Vizuál

Hívószó: a bátorság - Hamarosan kezdődik a BIDF

2022.01.07. 12:45
Ajánlom
Egy fejőstehén, harcos kislányok, hajthatatlan bírók vagy forradalmi ifjak - mindannyian filmek hősei. Ami közös bennük: a bátorságuk. Január 22.-e és 30.-a között közel 50 dokumentumfilmet, köztük Európa díjas, Golden Globe és Oscar-díjra jelölt alkotásokat vetít a 8. BIDF.

Január 22-én, a Magyar Kultúra Napján kezdődik a 8. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál. Ahogy az eddigi években, idén is izgalmas, érdekfeszítő, határokat feszegető filmek sokaságát kínálja a program, és nem csak Budapesten. Országszerte tíz nagyváros is bekapcsolódik a világ legfrissebb, nemzetközi sikereket elért egészestés kreatív dokumentumfilmjeit bemutató fesztiválba, amelynek az ide szlogenje a Bátor filmek lesz.

A fesztivál idei életműdíjasa Almási Tamás Kossuth-díjas filmrendező lesz, akinek öt filmjét is vetítik a fesztiválon. 

Új filmmel mutatkozik be Sós Ágnes, a fesztivál alapítója, vezetője, dokumentumfilmrendező, aki ifj. Petróczy Andrással készítette el a Tiszta sváb című alkotást, amelynek a premiere 2022. január 23.-án lesz Budapesten.

A ma nyilvánosságra került program közel 50 filmet kínál, mintegy 200 vetítésen, 5 szekcióban, ebből 32 nemzetközi versenyfilm.

Az öt szekció: Bátor nők, Bátor gyermekek, Bátor ellenállók, Bátor útkeresők, Bátor álmodozók.

Igazi szenzációnak ígérkezik a dán Menekülés (Flee) című animációs dokumentumfilm, amely 2021. decemberében elnyerte a 34. Európa Filmdíj legjobb európai dokumentumfilm, valamint a legjobb európai animációs játékfilm díját, jelölt a Golden Globe-díjra, és két kategóriában az Oscar-díj shortlistjébe is bekerült.

Szintén nagy várakozás övezi A köd gyermekei című vietnámi alkotást, amelyért a legjobb rendező díját vette át Ha Le Diem az Amszterdami Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon.

Szintén ott van az idei Oscar-díj shortlistjén Jessica Kingdon Erőltetett Menet című filmje, amely a határokat nem ismerő kínai gazdasági felemelkedés tablója. 

A 2022-es BIDF másik nagy esélyese lehet Andrea Arnold alkotása, a Tehén (Cow), amelynek világpremierjét a cannes-i filmfesztiválon tartották. Ezzel a filmmel nyit meg a fesztivál, 2022. január 22.-én 19 órakor Budapesten, a Mammut I.-ben.

A 8. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál díjairól idén is rangos, nemzetközi-, és hazai szaktekintélyekből és alkotóból álló zsűri dönt, köztük Alföldi Róbert, Csákányi Eszter, Vranik Roland, és még számosan.

8. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál

2022. január 22. - január 30.
Budapest - Cinema City Mammut II.
Debrecen, Eger, Győr, Pécs, Szeged, Székesfehérvár, Szolnok, Szombathely, Veszprém, Zalaegerszeg

 

Fejléckép: jelenet a Menekülés c. filmből / fotó: BIDF

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.