Vizuál

Hétfőtől újra látogatható a Virág Judit Galéria

2021.04.09. 15:30
Ajánlom
A virtuális túra mellett április 12-től kezdve már a galéria kiállítóterében személyesen is megnézhetjük az első tematikus grafikai aukció és a tavaszi kortárs aukció ritkaságait - köztük Rippl-Rónai József, Czóbel Béla és Kassák Lajos egy-egy művét is.

Először rendez kizárólag grafikákból álló tematikus árverést a Virág Judit Galéria április 23-án 19 órakor, ezúttal is az online térben. Az árverés megrendezésével a galéria egy korábban méltatlanul elhanyagolt műfajra szeretné ismét ráirányítani a figyelmet. Miközben a legnagyobb nemzetközi aukciósházak számára bevett gyakorlat a „works on paper”, vagyis a tematikus, papír alapú, grafikai árverések szervezése, itthon általában kevesebb figyelem fordul a grafikai művekre.

GyarmathyTihamer1915-2005_210112171348-125041.jpg

Gyarmathy Tihamér / Bolygóközi vitorlás, 1947 (Fotó/Forrás: Virág Judit Galéria)

A most kalapács alá kerülő alkotások szinte a teljes keresztmetszetét nyújtják a magyar művészet történetének: a 19. századot Lotz Károly, Székely Bertalan, Mednyánszky László alkotásai reprezentálják de Rippl-Rónai József, Czóbel Béla és Kassák Lajos egy-egy műve is megtalálható az aukciós anyagban. Több ritka különlegesség is kalapács alá kerül, többek közt a húszas évek klasszicizáló, úgynevezett Árkádia körhöz tartozó Korb Erzsébet, Fonó Lajos és Varga Nándor Lajos grafikái, Gyarmathy Tihamér 12 darabos emlékmappája, vagy Reigl Judit műve.  Victor Vasarely munkái ritkán bukkannak fel a hazai piacon, az op-art nemzetközi hírű mesterétől most több műtárgyat is bemutatnak.

Az aukciós kiállítás virtuálisan már elérhető, az új járványügyi szabályoknak köszönhetően április 12. és 22. között személyesen is megtekinthetőek a hét minden napján, hétvégén is.

NadlerIstvanFeketebacs-125042.jpg

Nádler István / Feketebács No. 11, 1987 (Fotó/Forrás: Virág Judit Galéria)

Két nappal később, április 24-én már a háború utáni és kortárs művekre fókuszáló nagy tavaszi aukcióra kerül sor, szintén az online térben. Az árverésre bocsátott képek törzsanyagát a nyolcvanas-kilencvenes képzőművészetének alkotásai képezik: az immáron erősen kanonizált művészek egy-egy kvalitásos darabja mellett (mint Maurer Dóra, Keserü Ilona, Lakner László, Nádler István, Hencze Tamás vagy Bak Imre alkotásai), jelentős számmal képviseltetik magukat az ekkor induló fiatalabb generáció képviselői is. Dienes Gábor, Nagy Gábor, El Kazovszkij, Ujházi Péter vagy a Vajda Lajos Stúdió tagjai, akik műveiben talán az egyetlen közös pont, hogy a figuralitás talaján maradtak. Az absztrakt hagyományok folytatói sem maradnak le, többek között Konok Tamás, Haász István, Lantos Ferenc, Matzon Ákos darabokra lehet majd online licitálni.

Az árverés legmagasabb 5,5 millió forintos kikiáltási árról induló darabja Nádler István Feketebács No. 11 (1987) című képe lesz,

mely a Malevicstól eredeztethető kötöttebb formát és a Niké-motívumot ötvözi egyszerre jól felismerhető nádleri módon. Bak Imre, aki pályája kezdete óta szenvedélyesen kutatta a népművészeti és archaikus motívumokat, 1992-1993-ban festett egy nagyobb és egy kisebb méretű Csontváry-képet. A mostani aukción szereplő kisebb Csontváry (1992) kép 4 millió forintos kezdő árról indul. Szintén 4 milliós licitárról indul Fiedler Ferenc Cím nélkül (1963) olajfestménye, melynél az árnyalatokkal és a színekkel játszott a művész.

Maurer Dóra pályáját a világ egyik legfontosabb kortárs művészeti intézményében, a Tate Modernben 2019-ben mutatták be, mellette London leghíresebb magángalériájában, a White Cube Bermondsey-ben is láthatóak voltak művei. Gát-projekt (1993) című színes fotója egy természetes vízlépcsőt ábrázol magasított nézőpontból, így a megtört hullám függőlegesen választja ketté a képteret. A hullámtörés tetejére akrillal színes labdákat festett, amelyek hol jobban, hol kevésbé elmerülve lebegnek a víz felszínén, annak mozgását követve. Lakner László művészetére nagy hatással volt a nyolcvanas évek elején két amerikai költő, Ezra Pound és Walt Whitman. Utóbbiról kapta a nevét a most licitre bocsátott Whitman (1981) című kép, amely feltehetően egy vers részlete: a lap legalján egyértelműen a költő neve látható, de a többi írás azonban már nehezen kivehető.

ViragJuditGaleriafacebook5-125945.jpg

Virág Judit Galéria (Fotó/Forrás: Virág Judit Galéria)

A két aukción összesen 215 tétel kerül kalapács alá, 115 grafikai és 100 kortárs műalkotás, a kiállított művek virtuális túra keretében is megtekinthetők. A járványügyi szabályok betartása mellett a galéria április 12-től a hét minden napján személyesen is várja az érdeklődőket.

 

Fejléckép: Virág Judit Galéria / Fotó: a galéria facebook oldala

 

Ennyit még nem fizettek élő magyar művész festményéért

Kapcsolódó

Ennyit még nem fizettek élő magyar művész festményéért

Jutalékokkal együtt 578 200 zlotyt, vagyis aznapi árfolyamon számolva 46,267 millió forintot fizetett valaki Bak Imre 1969-es festményéért Varsóban.

A nyomat nem kép, dokumentum

A nyomat nem kép, dokumentum

A pályája kezdeteit is bemutató Nyomhagyás – Nyomtatás című kiállítása kapcsán beszélgettünk a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia újonnan megválasztott elnökével, Maurer Dórával a rézlemezek viselkedéséről és a magyar képgrafikáról.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Magyar gyökerű amerikai színészekre fókuszál a Csokonai Hollywood-sorozatának következő estje

Március 23-án ötödik alkalommal rendeznek Hollywood-estet a XV. kerületben, ahol ezúttal magyar felmenőkkel rendelkező, köztük Oscar-díjas amerikai színészekről lesz szó.
Vizuál ajánló

Pillants be a Budapest Bábszínház kulisszái mögé! – új kiállítás nyílik a Deák17 Galériában

Budapest egyesítésének 150. évfordulója alkalmából rendez közös kiállítást a Deák17 Galéria és a Budapest Bábszínház. A MINDEN BÁB! című tárlat legfőbb ambíciója, hogy bevezesse a látogatókat a színház kulisszái mögé.
Vizuál magazin

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.
Vizuál ajánló

Az Őrségi Fazekasság múltja, jelene és jövője elevenedik meg a Pesti Vigadóban

A Tiszta forrásból című tárlat április 2-ig látogatható még. Márciusban két alkalommal is részt vehetünk kurátori tárlatvezetésen.
Vizuál hír

Nemes Márton képviseli hazánkat a 2024-es Velencei Biennálén

A Ludwig Múzeum 2024-ben Nemes Márton festőművész Techno Zen című kiállítását mutatja be a Velencei Képzőművészeti Biennálén.