A szobrokról évtizedek óta folyik vita Görögország és az Egyesült Királyság között. A 19. század elején, amikor Görögország még az oszmán birodalom fennhatósága alatt állt,
Lord Elgin angol diplomata eltávolíttatta a 2500 éve épített Parthenón templom szobrainak felét, melyek a londoni British Museumba kerültek.
A szabadságharc kirobbanása után néhány évvel megalakult a görög állam, ezután számos alkalommal kérték a márványfrízek visszaadását. A British Museumban kiállított alkotások a fennmaradt szobrok akár 60 százalékát is kitehetik Dimitrosz Pandermalisz, az Akropolisz Múzeum igazgatója szerint.
Egyesítésük a további 40 százalékkal kulturális parancs.
Fontos egyesíteni a most Athénban és Londonban, egymástól elválasztva őrzött szobrokat. Az egyesítéssel nemcsak darabok lesznek, hanem teljes formák" - hangsúlyozta a professzor.
Pandermalisz az Athénban felállított 17 tagú nemzetközi tanácsadó bizottságban is részt vesz. A testület a Parthenón frízeinek újraegyesítésére jött létre, tagjai között brazil, brit, orosz és új-zélandi szakértők is ülnek. Jövőre nemzetközi konferenciát rendeznek Görögországban a bizottság tagjainak részvételével, hogy elindítsák a frízek visszaadását követelő új kampányt.
A British Museummal szemben több ország is követelésekkel lépett fel a korábban elszállított műkincsek visszaadását követelve.