A Saul fia a Mustang című francia, az El Club című chilei, a Legújabb testamentum című belga-francia-luxemburgi és a Miekkailija című finn-német-észt filmmel volt versenyben.
A díjat átvéve Nemes Jeles László köszönetet mondott a stábnak, a producereknek, a Magyar Nemzeti Filmalapnak és a film amerikai forgalmazójának. "A holokauszt hosszú ideig absztrakció volt, számomra azonban inkább egy emberi arc. Ne felejtsük el ezt az arcot" - fogalmazott.
Fontos a Golden Globe-díj, mert a világ figyelmét jelenti - mondta Nemes Jeles László Los Angelesből, miután az általa rendezett Saul fia című holokausztdráma - első magyar alkotásként - hétfőre virradóra elnyerte a Hollywoodban akkreditált külföldi tudósítók szövetségének elismerését a legjobb idegen nyelvű film kategóriában.
"A holokauszt megmutatta, hogy meddig tud fajulni egy civilizált társadalomban a gonoszság, hogy az ember miként tud szörnyeteggé válni" - fogalmazott, hozzátéve, úgy látja, ez a veszély minden korban fennáll. "A jövőben is bekövetkezhet, ha nem figyelünk oda. Elfelejtettük az arcot, az egyes embert, amikor a holokausztot ábrázoljuk. Arra akartam emlékeztetni a nézőket, hogy ez bárkivel megtörténhet, bárki kerülhet ilyen helyzetbe".
A rendező a díjat átvéve úgy fogalmazott: "A holokauszt hosszú ideig absztrakció volt, számomra azonban inkább egy emberi arc. Ne felejtsük el ezt az arcot".
A Saul fia mindenkire másképp hat, furcsa, dermesztő elveszettség érzését kelti, szinte tudatállapot-módosulást idéz elő, de nem azzal, amiről beszél, hanem azzal, ahogy beszél - mondta Réz András filmesztéta hétfő reggel az M1 aktuális csatornán Nemes Jeles László filmjének Golden Globe-díjáról beszélve.
Hermann Ildi fotós a Saul fia forgatása alatt készített különleges portrékat a szereplőkről. A kiállításról itt láthatja videónkat.
"Egyedülálló a világon, ahogy a film beszél, nem lehet elmenni mellette, elsodor, megdermeszt" - fogalmazott az esztéta. A díj jelentőségéről szólva kiemelte, a legfontosabb, hogy ráirányítja a figyelmet valamire, ami igen nehezen feldolgozható, a holokausztra. Réz András megjegyezte: a mű rendkívüli hatását mutatja, hogy a Golden Globe-díjakat nem filmkritikusok, szakemberek, hanem a világ legkülönbözőbb részeiből Hollywoodba akkreditált újságírók ítélik oda.