Vizuál

Gyógyító mesék

2016.06.22. 08:21
Ajánlom
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy művészetterápiás foglalkozás, ami sok-sok beteg kisgyereknek okozott örömet. Korántsem az Üveghegyen túl, hanem Budapesten, a SOTE II. számú Gyermekklinikán.

A művészet jótékony ereje közismert: a pszichodráma, a tánc-, a zene- és a képzőművészet-terápia segíthet megküzdeni a különböző lelki problémákkal. A közgondolkodásban főleg a felnőttek terápiája van középpontban, pedig a gyerekpszichológiára is nagy szükség van, főleg a Tűzoltó utcai gyerekklinika onkológiai gyerekosztályain, ahol már három éve zajlik a Játszóház Alapítvány Festménymesék elnevezésű foglalkozása a MOL gyermekgyógyító program keretein belül.

A gyerekpszichodráma és a képzőművészet-terápia eszközeit vegyítő, heti rendszerességű terápiás foglalkozásokon a kezelések alatt álló, éppen a kórházban tartózkodó 5-14 éves gyerekek vesznek részt. Minden héten más klasszikus festő képe a terápia kiindulópontja, ebből születik a lejátszandó mese és a gyerekek által készített kép is. Bevezetésként a terapeuták mesélnek a festő életéről, a korról, amelyben alkotott és a korszak művészeti stílusáról is. Mindez azért is fontos, mert a kis betegek a kezelés időszakában kiesnek a megszokott mindennapokból, kimaradnak az óvodából, iskolából, a Festménymeséken viszont közösségben tanulhatnak és alkothatnak.

P1070339

P1070339

A csoportban Soós Dóra pszichodráma-vezető és Marton Vera művészetterapeuta tudatosan, a gyerekeket foglalkoztató témák mentén választja ki a képeket. Dóra elmondása szerint fontos szimbólumok például a híd, amely világokat tud összekötni, a kalitka, melyből ki lehet szabadulni, a biztonságos barlang, vagy épp a sárkánnyal való megküzdés. Erős szimbolikája miatt gyakran visszatérő festmény a foglalkozásokon Csontváry Magányos cédrusa. Volt, hogy az égig emelkedett, és a másvilágra lehetett eljutni általa; volt, hogy kidőlt, de egy pici része életben maradt, és elültetve újra erőre kapott. Máskor pedig kívánságokat teljesítő gyümölcsöket hozott.

Az erdész és a fa meséje

Dóra egy, a módszer lényegét jól szemléltető mesét meg is osztott lapunkkal az erdészről, aki elültetett egy magot, és minden évben, az ültetés évfordulóján elment és megnézte, ahogy növekedett.

„A fa tizedik születésnapján is ellátogatott a fához, és látta, hogy egy harkály ütögeti és lyukakat fúr az oldalába. Sikerült elüldöznie, ám a baj nem múlt el, mert megjelent egy fekete „gonoszság”, és rátelepedett a fára. Nem tudta elűzni jó szóval, ezért lángszórójával nekiesett, mire a fa teteje lángba borult, és a gonosz végre lezuhant. Az erdész eltemette a fa mellett, és fa a következő évben új gallyakat növesztett és gyümölcsöt is hozott. Ám egy része örökre fekete maradt, de ezt nem bánták, mert a rosszra emlékezni kell; erőt ad, és a fa így nőtt kétezer meg kétezer méterig tovább.”

P1100044 (1)

P1100044 (1)

A Festménymeséknek Dóra elmondása szerint az az alapvető célja, hogy a gyerekek a bennük lévő feszültséget és szorongást ki tudják adni, „játszani” magukból, és a kórházi körülményeket feledve egy „boldog órát” töltsenek el. A programra gyakran kezelés közben érkeznek gyerekek, ilyenkor

a játékban az infúziós állvány is szerepet kap:

van, hogy fa lesz, ami mögé elbújnak, vagy hajóorr, amin utaznak.

Ez a munka külső szemlélőnek nagyon nehéz lehet. Dóra szerint teljesen más benne lenni, mint kívülről nézni. A Festménymesék közben nem beteg gyerekeket lát, hanem gyerekeket, akiknek meghallgatja a történeteit. „A három év alatt sok szép élmény ért minket a mesék által, de a legszebb visszajelzés az volt, mikor egy kisfiú a lezárult kezelések után kontrollra jött a kórházba, minket is felkeresett, és közösen felidéztük a játékokat. Mesélte, hogy a nálunk alkotott képei bekeretezve szobáját díszítik, és a suliban megmutatta a rajztanárának is.”

P1070798

P1070798

A gyerekek képeiből kiállítást is rendeztek, amely június 15-étől látható a Corvin Plázában.

A cikk a júniusi Port Magazinban jelent meg. 

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál gyász

Elhunyt Galavics Géza művészettörténész

A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját életének 83. évében, március 21-én hunyt el.
Vizuál kritika

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Vizuál magazin

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.
Vizuál ajánló

Magyar gyökerű amerikai színészekre fókuszál a Csokonai Hollywood-sorozatának következő estje

Március 23-án ötödik alkalommal rendeznek Hollywood-estet a XV. kerületben, ahol ezúttal magyar felmenőkkel rendelkező, köztük Oscar-díjas amerikai színészekről lesz szó.
Vizuál ajánló

Pillants be a Budapest Bábszínház kulisszái mögé! – új kiállítás nyílik a Deák17 Galériában

Budapest egyesítésének 150. évfordulója alkalmából rendez közös kiállítást a Deák17 Galéria és a Budapest Bábszínház. A MINDEN BÁB! című tárlat legfőbb ambíciója, hogy bevezesse a látogatókat a színház kulisszái mögé.