„Reigl Judit számára fiatalon a múzeum gyűjteményében látott alkotások jelentettek olyan inspirációt és igazodási pontokat, melyekhez később is folyton visszatért” – mondta Vígh Annamária, a múzeum főigazgató-helyettese a tárlat sajtóbemutatóján. Ezért – a művész még életében megfogalmazott kérésének megfelelően – rajzai most együtt láthatók az azokat inspiráló művekkel, mások mellett Fra Angelico, Delacroix, Leonardo, Dürer, Gulácsy, Csontváry, Holbein és Courbet alkotásaival.

Csontváry Kosztka Tivadar: Zarándoklás a cédrusokhoz Libanonban, 1907 / Reigl Judit: Életfa XIII., 2018 (Fotó/Forrás: © Fonds de dotation Judit Reigl / Szépművészeti Múzeum)
Reigl Judit nyolc évtizeden át kivételes dinamizmussal dolgozott, élete utolsó éveiben, fizikai erejének csökkenésével azonban a festés helyett a rajz lett a művészi kifejezésének eszköze. Ekkor, öt év alatt készült a Haláltánc című rajzciklus, amelyben 810 rajz született.

Reigl Judit: Jákób harca az angyallal (Két férfi), 1947 (Fotó/Forrás: © Fonds de dotation Judit Reigl / Szépművészeti Múzeum)
„Haláltánc sorozatában Reigl egyértelműen ifjabb Hans Holbein korszakalkotó fametszeteinek (1526) hagyományát követte, és nem csak a koponya visszatérő motívuma miatt. Az alakok mindkét sorozatban nem egyszerűen csak táncolnak, hanem teljes erőbedobással birkóznak, huzakodnak, lökdösik, taszigálják egymást.
Reigl úgy döntött, hogy saját sorozatának is a Haláltánc címet adja, egyrészt Holbein emlékére, másrészt pedig azért, mivel a koponyák és testek forgataga a saját kézmozdulataival együtt – amelyek táncszerű mozdulatainak emlékét idézték fel a nagy méretű vásznak festése idejéből – mindenképp a saját haláltáncát jelentik
– olvasható a múzeum honlapján.
A művész
úgy rajzolt, mintha naplót vezetne, mintha élettörténetét írná meg számunkra.
Haláltánca többéves alkotói folyamat volt, melyben felidézte a félig megkopott vagy elfeledett, csak a lélek legmélyén megbúvó képeket” – fogalmazott Vígh Annamária.
Petrányi Zsolt és Gát János kurátorok kiemelték, hogy az egymás mellé helyezett Reigl-grafikák és az azokat inspiráló képek révén a látogató olyan, egyedi összjátéknak lehet tanúja, amely a világ bármely múzeumában ritkaság.
A Haláltánc című kiállítás szeptember 3-ig látogatható a Szépművészeti Múzeum Michelangelo-termében.
Fejléckép: Látogatók Reigl Judit Birkózók (Judit és Betty) című alkotása és Munkás-Paraszt Barátság című festménye előtt a Szépművészeti Múzeum Reigl Judit-kiállításán (fotó/forrás: Kovács Tamás/MTI)