Számos új programmal jelentkezik idén Közép-Európa legnagyobb kortárs képzőművészeti vására - mondta el az Art Market Budapest keddi budapesti sajtótájékoztatóján a vásár igazgatója. Ledényi Attila emlékeztetett: az ingyenesen látogatható rendezvény eddigi két éve a mennyiségi növekedésről szólt, így tavaly már 6000 négyzetméteres alapterületen 450 művész munkáival találkozhatott a 16 ezres közönség.
Mint hozzátette, mostanra nemzetköziségben és tartalomban is fejlődött az Art Market Budapest: ez elmúlt egy évben számos külföldi vásárral, műgyűjtői klubbal, szakmai szervezettel építettek ki partneri kapcsolatot, részben ennek köszönhetően a külföldi kiállítók száma immár meghaladja a magyarokét, ami egy nemzetközi vásárnál - ahogy Ledényi Attila fogalmazott - fordulópontot jelent. Idén csaknem ötven galéria, valamint számos művészeti projekt, intézmény, gyűjtemény, összesen közel száz kiállító bérel standot az Art Market Budapesten.
A vásárigazgató beszámolója szerint a rendezvényt szeretnék fesztiválszerűbbé tenni, ezért a kísérőrendezvényeket igyekeznek a Millenárisra koncentrálni. Új elem lesz például az Art+ programsorozat, amely performanszokat, művészeti akciókat fog behozni a vásárra.
Szintén újdonság a sCULTURE szobrászati program, melynek vezető kurátora, Gajzágó György elmondta: egy nemzetközi színtéren némileg háttérbe szorult művészeti ágra szeretnék ráirányítani a figyelmet a hosszabb távra tervezett sorozattal. Ennek érdekében idén harminc magyar és külföldi művész harmincöt munkájával találkozhatnak a látogatók az Art Market Budapest külső és belső tereiben; a szobrok egy része már keddtől látható a Millenáris parkjában.
Ledényi Attila a Fideliónak elmondta: "A kortárs képzőművészet önmagában is inspiráló és izgalmas, az Art Market Budapest pedig megkönnyíti a kontaktusteremtést művészet és közönség között. Az esemény végtelenül sokszínű, változatos, mindenki talál benne valami vonzót, hiszen közel ötszáz művész munkáit láthatja a látogató több mint ötezer négyzetméternyi területen. A standokon soktucatnyi önálló minikiállítást rendeznek be a kiállítók, ami igazán egyedülálló élmény." (Az interjút teljes terjedelmében ide kattintva olvashatja.)
Az Art Market Budapest aktuális programfüzetét itt tudja átlapozni:
Ismét aktuális társadalmi problémát boncolgat a vásár kiemelt témája, melynek központi eleme a La Grande Migration kurátori kiállítás. Vékony Délia kurátor hangsúlyozta, hogy a kivándorlás jelensége az utóbbi időben már nemcsak a harmadik világ, hanem Közép-Európa országait is érinti, ennek megfelelően a tárlatra meghívott művészek között egyaránt szerepel például kenyai, afgán és több közép-európai is. "Világszínvonalú anyag jött létre, melyben szinte minden műfaj helyet kapott a videótól és a videojátéktól a szobrászaton és a festészeten át az építészeti modellekig" - értékelt Vékony Délia.
Milyen nemzetközi kitörési lehetőségei vannak egy magyar kortárs művésznek? Milyen jövője van az internetes műkereskedelemnek? Mekkora hatást gyakorol a migráció a mai képzőművészetre? - ilyen és ehhez hasonlóan aktuális szakmai kérdéseket járnak körül az Inside Art beszélgetései, melyek szervezője, Martos Gábor, a MúzeumCafé főszerkesztője elmondta: magyar és külföldi művészeket, galeristákat, elméleti szakembereket ültetnek egy asztal mellé az Art Market Budapest négy napja során.