Vizuál

Helen Mirren közreműködésével elevenedik meg Anne Frank tragikus története

2022.01.26. 12:10
Ajánlom
A január 27-től látható Anne Frank – Párhuzamos történetek című dokumentumfilm új perspektívából mutatja be az emberiség történetének egyik legsötétebb időszakát és a háborúban elhurcolt gyerekek tragikus sorsát.

A zsidó holokauszt egyik legismertebb áldozata a 15 éves korában tífuszban elhunyt Annaliese Marie „Anne” Frank, akit a bergen-belseni koncentrációs táborban ért a halál két héttel azelőtt, hogy az angol csapatok felszabadították volna a tábort.

anne_frank_naploja-kozeli-120658.jpeg

Anne Frank naplója (Fotó/Forrás: Pannonia Entertainment)

A baseli Anne Frank Alapítvány közreműködésével készült mozifilm egyik síkján a lány híressé vált naplóján keresztül idézik fel Anne életének legfontosabb pillanatait, az Oscar-díjas Helen Mirren a hátsó traktus teljeskörűen rekonstruált szobájának másában beszél az akkori helyzetről.

„Úgy érzem, Anne Frank naplója csodálatos lehetőség arra, hogy a múlt emberi tapasztalatait valóban megérthessük, azokat átvihessük a jelenünkbe, és a jövőnkbe. Ezt rendkívül fontosnak tartom. Ezért akartam megcsinálni ezt a filmet”

– mondta Helen Mirren egy interjúban.

Anne történetére reflektálva a film második részében öt holokauszt-túlélő – akiket gyerekként hurcoltak el – emlékszik vissza a vészkorszakra. Személyes hangvételű beszélgetéseken keresztül tárul fel a magyar származású olasz írónő, Arianna Szörenyi, a lengyel származású, Franciaországban élő Sarah Lichtsztejn-Montard, a Prágából fiatal lányként a terezíni gettóba, majd Auschwitzba deportált, emlékeit szintén naplóba lejegyző Helga Weiss, valamint a legfiatalabb holokauszt-túlélők közt számontartott, 4 és 6 éves kisgyerekként deportált Andra és Tatiana Bucci élete.

A filmben megszólalnak olyan neves szakértők is, mint például Michael Berenbaum amerikai egyetemi professzor, rabbi, író és filmrendező, aki a holokauszt tanulmányozására szakosodott.

Grave_Margot_AnneFrank1-120658.png

Katerina Anne és Margot Frank sírjánál (Fotó/Forrás: Pannonia Entertainment)

Az alkotás másik történetszálán egy fiatal tinilány, Katerina kalauzolja végig a nézőt Anne rövid életének állomásain, és idézi fel a naplóban rögzített eseményeket és érzéseket. Nem egyszerű rekonstrukcióról van szó: Katerina segítségül hívja a közösségi média eszköztárát, azon keresztül mutatja be, mit tapasztalt az egykori bergen-belseni koncentrációs táborban Anne Frank síremlékénél, a párizsi Holokauszt Emlékmúzeumban, vagy a Frank család titkos rejtekénél Amsterdamban.

A film előzetese:

Az Anne Frank – Párhuzamos történetek című dokumentumfilm január 27-tól, a holokauszt nemzetközi emléknapjától látható országszerte a mozikban, eredeti nyelven, magyar felirattal.

Fejléckép: Helen Mirren a filmben (forrás: Pannonia Entertainment)

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Mégsem mutatja be a Pesti Színház Székely Csaba társadalmi megosztottságról szóló darabját

Sokan várták már nagy izgalommal a Pesti Színház őszre meghirdetett premierjét, amiben Székely Csaba legújabb darabját, a Kalandfilmet mutatták volna be, Kincses Réka rendezésében. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Színház

Jelentős színházi társulatok szűnhetnek meg

A kulturális kormányzat nyilvánosságra hozta az előadó-művészeti szervezetek támogatására vonatkozó döntését. Több, a működési támogatások csökkentése miatt eleve nehéz helyzetbe került, akár évtizedes sikeres múlttal és figyelemre méltó jelennel rendelkező, közfeladatot ellátó társulat egyáltalán nem kap támogatást.
Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Színház

„Vállalom, hogy éltem, és azt, hogy majd meghalok ” – 110 éve született Gobbi Hilda

A legendás színésznő pályája során olyan emlékezetes szerepeket játszott el, mint a Csongor és Tünde Mirigyje, vagy a Hamlet Gertrúdja, az igazi népszerűséget azonban a Szabó család című rádiós családregény Szabó nénije hozta meg számára. 
Tánc

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál gyász

Százegy éves korában elhunyt Francoise Gilot festőművész

A művész hosszú ideje tüdő- és szívproblémákkal küzdött. Francoise Gilot-ra sokáig Pablo Picasso múzsájaként tekintettek csak, de idővel saját munkái révén is kivívta a világ figyelmét.
Vizuál hír

Retrospektív vetítéssorozattal tisztelegnek Tarr Béla előtt Los Angelesben

Június 6. és 10. között a Kossuth-díjas magyar rendező hét felejthetetlen alkotását láthatja az amerikai közönség, méghozzá felújított formában.
Vizuál hír

Ami a fa mögött szárazon marad – Fusz Mátyás a 2023-as Leopold Bloom Képzőművészeti Díj nyertese

Hetedik alkalommal adták át a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, amit az alapító ír házaspár azzal a céllal hozott létre, hogy a kortárs magyar képzőművészeket támogassa és jelenlétüket erősítse a nemzetközi művészeti színtéren.
Vizuál gyász

Elhunyt a Petrocellit alakító Barry Newman

A 92 éves Newman május 11-én természetes halállal hunyt el egy New York-i kórházban – közölte a hírt a színész felesége a Hollywood Reporterrel, vette észre a HVG.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A punk mókamester

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Green Day együttes kissé őrült énekeséről nosztalgiázott, egy friss sztori kapcsán.