Éppen egy évtizede, 2012 novemberében nyílt meg Bukta Imre Munkácsy Mihály-díjas festőművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat intézményi látogatócsúcsot döntött, és azóta sem akadt olyan kortárs kiállítás Magyarországon, amelyet többen megnéztek volna. A Godot Kortárs Művészeti Intézet (GICA) több mint ezer négyzetméter alapterületű óbudai kiállítóterében november 27-én nyíló tárlat kivételes művészeti eseménynek ígérkezik.
Nemcsak azért számít különlegesnek, mert a rezsiválság miatt a hazai kiállítóterek többségét bezárják, hanem mert a műalkotások egy szoros koncepciót követve, kifejezetten erre a projektre készültek, aktuális mondanivalóval.
A műveket – a nyugat-európai és amerikai gyakorlatnak megfelelően – egyedileg épített terekben láthatjuk, ahogyan az tíz évvel ezelőtt a Műcsarnokban is történt. Gulyás Gábor kurátor elmondta, hogy Bukta Imre művei olyan témákra reflektálnak, mint például, mit jelent ma a vidékiség tapasztalata, milyen a természethez való viszonyunk, hogyan élhető meg a szakralitás, miképpen mennek veszendőbe az értékek,
miből fakadnak az otthon megtalálásának nehézségei, hogyan nézhetünk szembe az elmúlással és miért olyan fontos az ember számára az alkotás, a teremtő munka.
A kortárs magyar képzőművészet legnagyobb hatású, nemzetközi perspektívában is jelentős mestere egy Heves megyei faluban, Mezőszemerén él és alkot. Bukta Imre (1952) többször szerepelt a Velencei Biennálén, kiállított a São Pauloi Biennálén, láthatták a műveit – többek között – a párizsi Pompidou központban, a brüsszeli Bozarban, a szentendrei MűvészetMalomban, a linzi Landesmuseumban, a jyväskyläi Art Muzeumban, a lundi Kunsthallban és a pekingi Millenium Múzeumban. Az első életműkiállítását a debreceni MODEM rendezte 2008-ban. Eddigi legnagyobb tárlata 2012 novemberében nyílt meg a Műcsarnokban. A mostani tárlat arra a kivételesen sikeres projektre is reflektál; mindkettő rendezője ugyanaz a művészeti szakember: Gulyás Gábor filozófus, esztéta, a Modem, a Műcsarnok és a Ferenczy Múzeumi Centrum egykori igazgatója, jelenleg független kurátor.
Fejléckép/Forrás: Bukta Imre: Majd írunk, 2021, olaj, vászon (részlet)/Godot Kortárs Művészeti Intézet