Vizuál

Híres Da Vinci-másolatokból nyílt kiállítás a Prado Múzeumban

2021.09.29. 15:25
Ajánlom
A madridi tárlaton Leonardo Da Vinci tanítványainak művei láthatók, köztük a mester alkotásainak híres másolatai.

A kiállítás egyik szenzációja az a Mona Lisa-portré, melyet a tanítvány Da Vincivel párhuzamosan készített a festő műtermében. Ez a festmény már a múzeum megalapítása óta az intézmény tulajdonában van, ám restaurálására csak 2012-ben került sor. Ekkor derült fény arra is, hogy

a kép nem utólag készült, mint azt korábban feltételezték, hanem minden bizonnyal Leonardo felügyelete mellett, az eredetivel egy időben.

A kép keletkezésének körülményeit Ana González, a Prado egyik kutatója a mester oktatási módszerére vezeti vissza, Da Vinci ugyanis úgy tanította diákjait, hogy a készülő műveit másoltatta. Ráadásul a műterem nagysága és a megrendelések száma lehetővé tette azt is, hogy a stílusgyakorlatok mellett a munkába is bevonja a tanítványokat.

A Leonardo és a Mona Lisa másolata című kiállítás a készítés folyamataiba is bepillantást enged, köszönhetően a Prado, a párizsi Louvre, a Sorbonne Egyetem és a londoni Nemzeti Galéria tíz évig tartó közös kutatómunkájának.

A Pradóban található Gioconda alkotójának kilétét azonban máig homály fedi annak ellenére, hogy az elmúlt években több elmélet is napvilágot látott.

A kutatók biztosak benne, hogy egy Leonardóhoz közel álló tanítvány készítette, egyelőre azonban nem bizonyított, hogy pontosan ki a kép festője.

Az viszont bizonyosnak látszik, hogy az ismeretlen alkotó műve a híres Salvador Mundi (Világmegváltó) című festmény másolata is, melyet szintén megtekinthetnek a látogatók a tárlaton.

Fejléckép: a Mona Lisa másolata a madridi Prado Múzeumban (fotó: Pablo Blazquez Dominguez / Getty Images Hungary)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.
Vizuál ajánló

Utazás a magány és a szexualitás világában – hamarosan a mozikban a Queer

Április 24-én mutatják be itthon Luca Guadagnino legújabb rendezését, a Queert. A film főszerepében Daniel Craig látható, akit alakításáért Golden Globe-díjra jelöltek.