Vizuál

„Halló… nem zavarsz!” - Hecker, Weiler, drMáriás görbe tükrei 

2021.07.06. 09:55
Ajánlom
Hecker Péter, drMáriás és Weiler Péter festőművészek bizonyára gyakran elmélkednek magukban a politika természetéről, a hatalmi pozíciók társadalomalakító szerepéről, ideológiák gyakorlati abszurditásáról. Most Görbe tükrök címmel nyílt közös kiállításuk Óbudán, az Esernyős galériában. 

Hecker Péter, drMáriás és Weiler Péter napjaink kiváló bátorművészei, akik egyedi módon felelnek a mindannyiunkban felmerülő aktuális kérdésekre. Művészetük a kritikai realizmus eszközeivel játszik és szórakoztat, de az aktuálpolitikában nem foglalnak állást. A közéleti események természetesen őket is inspirálják, de inkább a visszakérdezést, a problémás részek megvilágítását érzik feladatuknak, sem mint a véleményük harsány hangoztatását. 

Hecker Péter könnyen felismerhető, sajátos festői stílusa, egy a médiához és a médiumokhoz fűződő igen bonyolult viszony eredménye. Az egyszerű beállításokat részesíti előnyben, nagy előszeretettel használ alapszíneket és erős kontúrokat, gyakran a vászon egész felületét, még a kép széleit is bevonja a kompozícióba. Néha különböző sajtóorgánumokban, újabban az interneten talált képeket hasznosít, máskor teljesen abszurd szituációkat teremt. Művészete folyamatos játék, mely kimondottan szórakoztató és sajátosan humoros, de társadalmi és politikai vonatkozásai valamint kritikai éle miatt legalább annyira szatirikus és komoly. Számos festményének főszereplője a művészet és a festő maga, képeinek pedig igen fontos eleme a cím, mint „Művészettől zaklatott látgatók verekednek a múzeumban”, ahol valóban emberek esnek egymásnak a mindenható műtárgyak bizsergető hatása alatt.

Nem is mondhatta volna el csendesebben és találóbban a véleményét egy kiállítás csendes terébe becsörgő és hangos örömmel fogadott mobil telefonhívásról, mint ahogy azt a Halló… nem zavarsz! Picasso kiállításon vagyok című alkotásával tette.

Weiler Péter festőművész

Korai digitális eszközökkel dolgozó budapesti művész. Weiler a kapitalista realizmus mesemondója, kutatja az emberi sebezhetőséget a technológia által kiváltott látványunkban. MFA diplomás hallgató az SVA New York-ban

Weiler Péter és drMáriás először a Kieselbach Galéria közös kiállításán mutatkoztak be együtt 2019-ben. Az Önarckép Trianonnal című kiállítás képei a két művész családtörténeteire épült, a személyes dráma a világtörténelmi események tükrében bontakozott ki. Weiler a Kádár János 1956 forradalom alatti négynapos moszkvai eltűnésének elképzelt pillanatait elevenítette meg a képein.

Tavaly, a Checkout című kiállításával hívta fel magára a figyelmet, az anyag a New York-i Chelsea Hotel világhírű lakóinak az életét dolgozta fel. Azt a tényt, hogy a Chelsea Hotelt 1939-től magyar tulajdonosok működtették még soha korábban nem tárta fel senki Magyarországon. Olyan legendás alkotók éltek a hotelben mint Leonard Cohen, Janis Joplin, Bob Dylan, Jim Morrison, Allen Ginsberg vagy Jack Kerouac. Weiler kiállítása egy budapesti ipari csarnokban vonultatta fel a megfestett portrékon keresztül az egyes szereplők élettörténetét. Magyarországon először ő készített és értékesített kriptovalutáért képzőművészeti alkotást. A Bitcoin bánya az Alföldön című NFT (non-fungible token) alkotása 1Ether áron kelt el.

Weiler-Kadar-115934.jpg

Weiler Péter: Kádár és Aczél színespapírból kirakva próbálják értelmezni Kassák Lajos művészetét (Fotó/Forrás: Esernyős Galéria)

drMáriás festőművész, zenész, író összművészetinek is mondható munkásságára főleg a harsány és kritikai hangvétel, valamint a kelet-európai identitásból, történelmi és politikai sajátosságokból fakadó létkérdések jellemzők. Alkotói nyelvezetében a punk, az avantgárd, a dadaizmus, a pop-art, a szürrealizmus és egyéb eszközökkel operál. Művészeti, közírói tevékenységét társadalomsebészetként definiálja. A Tudósok zenekar énekes-trombitás-harsonás-szaxofonos vezetőjeként zenekarával Oroszországtól Európa számos országán át az Amerikai Egyesült Államokig több száz koncertet adott.

