Először rendez kizárólag grafikákból álló tematikus árverést a Virág Judit Galéria április 23-án 19 órakor, ezúttal is az online térben. Az árverés megrendezésével a galéria egy korábban méltatlanul elhanyagolt műfajra szeretné ismét ráirányítani a figyelmet. Miközben a legnagyobb nemzetközi aukciósházak számára bevett gyakorlat a „works on paper”, vagyis a tematikus, papír alapú, grafikai árverések szervezése, itthon általában kevesebb figyelem fordul a grafikai művekre.
A most kalapács alá kerülő alkotások szinte a teljes keresztmetszetét nyújtják a magyar művészet történetének: a 19. századot Lotz Károly, Székely Bertalan, Mednyánszky László alkotásai reprezentálják de Rippl-Rónai József, Czóbel Béla és Kassák Lajos egy-egy műve is megtalálható az aukciós anyagban. Több ritka különlegesség is kalapács alá kerül, többek közt a húszas évek klasszicizáló, úgynevezett Árkádia körhöz tartozó Korb Erzsébet, Fonó Lajos és Varga Nándor Lajos grafikái, Gyarmathy Tihamér 12 darabos emlékmappája, vagy Reigl Judit műve. Victor Vasarely munkái ritkán bukkannak fel a hazai piacon, az op-art nemzetközi hírű mesterétől most több műtárgyat is bemutatnak.
Az aukciós kiállítás virtuálisan már elérhető, az új járványügyi szabályoknak köszönhetően április 12. és 22. között személyesen is megtekinthetőek a hét minden napján, hétvégén is.
Két nappal később, április 24-én már a háború utáni és kortárs művekre fókuszáló nagy tavaszi aukcióra kerül sor, szintén az online térben. Az árverésre bocsátott képek törzsanyagát a nyolcvanas-kilencvenes képzőművészetének alkotásai képezik: az immáron erősen kanonizált művészek egy-egy kvalitásos darabja mellett (mint Maurer Dóra, Keserü Ilona, Lakner László, Nádler István, Hencze Tamás vagy Bak Imre alkotásai), jelentős számmal képviseltetik magukat az ekkor induló fiatalabb generáció képviselői is. Dienes Gábor, Nagy Gábor, El Kazovszkij, Ujházi Péter vagy a Vajda Lajos Stúdió tagjai, akik műveiben talán az egyetlen közös pont, hogy a figuralitás talaján maradtak. Az absztrakt hagyományok folytatói sem maradnak le, többek között Konok Tamás, Haász István, Lantos Ferenc, Matzon Ákos darabokra lehet majd online licitálni.
Az árverés legmagasabb 5,5 millió forintos kikiáltási árról induló darabja Nádler István Feketebács No. 11 (1987) című képe lesz,
mely a Malevicstól eredeztethető kötöttebb formát és a Niké-motívumot ötvözi egyszerre jól felismerhető nádleri módon. Bak Imre, aki pályája kezdete óta szenvedélyesen kutatta a népművészeti és archaikus motívumokat, 1992-1993-ban festett egy nagyobb és egy kisebb méretű Csontváry-képet. A mostani aukción szereplő kisebb Csontváry (1992) kép 4 millió forintos kezdő árról indul. Szintén 4 milliós licitárról indul Fiedler Ferenc Cím nélkül (1963) olajfestménye, melynél az árnyalatokkal és a színekkel játszott a művész.
Maurer Dóra pályáját a világ egyik legfontosabb kortárs művészeti intézményében, a Tate Modernben 2019-ben mutatták be, mellette London leghíresebb magángalériájában, a White Cube Bermondsey-ben is láthatóak voltak művei. Gát-projekt (1993) című színes fotója egy természetes vízlépcsőt ábrázol magasított nézőpontból, így a megtört hullám függőlegesen választja ketté a képteret. A hullámtörés tetejére akrillal színes labdákat festett, amelyek hol jobban, hol kevésbé elmerülve lebegnek a víz felszínén, annak mozgását követve. Lakner László művészetére nagy hatással volt a nyolcvanas évek elején két amerikai költő, Ezra Pound és Walt Whitman. Utóbbiról kapta a nevét a most licitre bocsátott Whitman (1981) című kép, amely feltehetően egy vers részlete: a lap legalján egyértelműen a költő neve látható, de a többi írás azonban már nehezen kivehető.
A két aukción összesen 215 tétel kerül kalapács alá, 115 grafikai és 100 kortárs műalkotás, a kiállított művek virtuális túra keretében is megtekinthetők. A járványügyi szabályok betartása mellett a galéria április 12-től a hét minden napján személyesen is várja az érdeklődőket.
Fejléckép: Virág Judit Galéria / Fotó: a galéria facebook oldala