Vizuál

High-tech huszárok és monarchista hangulat a Műcsarnokban

2017.03.05. 14:04
Ajánlom
Habsburg Györggyel sétálhatott végig az Aranykor tárlaton, aki szombaton tévedt az annak idején a millenniumi ünnepségek keretében megnyitott épületbe.

A tagadhatatlanul nagy érdeklődés jelezte: a közönség is érezte a helyzet pikantériáját, hogy a 120 évvel ezelőtt Ferenc József által megnyitott Műcsarnok tárlatát egy Habsburg társaságában tekintheti meg. A kiállítás alapkoncepciója ráadásul az, hogy tükrözze a nyitó tárlatot és azokat a festményeket mutassa be, amik az 1896-os elsőn is szerepeltek.

Habsburg György Sármány-Parsons Ilona kurátorral kalauzolta körbe az érdeklődőket az 1860-től 1905-ig tartó időszakban, az egykori Monarchia területén készült alkotásaiból válogató kiállításon. A bevezetőnek szánt első csarnokot Ferenc József osztrák császár és magyar király és hitvese, Erzsébet császárné kettős portréja uralja. 

A magyarok által főleg az 1848-49-es szabadságharc miatt kevéssé kedvelt uralkodó emberi oldalával ismerkedhettek meg a látogatók. 

A 68 évig uralkodó Habsburg gyerekkora óta szeretett rajzolni - Sissi az irodalomért rajongott - , a vadászat mellett a képzőművészet volt az egyetlen "hobbija". Gyakran előfordult, hogy egy kiállítást többször is megnézett, vagyis a kötelező megnyitón kívül magánemberként is visszatért. Akadt, ahova nyolcszor. A magyar festők képei közül az évek során összesen 260 alkotást vásárolt – a magánvagyonából. Ő "bútorozta be" festményekkel a budai várat. 

A magyarok által szintén hagyományosan kedvelt Rudolf trónörökös portréja is helyet kapott apja jobbján. A festményt Ferenc József megrendelésére, poszthumusz készítették. A 30 évesen elhunyt, magyarosan Rezső királyfiként emlegetett Rudolf  szintén kulcsfigurája volt a XIX. század művészeti életének. Az ő megbízására készült Az Osztrák–Magyar Monarchia írásban és képben című sorozat, melyet Trónörökösműnek is neveztek. A németül és magyarul is megjelenő sorozat a monarchia népeit és szokásaikat mutatta be, ehhez pedig 42 magyar festőnek adott munkát 21 éven keresztül. Ők a birodalmat beutazva örökítették meg a tapasztalataikat. 

"A Habsburg-család teljes vagyonát államosította az osztrák állam. A családnak szinte semmit nem hagytak, de ez még a XX. század elején történt" - magyarázta lapunk kérdésére Habsburg György.

Még a játékokat is államosították, amivel édesapám játszott Schönbrunnban."

Ma is ott vannak dobozokban, a kastély pincéjében" - érzékeltette a vagyonuk elveszésének mértékét.

"A családban nagy hagyománya van a műgyűjtésnek. Ferenc József mellett fia, Rudolf is gyarapította a gyűjteményt. Ferenc Ferdinánd rengeteget utazott és számos műtárgyat hozott haza az útjairól" - mesélte. Jelenleg Habsburg György bátyjának, Károlynak a felesége képviseli a családban a művészeti vonalat. Francesca von Habsburg, a Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TAB21) osztrák kortárs műgyűjtemény alapítója. A gyűjtemény jelenleg az osztrák fővárosban látható, a bécsi Augartenben bérel kiállítóhelyeket az év végéig. 2018 júniusától pedig a száz legérdekesebb darabját Prágában, a 19. század elején a királyi vár szomszédságában épült Salm-kastélyban állítják ki, néhány nagyinstallációnak pedig a Vásárcsarnok tágas terme ad otthont.

Sokat hozzáadott az élményhez, hogy a váratlanul felbukkant egy kis csoportnyi K. u. K. katona.

Centenáriumi Hagyományőrző Honvéd Gyalogdandár hagyományőrzői osztrák kollégáikkal érkeztek az eseményre határozottan anakronisztikus jelleget kölcsönözve annak. Már a ruhatár használata is egész más élmény volt a sorban mögöttünk álló tisztekkel, akik a csákóikat adták be. A gondosan pödrött bajuszú, a tárlatvezetés miatt fülhallgatót viselő egyenruhások képeiért kattintsanak galériánkra! 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál interjú

Főépítész-toborzó – Horváth Zoltán az építész feladatáról a Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium felújítása kapcsán

Az Ybl Miklós- és Pro Architectura díjas építésszel, Horváth Zoltánnal, a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagjával az alföldi szecesszióról, a helyben boldogulás lehetőségeiről és a közösség szolgálatáról is beszélgettünk.
Vizuál ajánló

Novemberben ismét kibomlik a valóság Verzió filmfesztiválon

November 6. és 13. között rendezik meg a 21. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. A szervezők idén külön szekciót szentel a dekolonizáció és a dezinformáció témáknak, de örmény, ukrán és brit válogatásokat is láthatunk majd.
Vizuál hír

Borbély Alexandra filmjét nevezi Szlovákia az Oscarra

Az Emma és a halálfejes lepke című szlovák-magyar-cseh koprodukcióban készült történelmi filmben Borbély Alexandra egy özvegy nőt alakít, aki egy zsidó fiút rejteget a második világháború idején.
Vizuál ajánló

Elek Judit filmjével indul a Filmrendezők klubja új évada

Hosszú idő után ismét nagyvásznon láthatjuk a Kossuth-díjas rendező Majd holnap című alkotását. A vetítést követően Till Attila beszélget Elek Judittal a Művész Moziban.
Vizuál ajánló

Egymillió euró értékben érkeznek műalkotások a Budapest Contemporaryre

A kortárs seregszemle nemzetközi standján 12 galéria 21 művészének 42 alkotása lesz látható és megvásárolható mintegy 1 millió euró értékben. Az idei BCT-t szeptember 26–29. között tartják a Bálnában.