A Leo & Fred című magyar televíziós rajzfilmsorozat főszereplői, Leo, az oroszlán és Fred, az oroszlánszelídítő jelentek meg cirkuszi lakókocsijuk előtt teázgatva a Kopaszi-gát Öböl Amfiteátrumánál – derült ki az alkotó, Kolodko Mihály közösségi bejegyzéséből.
A Pannonia Filmstúdióban a 80-as és 90-es években készült rajzfilmben a két figura különféle problémákkal vagy egymás közti nézetkülönbséggel kerül szembe, de az epizódok végére mindig találnak megoldást. Az első évadot Tóth Pál írta és rendezte, míg a második évad Weisz Béla nevéhez fűződik. Az animációs rendezők Balajthy László és Nikolai Neikov voltak.
A történetek jelentős része nyaranta játszódik, néha látható is az esti égbolton az Oroszlán csillagkép, amelynek hava is július 23. és augusztus 22. közé esik az asztrológia szerint. Az epizódokban gyakran hallani déli harangszót, Fred pedig rendszeresen olvassa a Petőfi Népe újságot. Olykor egy-egy 80-as évekbeli magyar termék is felbukkan a rajzfilmben, például Fecske cigaretta vagy Nyíregyházi befőtt.
Noha a napokban bejelentett kormányzati elképzelések szerint 2027-től Magyarországon is betiltanák a vadállatok – köztük a nagymacskák – cirkuszi szerepeltetését, az új Kolodko-mini mégsem egy ma már erősen vitatott cirkuszi hagyománynak állít emléket, hanem gyerekkorunk egy szerethető darabját őrzi tovább – remélhetőleg még hosszú ideig.
Kolodko Mihály alkotásairól itt olvashatja korábbi cikkeinket!
Fejléckép: Leo & Fred (fotó/forrás: Vass Antónia)

hírlevél













