Vizuál

Halbőrrel, döghalak

M. Novák András: Hal, víz, kátrány - A hónap műtárgya a Pesti Vigadóban
2019.10.18. 14:40
Ajánlom
A Munkácsy Mihály-díjas képzőművész 75. születésnapja alkalmából rendezett kiállítását e szavakkal jellemzi: „Hogy a fogás, fogás a koron, … hogyan sikerült."

„M. Novák András művészete nem határozható meg egyetlen iránnyal, irányzattal vagy törekvéssel. Festészete olyan meditatív árnyaltságú – és helyenként provokatív -, szintetizáló érvényű képteremtés, amely már messze eltávolodott mindattól, amit a klasszikus értelemben festészetnek nevezhetünk.

E művészi óriás-poszterek, humántapéták, ezek a kép-tárgyak kegyetlenül ironikus hangokat és lírai szólamokat egyszerre szólaltatva meg a jelenbe emelik a múltat és a múltba transzponálják a jelent: nincs mese, elérkezett a pillanat, szembe kell néznünk önmagunkkal" – írta korábban Wehner Tibor művészettörténész M. Novák András alkotásairól. A képzőművész formanyelvével arra törekszik, hogy a befogadót a múltra való visszapillantásra ösztönözze.

IMG_69991-144946.jpg

Kiállítás M. Novák István műveiből (Fotó/Forrás: Pesti Vigadó)

A „Hal, víz, kátrány" című, úgynevezett „szabad-nejlon-alkotás" két évvel ezelőtt készült a Magyar Festészet Napja alkalmából. Megszületéséről M. Novák András a róla készült filmben így mesélt: „Az a csodálatos kék víz, ami ha van, és ha kék, és ezt a nejlon a maga ragyogásával megvadított, nekifogtam, és hát alul meg egy drámaibb, enyhén kátrányos felület. Halbőrrel, döghalak. Megszületett ez a barom nagy meló."

Névjegy

Novák András tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Főiskolán folytatta 1964 és 1968 között, mesterei Barcsay Jenő, Kmetty János, Szentiványi Lajos voltak. Már pályájának korai éveiben díjakkal jutalmazták tehetségét (Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíj, 1970-1973), első önálló kiállítását pedig 1971-ben rendezhette meg. Művészetének összetettsége alkotásainak műfaji sokszínűségében is megmutatkozik: hatott rá többek között a pop-art, az Arte povera és a combine painting. Művein fontos szerephez jut a gesztusok, illetve a kollázstechnika alkalmazása, valamit az applikált felületek létrehozása (például kátránypapír, halbőr).

Őszi lehalászás

M. Novák András képzőművész kiállítása 2019. október 2. és november 10. között látogatható.

Tárlatvezetés M. Novák András képzőművésszel

A 2019-es Magyar Festészet Napja programsorozat keretein belül november 17-én egész nap ingyenesen látogatható az Őszi lehalászás kiállítás, 17 órától pedig alkotói tárlatvezetésre várjuk az érdeklődőket. Kérjük, részvételi szándékát jelezze a [email protected] címen.

Borítókép: M. Novák András: Hal, víz, kátrány (2017 „szabad-nejlon" 250x300)

Támogatott tartalom

Pesti Vigadó

A Pesti Vigadó minden korban a társasági élet központi helyszíneként működött.

Otthonául szolgált Strauss, Liszt, Erkel, Wagner, Bartók, Dohnányi koncertjeinek, a Pesti Műegylet által szervezett első hazai kiállításnak, az első népképviseleti országgyűlésnek ugyanúgy, mint Bleriot XI-es repülőgépe bemutatásának vagy az aktuális korszak legnépszerűbb báljainak.

2014 óta az épület fenntartását és üzemeltetését a Magyar Művészeti Akadémia, mint tulajdonos megbízásából a Pesti Vigadó Nonprofit Kft. biztosítja, amelynek célja továbbra is fenntartani, és megőrizni a közönség számára e kulturális sokféleséget és a magas művészeti színvonalat.

