Joseph Haydn újító, aktív zeneszerző korszakának mintegy felében, 1766-tól 1790-ig Eszterházán lakott és alkotott, pályafutása során négy Esterházy herceg megbecsülését élvezte. Nincs még egy alkotóművész a zenetörténetben, aki ennyire szorosan és tartósan kötődött volna egy családhoz, egy városhoz, egy épülethez, mint ahogy Haydn Eszterházához és az Esterházyakhoz.
Mindez köztudott, de a Haydn eltűnt koponyáját övező rejtély talán kevésbé az. A zeneszerző halálát ugyanis drámai fordulatok követték: mivel elhunyta alig néhány nappal az osztrák császárvárost megszálló Napóleon 1809-es asperni veresége után következett be, temetését nagyon gyorsan és szerény külsőségek között kellett megtartani. Amikor pedig jóval később,
1820-ban művészi nagyságához és jelentőségéhez méltó körülmények között szerették volna végső nyughelyére helyezni, az exhumálás során felnyitott koporsóban egy fej nélküli holttestet találtak.
Haydn eltűnt koponyájának rejtélye sokak fantáziáját megragadta már, köztük Esterházy Péterét, aki saját opuszában meg sem állt harminchárom változatig (Harminchárom változat Haydn-koponyára). És ha neki sem derogált egy ennyire bulvárízű témához nyúlni, akkor miért ne tehetné ezt meg tehetséges, fiatal kortárs képzőművészek egy csoportja?
A The Rest in Peace formáció alkotói – Keresztes Zsófia, Keresztesi Botond, Lőrinc Lilla, Borsos János és Szinyova Gergő képzőművészek – a maguk módján dolgozták fel, és teszik mindannyiunk számára elgondolkodtatóvá, újra átélhetővé a nem mindennapi történetet a Tihanyi Bencés Apátság frissen felújított kiállítótermében. A kortárs alkotások mellett a tárlaton feltűnik még egy Haydn-büszt is, a híres Esterházy-gyűjtemény egyik féltett darabja, a megszokottól eltérő módon és környezetben bemutatva. A kiállítás kurátora, Zsikla Mónika, aki korábban így nyilatkozott a témaválasztásról:
Sokat beszélgettünk a művészekkel a Haydn-sztoriról, és arról is, hogy mennyi mindenkit megihletett már. Nem vitás, minket is a zeneszerző eltűnt koponyája érdekelt a legjobban, hiszen a sebtében eltemetett híres halott exhumálásakor derült ki, hogy a koporsóból hiányzik a holttest feje. Valószínűleg kutatási célból vitték el, mert zseninek tartották. Bomba sztori!
Az alkotók az Esterházy Alapítvány felkérésre készítették műveiket. Ezzel a megbízással az Alapítvány egy olyan kiállítás létrejöttét segíti elő, mely híven tükrözi elkötelezettségüket a kortárs kultúra támogatása iránt, teret adva a kortárs művészet és tradíció kézfogásának és párbeszédbe lépésének.
Ereklye - Haydnkopf
2022. június 18. – szeptember 30.
Tihanyi Bencés Apátság, kiállítóterem
Fejléckép: / a The Rest in Peace formáció és Zsikla Mónika / fotó: Váraljai Szandra