Szeptemberben több mint 115 ezer hétéves kezdte az iskolát Londonban (az angol iskolarendszerben a Year 3 elnevezésű osztályt). A 12 év rabszolgaságot rendező Oscar-díjas Steve McQueen, aki maga is Londonban nőtt fel, a brit főváros jövőjét a gyerekek segítségével mutatja meg egy labirintusszerű installációban.
A hagyományos iskolai osztályképeket felhasználva Steve McQueen a Tate-tel, az Artangel-lel és az A New Directionnel együtt az egyik legambiciózusabb vállalkozásba fogtak, ami az állampolgárság kérdését járja körül, ráadásul ezt a világ egyik legsokszínűbb városában teszik.
Egyre sürgetőbb, hogy reflektáljunk arra, kik is vagyunk és milyen lesz a jövőnk.
Ahogy azt is szeretném bemutatni, hogy kik azok az emberek, akik a várost alkotják. Azt gondolom, hogy ez fontos és valamilyen módon sürgető kérdés is" - magyarázta a projekt célját Steve McQueen. A Tate Britain tárlatával párhuzamosan az Artangel egy kültéri kiállításon mutatja majd be London 33 kerületére kiterjesztve, hogyan is fest majd a jövő Londonja.
McQueen a BBC-nek mesélt arról, hogy az iskolába bekerülve, a gyerek számára dolgok elkezdenek megváltozni, felfigyel a nemekre, a fajokra, az osztályokra, s mikor ezek tudatosulnak benne, az az egész gondolkodását örökre meg tudja változtatni.
"Mérföldkő ez az életkor a gyerek fejlődésében és identitástudatuk kialakulásában, ekkor figyelnek fel jobban a közvetlen családjukon túli világra" - magyarázta Maria Balshaw, a Tate igazgatója.

Steve McQueen osztályának harmadikos fotója 1977-ból, Little Ealing Általános Iskola (Fotó/Forrás: Tate )
A rendező arra is kitért, hogy azért választotta a klasszikus iskolai osztályfényképet kifejezési eszközéül, mert az iskolai fotó "nagyon formális": a gyerekek állnak vagy keresztbe tett lábbal ülnek, s mellettük van a tanáruk.
Szerettem ezt a típusú fotót, ami az osztályra, az iskolára és a társadalomra is reflektál. Üzenet, ami annyira helyi, de amikor összekerül a többi fotóval, globálissá válhat
- fűzte hozzá. A fotók az izgatottság, a szorongás és a remény pillanatait örökítik meg a hagyományos klasszikus osztályfotón keresztül. Egyetlen év rengeteg osztályképét összegyűjtve a tárlat bemutatja a város sokszínűségét és a következő generációt, amely London jövőjét alakítja majd - mutatott rá az igazgatónő.
A Tate Britain Duveen Galériája 2019 novembere és 2020 májusa között mutatja be a kiállítást.