Vizuál

Frida Kahlo, a hagyománytisztelő feminista

2018.07.06. 09:45
Ajánlom
Először rendeznek kiállítást Budapesten Frida Kahlo képeiből, ráadásul riválisának gyűjteményéből. A mexikói festőművész maga építette „brandjéről” és magyarságáról Lantos Adriánával, a kiállítás kurátorával beszélgettünk.

Frida Kahlo viszonylag fiatalon, 47 évesen hunyt el. Mekkora életműről beszélhetünk az esetében?

FK_Autorretratoconchanguito_1945-235007.jpg

Autorretrato con changuito (Self-Portrait with Small Monkey), 1945 (Fotó/Forrás: ©Erik Meza/Javier Otaola – ©Archivo Museo Dolores Olmedo)

Bő kétszáz műve van, de nagyon elszórva – sokat barátoknak adott, elajándékozott. Két nagyobb gyűjtemény létezik: egy magánkézben, egy pedig a Museo Dolores Olmedo kollekciója, ez utóbbi utazik a világban, ez érkezik hozzánk is. Dolores Olmero Frida kortársa volt, egy iskolába jártak, és közel egy időben ismerték meg Diego Riverát, aki miatt volt köztük némi rivalizálás is, ezért Kahlo az esküvőjük után megtiltotta Riverának, hogy kapcsolatban maradjon a nővel. Frida 1954-es halála után viszont barátok lettek. Olmedo először Diego alkotásait vásárolta, hogy összegyűjtse barátja életművét. A férfi biztatására kezdett érdeklődni Kahlo képei iránt. Végül egy magángyűjtő, Frida jó barátjának és mecénásának kollekcióját szerezte meg. A férfi, Eduardo Morillo Safa, akinek a képmása szerepel a kiállításon is, ugyanabban az évben halt meg, mint a festőnő, az özvegye pedig eladta a gyűjteményt Olmedónak, aki a 90-es évek elején múzeummá alakította át a házát.

Kahlo ma feminista ikonnak számít, életében és munkáiban azonban a hagyománynak is nagy szerepe volt. A kettő hogyan egyeztethető össze?

Erős személyiség volt, akinek azonban sok arca volt. Volt benne valami férfias: gimnazistaként fiúkkal barátkozott, családi fotókon öltönyben látható, ugyanakkor nagyon nőies is volt, egy femme fatale, aki szerette az életet.

Határozottan képviselte saját magát és azt, hogy kicsoda ő – ebből a szempontból a feministák előfutára.

Gondosan megtervezett imidzset alakított ki magáról. Ez látszik a róla készült számtalan fotón: mindegyiken tökéletes a frizurája, az öltözéke és a póz is. Igaz ez az utolsó, kórházban vagy otthon, ágyban töltött évekre is. 21 évesen házasodott össze Riverával, aki kihozta a nőt az addig kicsit fiús lányból. A népi témákkal foglalkozó festő biztatta arra, hogy hordjon mexikói népviseletet. A hosszú szoknyák színesek, izgalmasak, feltűnőek voltak – és eltakarták a testi hibáit –, részévé váltak az imidzsének, ahogy a tradicionális hajviselet is.

FridaKahlowithOlmecfigurine1939PhotographNickolasMurayCNickolasMurayPhotoArchives-160754.jpg

Nicolas Muray, magyar származású fotós felvétele Frida Kahlo-ról (1939) (Fotó/Forrás: V&A Museum Press Office)

Hogyan jelenik meg ez a festészetében?

Az imidzse része az is, hogy kíméletlenül őszinte volt saját magához, soha nem akarta szépíteni magát.

Vállalta, hogy bajusza van, és összenőtt szemöldöke. Ez akkor formabontónak számított. Férje idealizálva, negédesen ábrázolta az indiánokat, Frida azonban a hitelességet választotta. Nyelvezete univerzális: nagyon őszinte, magához és a nézőhöz is. A nagyon konkrét képi világ miatt – ahogy a saját életét megéli, és lefordítja képi elemekre – bárki könnyen kapcsolatot tud találni vele.

Természetesen Kahlo kapcsán is felvetődött, hogy magyarok a felmenői. Honnan ered ez az elképzelés?

A kiállítás katalógusában szereplő tanulmányban ezt vizsgálom. Frida élete utolsó éveiben maga mondta, hogy az apja szülei magyarok voltak. Rá is írta egy festményre, illetve megtalálható a naplójában is. Ezt mindenki evidenciának vette, de

két német történész a családhoz köthető német városokban végzett kutatásai alapján megdöntötte ezt a hiedelmet.

