A Nemzeti Múzeum a legújabb időszaki kiállítása arra tesz kísérletet, hogy bemutassa Görgei Artúr (1818-1916) valós alakját, pályafutását és megítélését.
A szabadságharc legvitatottabb alakja
Az ismeretlenségből szinte pillanatok alatt avanzsált fővezérré, a szabadságharc tizenegy nagy csatájából hétben ott volt, s ebből öt összecsapást ő maga vezetett. A magyar vitézség legendás alakja a harcokban olyan sikereket ért el, hogy Ausztria kénytelen volt idegen segítséget kérni serege ellen. Görgei végül feltétel nélkül tette le a fegyvert a túlerőben lévő orosz csapatok előtt. Kegyelmet kapott, míg társai véres megtorlásnak estek áldozatul. A hadvezér túlélte ezt is, mint a csatában szerzett koponyasebet, és árulónak bélyegezve élt még ezután 67 évig, kegyelemkenyéren.
Görgey Artur 1910Ez a felvétel lényegében kuriózum. Nem nagyon szoktak odafigyelni rá, pedig a magyar történelem egyik ikonikus alakja szerepel rajta idős korában, GÖRGEY ARTUR. A felvétel 1910-es, tehát 108 éves, úgy tessék megbecsülni... :)
Posted by Retrográd on Monday, January 8, 2018
El lehetett volna kerülni a nevéhez fűződő fegyverletételt?
Erre a kérdésre az idők folyamán több válasz is született, Görgei Artúr megítélése többször változott, tetteit, érdemeit politikai érdekektől vagy meggyőződéstől függően sokan sokféleképp értelmezték. Valós alakját egyre inkább elfedte a személyéhez kapcsolódó szóbeszéd, az 1848-49-es forradalomhoz és szabadságharchoz való viszonyunk, az ország függetlenségét, a polgári átalakulást is szimbolizáló Kossuth-kultusz.
A megnyitón Varga Benedek, a múzeum főigazgatója a magyar hadtörténet kimagasló, Hunyadi Jánoshoz vagy Zrínyi Miklóshoz mérhető alakjaként méltatta Görgei Artúrt. Mint elmondta, a tábornok hadvezéri képességeit későbbi bírálói sem vitatták, Kossuth azonban már 1849 őszén Görgeit tette felelőssé a világosi fegyverletételért, és a következő évtizedekben is sokan vádolták árulással a honvéd sereg fővezérét.
A Nemzeti Múzeum kiállításában 16 közgyűjtemény és több magánszemély 416 db válogatott műtárgya alapján egyszerre ismerkedhetünk meg a 201 éve született Görgeivel, valamint az utókor vele kapcsolatos elképzeléseivel. A tárlat június 23-ig látogatható.