„A művészet sohasem egy zárt térben születik. Bár a whitecube kiállítóterek steril semlegességében az alkotásokat legtöbbször egy elzárt, tiszta környezetben látjuk, valójában a művész világában, egy benyomásokkal, érzésekkel, gondolatokkal teli kakofóniából születnek. A környezeti hatások, a mindennapok zaja, a spontán pillanatok mind befolyásolják a mű születését, így a kiállított alkotások is magukban hordozzák ezt az élő lenyomatot.
Ezen hatások egy részét ismerjük és a mű megértésében sokszor figyelembe is vesszük
– olvasható a The Space Art Gallery közleményében. Mint írják, legtöbbször tisztában vagyunk a történelmi, társadalmi kontextussal, azonban a művész mindennapjait ritkán ismerjük és vesszük figyelembe, annak ellenére, hogy a legtöbb hatás a legbensőbb köreinkből érkezik mindnyájunk számára. A műtárgyak a művész gondolatainak, az őt befolyásoló hatásokanak, a környezetének, az őt érő impulzusoknak egyfajta metamorfózisa – tették hozzá.
A Family Business című kiállítás szembe megy ezzel a hagyománnyal és betekintést ad egy család életébe és a közös alkotás folyamataiba.
A kiállítás egy intim, belső folyamat leképződése, amiben a művész és a gyerekei reagálnak egymásra, mi pedig beleshetünk ebbe a belső kapcsolatba és abba, hogy hogyan alakul át az egymásról alkotott képük műtárgyak formájába.

Horváth Lóczi Judit Family Business című kiállítása (Fotó/Forrás: The Space Contemporary Art Gallery)
A Family Business kiállítás betekintést enged egy család belső, alkotói világába, ahol a művészet nem csupán egyéni kifejezés, hanem közös játék, párbeszéd és élmény. Ritkán nyílik lehetőség arra, hogy ilyen közvetlen módon láthassuk, hogyan alakul egy művészeti folyamat családi kapcsolatokon és generációkon átívelően, hogyan formálják egymás gondolkodását és látásmódját a szülők és gyermekeik. Ahogy végignézzük az alkotások egymásra épülését, a gyermeki látásmód és a művészi reflexió párbeszédét,
nemcsak megfigyelői lehetünk ennek az intim folyamatnak, hanem mi magunk is inspirációt meríthetünk belőle.
Hogyan lehet a művészet a mindennapok része? Hogyan válhat egy család közös nyelvévé, amelyben a kreativitás nem csupán egyéni út, hanem közös felfedezés és önkifejezés? A kiállítás arra hív minket, hogy újragondoljuk a művészet helyét az életünkben – nem csupán egy kiállítótér falai között, hanem saját otthonainkban, családi kapcsolatainkban, a közös alkotás örömében, amely összekapcsol, formál és gazdagít bennünket. A kiállítás 2025. április 30-ig látogatható. A tárlat kurátora Boros Lilla.
A Family Business című kiállítás kísérőprogramjai:
- Április 5. szombat, 10 - 12 óra között: Családbarát megnyitó londoni mintára
- Április 11. péntek, 18:30 - 20 óra között: The Space x Willany Leó – Improvizációs táncszínház
- Április 23. szerda, 18 óra: Artist Talk – Boros Lilla kurátor beszélget a művésznővel
További részletek a galéria oldalán.
Fejléckép: Horváth Lóczi Judit Family Business című kiállítása (Fotó/Forrás: The Space Contemporary Art Gallery)