GÖRBE TÜKRÖK

Válogatás a Völgyi – Skonda Kortárs Gyűjteményből

Esernyős Galéria, 1033 Budapest, Fő tér 2.

A kiállítás megtekinthető 2021. július 31-ig.

Nyitva: keddtől szombatig 10.00-18.00 óráig

Fejléckép: Hecker Péter: Halló… nem zavarsz! Picasso kiállításon vagyok / Fotó: Esernyős Galéria

Összművészeti albummal jelentkezik drMáriás

Kapcsolódó

Összművészeti albummal jelentkezik drMáriás

A festő-író-zenész idén ünnepli 55. születésnapját, zenekara, a Tudósok pedig 35 éve van jelen a magyar zenei életben. A dupla évforduló alkalmából Művészeti konzultáció címmel album jelenik a Magyar Műhely Kiadó gondozásában.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Ókovács Szilveszter azonnali hatállyal felmondta Kesselyák Gergely szerződését

A karmester-operarendező, aki korábban a miskolci Bartók Plusz Operafesztivál igazgatója is volt, maga is pályázott az Opera élére, és a szakértői bizottság a legtöbb szavazattal támogatta. CIKKÜNK FRISSÜLT ÓKOVÁCS SZILVESZTER KÖZLEMÉNYÉVEL!
Színház

„Önök minden pályázatunkat elutasították” – Közös nyílt levelet írtak a független társulatok

A huszonöt színházi társulat levelét azoknak az „ismeretlen kurátoroknak” címezte, akik a közelmúltban nulla forint támogatást ítéltek meg nekik. A Rózsavölgyi Szalon is beszámolt arról, őket hogyan érintette a döntés. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Zenés színház

Rost Andrea nem lép fel a Magyar Állami Operaházban a jövő évadban

Az énekesnő döntéséről tájékoztatta az intézmény főigazgatóját, Ókovács Szilvesztert, és az idén nyárra meghirdetett Varázsfuvola-előadásokból is kilép.
Klasszikus

A zeneélet kivételes művészei fogtak össze a magyar klasszikus zene helyzetének javítása érdekében

Hét Kossuth-díjas művész elnökségével megalakult a Magyar Muzsikusok Szövetsége, melynek célja a klasszikus zene társadalmi elfogadottságának emelése, a magyar zene értékeinek megőrzése és fejlesztése egy átfogó stratégia megalkotásával.
Klasszikus

Száz év hét napban – a BMC Ligeti Fesztiválján jártunk

A Ligeti György születésének századik évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozat csúcspontja a Budapest Music Centerben rendezett egyhetes fesztivál volt. Négy, igencsak különböző típusú koncerten jártunk

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál gyász

Elhunyt Szűcs Endre építész

Életének 80. évében elhunyt Szűcs Endre Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja – tette közzé a hírt a köztestület.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az argentin aranyháromszög

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal háromrészes sorozatba kezd Argentína legnagyobb exportcikkeiről.
Vizuál ajánló

Egy kettészakadt ország képe rajzolódik ki Reisz Gábor új filmjében

Október 5-én kerül a hazai mozikba a Rossz versek rendezőjének új filmje, amelyben egy tizennyolc éves fiú érettségi vizsgája botrányba torkollik.
Vizuál hír

Pipás Pistáról szóló sorozat készül Tarr Béla közreműködésével

A sorozat egyebek közt arra keresi a választ, tekinthetjük-e hősnek a szegedi tanyavilág legendás bérgyilkosnőjét. A produkciós csapat jelenleg finanszírozási partnereket gyűjt.
Vizuál kritika

Nem ébredhetsz fel, ha el sem aludtál – kritika az Asteroid Cityről

Wes Anderson legújabb filmjében nagyjából azt kapjuk, amit már megszokhattunk tőle: egy szerethető, bolondos történetet, amelynek, meglehet, súlya igazából nincs, de legalább van egy picike szíve.