Úgy vélték, hogy Frida az egyik szeretőjétől vette az ötletet, hogy „magyar legyen”. Kahlónak számos viszonya volt, általában intenzív, rövid kapcsolatok. Muray Miklós – vagyis Nickolas Muray – New Yorkban élő fotográfussal azonban megszakításokkal, de közel tíz évig, 1939-ig tartott fenn viszonyt. A 40-es években már csak barátok voltak, Frida pedig csupán az utolsó éveiben mondta magát magyarnak, korábban nem. Elképzelhető, hogy ekkor jutott a birtokába valamilyen információ vagy dokumentum, ami ezt alátámasztotta, mi azonban egyelőre nem tudunk ilyenről.

Frida Kahlo: Remekművek a mexikóvárosi Museo Dolores Olmedóból

Magyar Nemzeti Galéria – 2018. július 7. – 2018. november 4.

Frida Kahlo személyes tárgyai a Victoria és Albert Múzeumban

Kapcsolódó

Frida Kahlo személyes tárgyai a Victoria és Albert Múzeumban

A Frida Kahlo: Making Her Self Up (Hogyan építette fel magát Frida Kahlo) című kiállítás több mint 200 tárgyat mutat be a művész mexikóvárosi szülőházából, a Kék Házból, ahol 1954-ben, 47 éves korában meghalt. Festményei július elején Budapestre érkeznek.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Új fénytörésben – Barta Dóra a Turandotról

Hosszú idő után új rendezésben láthatjuk az Operaházban Turandot, a kínai hercegnő történetét. Barta Dóra rendező-koreográfussal a novemberi bemutató kapcsán beszélgettünk.
Vizuál

Gusztustalanul jó ez a film – A szer kritika

Coralie Fargeat filmje egy igazán provokatív allegórián keresztül mutat rá, hogy a modern kori szépségfelfogásunk egyenes úton vezethet az öngyűlölethez. A szer egyszerre abszurd médiakritika, nyomasztó lélektani dráma és provokatív testhorror.
Színház

Elhunyt Tatár Eszter rendező

A Jászai Mari-díjas alkotót, aki a MMA Színházművészeti Tagozatának Díját is elnyerte, kilencvenkét éves korában érte a halál. Munkásságáról egykori munkahelye, a Nemzeti Színház emlékezett meg.
Vizuál

Kiosztották a Verzió Filmfesztivál díjait

November 10-én adták át a 21. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál elismeréseit: a zsűri az Apa, Az életed nélkülem, a Queendom, a Nincs más föld, valamint a Dalok a lassan égő földről című alkotásokat ítélte a legjobbnak.
Színház

Utolsó alkalom, hogy kultelőadásokat ajándékozz karácsonyra

Már csak 2025 tavaszáig láthatók a Kultúrbrigád előadásai, így aki egy különleges színházi élménnyel szeretne kedveskedni szeretteinek, gyorsan ragadja meg az alkalmat a jegy- vagy az utalványvásárlásra!

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Egy hónap múlva sajtból lesz a Hold

December 12-én érkezik a mozikba Orosz Dénes Hogyan tudnék élni nélküled? című új magyar zenés, romantikus vígjátéka. A Demjén Ferenc slágerei köré szőtt balatoni történetben a hazai színjátszás fiatal tehetségei szólaltatják meg a dalokat.
Vizuál kritika

Gusztustalanul jó ez a film – A szer kritika

Coralie Fargeat filmje egy igazán provokatív allegórián keresztül mutat rá, hogy a modern kori szépségfelfogásunk egyenes úton vezethet az öngyűlölethez. A szer egyszerre abszurd médiakritika, nyomasztó lélektani dráma és provokatív testhorror.
Vizuál hír

Kiosztották a Verzió Filmfesztivál díjait

November 10-én adták át a 21. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál elismeréseit: a zsűri az Apa, Az életed nélkülem, a Queendom, a Nincs más föld, valamint a Dalok a lassan égő földről című alkotásokat ítélte a legjobbnak.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Dal Európáért

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arra emlékezik vissza, amikor 1995-ben Magyarországon járt Ennio Morricone.
Vizuál hír

Így utazott Debrecenből Budapestre az egyik leghíresebb magyar festmény

A debreceni Déri Múzeum kölcsönadta Munkácsy Mihály Golgotáját a Szépművészeti Múzeumnak, ahol hamarosan nagyszabású jubileumi tárlat nyílik a magyar művész munkásságából. Cikkünkben galéria is található.