Vizuál

Frissen – Kortárs festőket mutat be a Műcsarnok

2016.02.27. 15:12
Ajánlom
Frissen - Egyenesen a Műteremből címmel tíz kortárs magyar művész legújabb alkotásaiból nyílt személyes hangulatú tárlatsorozat pénteken a Műcsarnokban.

A kiállítás nem egy friss évjáratot mutat be, hanem az alkotás szabadságát szeretné vizsgálni kilenc teremben tíz művésszel és ugyanennyi kurátorral - mondta a megnyitón a Műcsarnok művészeti igazgatója.

Szegő György hozzátette: az általuk megjeleníteni kívánt szellemiség szerint a Műcsarnok egy teljesen nyitott, a közönségre figyelő kiállítóhely, amely joggal tarthat igényt a kánon alakítására.

Frissen - Egyenesen a Műteremből, kiállításmegnyitó

Frissen - Egyenesen a Műteremből, kiállításmegnyitó (Fotó/Forrás: Jókúti György)

Nagy T. Katalin művészettörténész megnyitó beszédében elmondta: a tárlaton 37 és 70 év közötti alkotók szerepelnek, nagy részük jelentős életművet mondhat már magáénak. A kiállítást dominálja a festészet; a válogatás sajátossága, hogy minden kiállító az érzéki-konkrét szférában mozog, többeket erős szálak fűznek a fotórealisztikus ábrázolásmódhoz.

Szavai szerint Jovián György valós és átlátható rendezett tereivel a magyar festészet szürnaturalista tradícióit is megidézi, míg Nyári István gegekkel és iróniával fűszerezett, orgiasztikus tárgydömpingje itthon ismeretlen festői szemléletet közvetít. Barakonyi Zsombor utcaképi történései látszólag hűen követik a látványt, de valójában finoman beépítik a fikciót a valóságba.

Frissen - Egyenesen a Műteremből, kiállításmegnyitó

Frissen - Egyenesen a Műteremből, kiállításmegnyitó (Fotó/Forrás: Jókúti György)

Pika a legbeszédesebb festő, a narratív előadásmód híve, képeivel aktuális művészeti kérdésekkel igyekszik felpiszkálni a nézőt, Ütő Gusztáv magatartásmódja azonban éppen ennek ellentéte: tömör, sokszor plakátszerű hatásokat alkalmazó motívumvilágának elemei jelképek. Halász András megfestett alakjai és tárgyai önmagukra utalnak, közvetlenségük, nyitottságuk fogja meg a nézőt - fogalmazott.

Lábass Endre terét kettéosztotta: bent az elzárt műterem, kint a fényképezőgéppel szürkére festett, színes valóság. Az egyetlen grafikusnál, Orosz Istvánnál a ritmus uralkodó, tiszta, precízen átgondolt térben jelenik meg. A tárlat legfiatalabb alkotója, egyetlen szobrásza és női alkotója Rabóczky Judit, aki párbeszédet folytat a zenész és képzőművész Georgiosz Tzortzoglou-val - mondta a kiállításról Nagy T. Katalin.

Frissen - Egyenesen a Műteremből, kiállításmegnyitó

Frissen - Egyenesen a Műteremből, kiállításmegnyitó (Fotó/Forrás: Jókúti György)

Mint hozzátette, a március 26-ig látogatható kiállítás alapkoncepciója, hogy a meghívott művészek saját tereikben egy régi fogalomhoz, a műteremhez is kapcsolódjanak, amely egyszerre tartja meg mitikus elzártságát és mutatja meg titkos zugait.

Steve McCurry afganlany

Steve McCurry afganlany

A fotóslegenda, akinek legalább egy fotóját Ön is ismeri

Steve McCurry Ázsiában készített , mintegy félszáz felvétele április 3-ig látható a Műcsarnokban. Erről szóló írásunkat ide kattintva olvashatja.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

Felszabadított női testek, tabuk nélkül

Saját testüket médiumként használva fogalmazták meg a női lét kérdéseit azok az művészek, akiknek munkáit a Liget Galéria „Lerántjuk a leplet” című kiállításán láthatjuk még április 6-ig.
Vizuál hír

A török földrengés áldozatai javára szervez adománygyűjtést a Magyar Képzőművészeti Egyetem

Az intézmény művészeinek munkáira a Sharity jótékonysági applikációján és adománygyűjtő oldalán keresztül várják a felajánlásokat április 20-ig.
Vizuál gyász

Elhunyt Galavics Géza művészettörténész

A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját életének 83. évében, március 21-én hunyt el.
Vizuál kritika

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Vizuál magazin

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.