor.
Lesznek workshopok, gyermekprogramok, társadalmi felelősségvállalásról szóló események, networking programok, kerekasztal-beszélgetések és designjóga is.
A változatos programok között kiállítások, workshopok, előadások, dizájntúrák várják a közönséget, a Nyitott Stúdiók program keretében pedig hagyományosan kreatívipari vállalkozások engednek betekintést kulisszáik mögé. Idén is elindulnak a népszerű Design Túrák, amelyeken a látogatók a főváros rejtett designértékeit fedezhetik fel.
A Design Hét Budapest fesztiválhoz kapcsolódó partnerek – designstúdiók, műhelyek, múzeumok, oktatási intézmények, kulturális intézetek – idén is saját rendezvényeikkel várják a látogatókat. A programkínálatban való eligazodást a több száz helyszínen terjesztett programfüzet, valamint az esemény weboldala segíti.
Több éve már vidéki városok is csat-lakoznak a fővárosi fesztiválhoz; idén Debrecenben, Egerben, Győrben, Pécsett, Sopronban és Veszprémben is tartalmas programokat kínálnak az érdeklődőknek.
Magyar Formatervezési Díj
A fesztivál a hagyományoknak megfelelően a Magyar Formatervezési Díj és a Design Management Díj átadásával kezdődődött október 3-án. A Magyar Formatervezési Díj termék kategóriában a bírálóbizottság két díj mellett egy elismerést megosztva ítélt oda. Elismerést kapott a Plydesign bútorkollekciójának legújabb darabja, a Frigate székcsalád, és ugyancsak a termék kategória díjazottja a Teqball SMART elnevezésű innovatív sporteszköz, a Teqball ONE asztal összecsukható változata, amelyen egy új futball alapú sportot lehet egyénileg vagy csapatban játszani.
A termék kategória megosztott díjazottjai a Sütő Erika által tervezett Minerva étkészlet, valamint Valicsek Éva és Valicsek Ildikó által megalkotott Geometrikus tapéták, amelyek az NLXL holland tapétagyártó cég számára készültek. A Minerva porcelán étkészlet modern kollekció, számos funkcionális újítással, ugyanakkor klasszikus formavilágot képvisel, hosszú távra tervezett, több vásárlói réteget megcélozva.
A diák kategória díját Csicsics Gergő munkája, a Mediso Kft. számára készített Gyógyászati termékcsalád formatervezése nyerte el. A fiatal tervező a cég AnyScan termékcsaládjának néhány tagját tervezte újra a Soproni Egyetem MA-diplomaprojektje keretében. A terv kategória díjazottja lett X-Plast Kft. (Antal Csilla, Seres Viktor, Szabó Eszter, Molnár Ádám) által tervezett Hoito, az intelligens tápszerkészítő, amely éveken át megkönnyíti a szülők és gyermekeik életét azáltal, hogy a kívánt mennyiségben, tökéletes hőmérsékleten, akár távolról vezérelve elkészíti a szükséges tápszert.
A vizuális kommunikáció kategória idei elismerését a 2017-es Lipcsei Könyvvásár Csend legbelül elnevezésű magyar pavilonja nyerte, amelyet Salát Zalán Péter, Sztranyák Gergely, Sztranyák Zsófia és Zilahi Péter által alapított Lead82 Kft. hozott létre.
A gazdálkodó szervezeteket elismerő Design Management Díjat idén a flexonyomógépeiről ismert és 2018-ban Magyar Formatervezési Díjban részesült Varga-Flexo Kft. nyerte el. A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. különdíjában részesült a nemez-, más néven gyapjúfilc-feldolgozással foglalkozó kőszegi Multifelt Factory Kft.
A díjazottak és a legkiemelkedőbb pályázók munkáiból nyíló, ingyenes kiállítás október 19-ig tekinthető meg a Hagyományok Házában.
Fejléckép: Frigate székcsalád (forrás: Design Hét Budapest)