Vizuál

Hamarosan startol az Art Market Budapest

2013.11.22. 09:30
Ajánlom
Csaknem húsz ország kiállítói - galériák, gyűjtemények, művészeti projektek - mutatják be mintegy ötszáz alkotó munkáit a nagyközönség számára november 28. és december 1. között az Art Market Budapest kortárs képzőművészeti vásáron, a budapesti Millenárison.

Számos új programmal jelentkezik idén Közép-Európa legnagyobb kortárs képzőművészeti vására - mondta el az Art Market Budapest keddi budapesti sajtótájékoztatóján a vásár igazgatója. Ledényi Attila emlékeztetett: az ingyenesen látogatható rendezvény eddigi két éve a mennyiségi növekedésről szólt, így tavaly már 6000 négyzetméteres alapterületen 450 művész munkáival találkozhatott a 16 ezres közönség.

Mint hozzátette, mostanra nemzetköziségben és tartalomban is fejlődött az Art Market Budapest: ez elmúlt egy évben számos külföldi vásárral, műgyűjtői klubbal, szakmai szervezettel építettek ki partneri kapcsolatot, részben ennek köszönhetően a külföldi kiállítók száma immár meghaladja a magyarokét, ami egy nemzetközi vásárnál - ahogy Ledényi Attila fogalmazott - fordulópontot jelent. Idén csaknem ötven galéria, valamint számos művészeti projekt, intézmény, gyűjtemény, összesen közel száz kiállító bérel standot az Art Market Budapesten.

A vásárigazgató beszámolója szerint a rendezvényt szeretnék fesztiválszerűbbé tenni, ezért a kísérőrendezvényeket igyekeznek a Millenárisra koncentrálni. Új elem lesz például az Art+ programsorozat, amely performanszokat, művészeti akciókat fog behozni a vásárra.

Szintén újdonság a sCULTURE szobrászati program, melynek vezető kurátora, Gajzágó György elmondta: egy nemzetközi színtéren némileg háttérbe szorult művészeti ágra szeretnék ráirányítani a figyelmet a hosszabb távra tervezett sorozattal. Ennek érdekében idén harminc magyar és külföldi művész harmincöt munkájával találkozhatnak a látogatók az Art Market Budapest külső és belső tereiben; a szobrok egy része már keddtől látható a Millenáris parkjában.

Ledényi Attila a Fideliónak elmondta: "A kortárs képzőművészet önmagában is inspiráló és izgalmas, az Art Market Budapest pedig megkönnyíti a kontaktusteremtést művészet és közönség között. Az esemény végtelenül sokszínű, változatos, mindenki talál benne valami vonzót, hiszen közel ötszáz művész munkáit láthatja a látogató több mint ötezer négyzetméternyi területen. A standokon soktucatnyi önálló minikiállítást rendeznek be a kiállítók, ami igazán egyedülálló élmény." (Az interjút teljes terjedelmében ide kattintva olvashatja.)

Az Art Market Budapest aktuális programfüzetét itt tudja átlapozni:

Ismét aktuális társadalmi problémát boncolgat a vásár kiemelt témája, melynek központi eleme a La Grande Migration kurátori kiállítás. Vékony Délia kurátor hangsúlyozta, hogy a kivándorlás jelensége az utóbbi időben már nemcsak a harmadik világ, hanem Közép-Európa országait is érinti, ennek megfelelően a tárlatra meghívott művészek között egyaránt szerepel például kenyai, afgán és több közép-európai is. "Világszínvonalú anyag jött létre, melyben szinte minden műfaj helyet kapott a videótól és a videojátéktól a szobrászaton és a festészeten át az építészeti modellekig" - értékelt Vékony Délia.

Milyen nemzetközi kitörési lehetőségei vannak egy magyar kortárs művésznek? Milyen jövője van az internetes műkereskedelemnek? Mekkora hatást gyakorol a migráció a mai képzőművészetre? - ilyen és ehhez hasonlóan aktuális szakmai kérdéseket járnak körül az Inside Art beszélgetései, melyek szervezője, Martos Gábor, a MúzeumCafé főszerkesztője elmondta: magyar és külföldi művészeket, galeristákat, elméleti szakembereket ültetnek egy asztal mellé az Art Market Budapest négy napja során.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.