Október 20-ig látható a Szürrealista mozgalom Dalítól Magritte-ig. Válság és újjászületés 1929-ben címet viselő kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában, ahol többek között Salvador Dalí, Max Ernst, Joan Miró, Yves Tanguy, René Magritte, Pablo Picasso és Alberto Giacometti műveivel találkozhatnak az érdeklődők.
A párizsi Pompidou Központtal közösen szervezett tárlaton csaknem 120 festmény, grafika, szobor, fotó, film és dokumentum segít bemutatni a mozgalom történetének egy rendkívül izgalmas időszakát, az 1929-es évet.
A képre kattintva galéria nyílik:
A vizsgált időszak történései közül érdemes kiemelni a katalán Salvador Dalí feltűnését a párizsi művészeti színtéren, aki rövidesen kulcsszerepet vállalt a csoport életében.
Ekkor mutatják be a Louis Buñuellel együtt készített Un chien andalou (Andalúziai kutya) című filmjét, a szürrealista mozgóképművészet első remekművét,
amely megmutatja, hogy a mozgalom által hirdetett rendhagyó látásmód, új alkotói felfogás a lehető legváltozatosabb technikai megoldásokkal alkalmazható. A kiállítás sokszínű áttekintést nyújt a szürrealista csoport ekkor készült munkáiból.
Az 1929-es év eseményei fordulópontot hoztak a szürrealizmus történetében, hiszen a mozgalom bomlására utaló jelek ellenére éppenséggel az újjászületését indították el.