A tagadhatatlanul nagy érdeklődés jelezte: a közönség is érezte a helyzet pikantériáját, hogy a 120 évvel ezelőtt Ferenc József által megnyitott Műcsarnok tárlatát egy Habsburg társaságában tekintheti meg. A kiállítás alapkoncepciója ráadásul az, hogy tükrözze a nyitó tárlatot és azokat a festményeket mutassa be, amik az 1896-os elsőn is szerepeltek.
Habsburg György Sármány-Parsons Ilona kurátorral kalauzolta körbe az érdeklődőket az 1860-től 1905-ig tartó időszakban, az egykori Monarchia területén készült alkotásaiból válogató kiállításon. A bevezetőnek szánt első csarnokot Ferenc József osztrák császár és magyar király és hitvese, Erzsébet császárné kettős portréja uralja.
A 68 évig uralkodó Habsburg gyerekkora óta szeretett rajzolni - Sissi az irodalomért rajongott - , a vadászat mellett a képzőművészet volt az egyetlen "hobbija". Gyakran előfordult, hogy egy kiállítást többször is megnézett, vagyis a kötelező megnyitón kívül magánemberként is visszatért. Akadt, ahova nyolcszor. A magyar festők képei közül az évek során összesen 260 alkotást vásárolt – a magánvagyonából. Ő "bútorozta be" festményekkel a budai várat.
A magyarok által szintén hagyományosan kedvelt Rudolf trónörökös portréja is helyet kapott apja jobbján. A festményt Ferenc József megrendelésére, poszthumusz készítették. A 30 évesen elhunyt, magyarosan Rezső királyfiként emlegetett Rudolf szintén kulcsfigurája volt a XIX. század művészeti életének. Az ő megbízására készült Az Osztrák–Magyar Monarchia írásban és képben című sorozat, melyet Trónörökösműnek is neveztek. A németül és magyarul is megjelenő sorozat a monarchia népeit és szokásaikat mutatta be, ehhez pedig 42 magyar festőnek adott munkát 21 éven keresztül. Ők a birodalmat beutazva örökítették meg a tapasztalataikat.
"A Habsburg-család teljes vagyonát államosította az osztrák állam. A családnak szinte semmit nem hagytak, de ez még a XX. század elején történt" - magyarázta lapunk kérdésére Habsburg György.
Még a játékokat is államosították, amivel édesapám játszott Schönbrunnban."
Ma is ott vannak dobozokban, a kastély pincéjében" - érzékeltette a vagyonuk elveszésének mértékét.
"A családban nagy hagyománya van a műgyűjtésnek. Ferenc József mellett fia, Rudolf is gyarapította a gyűjteményt. Ferenc Ferdinánd rengeteget utazott és számos műtárgyat hozott haza az útjairól" - mesélte. Jelenleg Habsburg György bátyjának, Károlynak a felesége képviseli a családban a művészeti vonalat. Francesca von Habsburg, a Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TAB21) osztrák kortárs műgyűjtemény alapítója. A gyűjtemény jelenleg az osztrák fővárosban látható, a bécsi Augartenben bérel kiállítóhelyeket az év végéig. 2018 júniusától pedig a száz legérdekesebb darabját Prágában, a 19. század elején a királyi vár szomszédságában épült Salm-kastélyban állítják ki, néhány nagyinstallációnak pedig a Vásárcsarnok tágas terme ad otthont.
A Centenáriumi Hagyományőrző Honvéd Gyalogdandár hagyományőrzői osztrák kollégáikkal érkeztek az eseményre határozottan anakronisztikus jelleget kölcsönözve annak. Már a ruhatár használata is egész más élmény volt a sorban mögöttünk álló tisztekkel, akik a csákóikat adták be. A gondosan pödrött bajuszú, a tárlatvezetés miatt fülhallgatót viselő egyenruhások képeiért kattintsanak galériánkra!