Idén szeptember 24-én adták át a Magyar Formatervezési Díjakat és a Design Management Díjat. “Olyan friss és innovatív design-alkotások jelennek meg a mindennapjainkban, élettereinkben – legyen szó akár otthonainkról, divatról, turisztikáról, közlekedésről vagy a munka világáról –, amelyek a dinamikusan formálódó tervezői és piaci környezetet tükrözik vissza” – fogalmazott dr. Bendzsel Miklós, a Magyar Formatervezési Tanács elnöke. A hazai kreatív ipar lendületét más adatok is alátámasztják: hazánk az Európa Unió nyolcadik legfontosabb deisgnipari központja, a kreatívipar pedig a GDP 3,7 %-át adja egy 2015-ös elemzés szerint.
Magyar Formatervezési Díj 2015
A pályázatra idén négy kategóriában – termék, terv, vizuális kommunikáció és diákmunka – érkeztek alkotások. Magyar Formatervezési Díjas lett termék kategóriában a London LED Lantern, amely letisztult formavilágú, és korszerű, energiatakarékos LED-es közvilágítást tesz lehetővé. Búcsút int a nyeklő-nyakló kerti műanyagbútorok világának Kerékgyártó András Biela nevű kül- és beltéri székcsaládja, amely szintén termék kategóriában kapott elismerést.
Megosztott termék díjban részesült a hazai fejlesztésű, orvostechnológiai innováció, a Hand-In-Scan kézhigiéniai rendszer, mely az egészségügy és az élelmiszeripar területén hoz újítást; valamint a Luminari Glass üvegburkolat termékcsalád, melynek legfontosabb jellemzője az átláthatóságra épülő változtathatóság. A terv kategóriában elismert Németh Szabolcs Wor.my nevű, multifunkcionális horgászbotja nem más, mint a horgászbotok svájci bicskája. Vizuális kommunikáció kategóriában A grill művészete című, a grillezést gasztrokulturális kontextusba emelő kötet kapta az elismerést, diák kategóriában pedig a magyar járműipar, a távolsági vasúti közlekedés újraéledését elősegítő Stella Orientis, egy nagysebességű magyar expresszvonat.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárságának különdíja az Arcus Temporum Fesztivál – a Pannonhalmi Főapátság művészeti programsorozata – arculatát illeti, amely Takács Benedek keze munkája, a Felsőoktatásért Felelős Államtitkárságának különdíja a Provo-Cut, a “megsebzett” anyagtechnikát alkalmazó textil- és ruhakollekció, amely Merényi Zita Bettina nevéhez fűződik. A HIPAVILON Magyar Szellemi Tulajdon Ügynökség Nonprofit Kft. különdíjasa a RUTIL, az Inarchi Kft. új, hexagonális lámpatestje lett. A Magyar Formatervezési Tanács különdíját a Perceptual Thinkers, Szalkai Dániel alternatív öltözékkollekciójának ítélték oda: az autizmussal élők sajátos szokásaira reflektálva, az érzékelés alapú gondolkodásra épülve született meg a plusz funkciókat is magába foglaló öltözékkollekció.
Design Management Díj 2015
A Design Management Díj idén a Hello Wood-ot, azt a társadalmilag felelősen gondolkodó alkotócsoportként indult szervezetet illeti, amely a designra a siker zálogaként tekint. A díj a designt a vállalatirányításba példaértékűen beépítő hazai intézményeket, vállalatokat mutatja be immár 2009 óta. A Design Management Díjhoz kapcsolódó kiállításon a díjazott mellett négy kiállítási jogot nyert szervezetet is kimagasló designmenedzsment tevékenysége okán reflektorfénybe emelt a bizottság, így a Borecet Kft-t, a Laposa Birtok Kft-t, a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot és a Zeneakadémiát.