Az elmúlt években megvalósult rendezvények minősége és a látogatottsági adatok azt bizonyítják, hogy sikerült ismét a magyarországi kulturális és turisztikai életben korábban méltán elfoglalt pozíciójába visszahelyezni a Főváros szívében található Pesti Vigadót!

Legolvasottabb

Klasszikus

Orgona, csembaló, kamarazene – kezdődik a 17. Budavári Bach Fesztivál

Korhű hangszereken, köztük a Budavári Evangélikus Templom csodálatos orgonáján hallgathatja meg a közönség Johann Sebastian Bach műveit a május 15. és június 1. között tartott ingyenes koncerteken.
Színház

Cseri Hanna saját darabot, Zsótér Almodóvart rendez Budaörsön

Nyolc új bemutatóval készül a 2025/26-ös évadra a Budaörsi Latinovits Színház: klasszikus drámák, filmadaptáció, abszurd operett és többféle korosztályt megszólító, érzékenyítő gyerekelőadások is helyet kaptak. Ősztől Nagypál Gábor is csatlakozik a társulathoz.
Jazz/World

„A saját élményeimet akartam zenébe önteni” – Dresch Mihály közelgő koncertjéről

Mindhárom zenekara, a Dresch Quartet, a Dresch Alternativ Quartet és a Dresch Vonós Quartet is fellép a Kossuth-díjas jazzszafonművész május 14-i koncertjén az Eiffel Műhelyházban, aki a JazzFest Budapest podcastjának vendége volt.
Vizuál

Véletlenül nyertek két díjat: amerikai és norvég premierjén is elismerték Lakos Nóra filmjét

Lakos Nóra családi filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet az elmúlt héten két elismerést is bezsebelt: az alkotás a Tumbleweeds Filmfesztiválon tartott amerikai premieren közönségdíjat, míg Norvégiában a legjobb európai egész estés gyerekfilm díját nyerte el.
Színház

Slava’s Snowshow: varázslat, hóvihar és gyermeki csoda a Nemzeti színpadán

Május végén a világ egyik legkülönlegesebb színházi élménye érkezik Budapestre: a Slava’s Snowshow nemcsak lenyűgöz, hanem felemel. A legendás bohóc, Szlava Polunyin mágikus univerzumot teremt, ahol mindenki újra gyermekké válhat – legalább egy estére.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Véletlenül nyertek két díjat: amerikai és norvég premierjén is elismerték Lakos Nóra filmjét

Lakos Nóra családi filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet az elmúlt héten két elismerést is bezsebelt: az alkotás a Tumbleweeds Filmfesztiválon tartott amerikai premieren közönségdíjat, míg Norvégiában a legjobb európai egész estés gyerekfilm díját nyerte el.
Vizuál ajánló

Időutazásra invitál a Néprajzi Múzeum

Kalandozás a londoni világkiállítás elveszettnek hitt fotói körül: a Néprajzi Múzeum Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállítása kapcsán emlékezetes programnapot tervez a múzeumok világnapja alkalmából.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte el Németország legnagyobb animációs fesztiválján a Kék Pelikan

Csáki László alkotása a legjobb mozifilm díját hódította el Stuttgartban. A valós eseményeket feldolgozó humoros, nosztalgikus történet a szabadságról és három jóbarátról szól, akik a 90-es években egy kék indigópapír segítségével hamisítottak nemzetközi vonatjegyeket.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Holdvadászat

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, miért telt csaknem húsz évbe, hogy elkészítse ezt a különleges balatoni felvételt a Holdról.
Vizuál ajánló

Fókuszban a látvány – jön a 9. Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál

Az operatőri munkát fókuszba helyező seregszemlét idén az Oscar-díjas Cillian Murphy filmje nyitja meg, amelyet széles körű forgalmazásban nem láthatott a közönség.