Fürjesi Csaba munkáival többek között svájci, nagy-britanniai, szlovákiai, USA-beli vagy épp belga múzeumokban és kiállítóterekben találkozhatunk. Ezért is fontos a mostani kiállítás, hiszen 2017 óta Magyarországon nem láthatták egyben a művésznek az elmúlt években készült, elsősorban nagy méretű alkotásait az érdeklődők.
„Ha mindenképpen kategorizálni kellene, akkor úgy mondanám, hogy művészetem jellemzően egy posztmodern művészeti álláspontot képvisel, amelyben egyfajta személyes hangú látványalakításra törekszem, legyen az festészeti, szobrászati, installációs vagy grafikai alkotás.
Mivel nem hiszek a megdönthetetlen igazságtartalmú kijelentésekben, ezért munkáim inkább kérdéseket tesznek fel arra vonatkozóan, ami alapjában véve a teljes érvényű világmagyarázó elvek létét kérdőjelezi meg.
Ezek további kommunikációt indukálhatnak, és elérhetik, hogy átgondoljuk, átértékeljük az eddigi álláspontunkat, nézetünket” – vallja a művész.
A The Space galéria Budapest egyik legfiatalabb kiállítótere, amelyet 2022 júniusában nyitott meg Bérczi Linda galerista. A galériához kapcsolódó művészek között szerepel Hajnal Gabriella kárpitművész, Horváth Lóczi Judit képzőművész, Koleszár Kata és Kiss Márta festőművészek, Robitz Anikó fotóművész és Kiss Botond András képzőművész.
A humánszinkron jelentése: az azonos időben levő emberi minőségek, értékek, jelenségek, valamint szituációk vizsgálatára, bemutatására irányuló folyamat. Fürjesi Csaba művészetének alapvonulata elsősorban ezzel a tevékenyéggel áll párhuzamban. Alig észrevehető, mégis lényeges gondolati áttetszéseket, szellemi, ideológiai dimenzióikat, olykor szociálkritikai vetületet bemutató, hangsúlyos képi világa középpontjában az ember áll. Az idő és a létezés univerzális alapkérdéseit boncolgató alkotásai emocionális vagy akár a szakrális narratíva mellett mélyebb tartalmi összefüggéseket tárnak fel. Kollektív kulturális emlékezeten alapuló egyéni motívumaival ötvözött témái, valamint a múlt és jelen együttes szerepeltetése segítségével a szubjektív idő tartamérzetének, a megélt és a mostani világ történéseinek újraértelmezésén dolgozik.
A műfaji határok kiterjesztésével, átjárásával keletkező hatásokat és a különféle alapanyagok által adott sajátos textúrákat állítja a képi kifejezés szolgálatába. A fokozottan befelé irányuló, önelemzésre, válaszkeresésre késztető alkotásai egyfajta új emberközpontúságra tekintő figyelem részesévé avatják nézőiket.
„Több mint 25 éve foglalkozom grafikával, ezen belül intenzíven a grafikai eljárások keresztezésével, illetve a magasnyomású technikák (relief-print) határainak lehetséges bővítésével. Technikai szempontból a különböző anyagok bevonásával, fizikai (olykor kémiai) hatásokkal történő felületképzés érdekel, aminek alapja, hogy a különféle agyagok, mint lehetséges felületképző és nyomot hagyó struktúrák, hogyan jelennek meg egységes kompozícióként a felületen.”
A kiállítás megtekinthető 2022. november 3. és december 2. között a The Space Contemporary Art Gallery and Managementben, ahol kapcsolódó programokkal is várják az érdeklődőket.
Fejléckép: Fürjesi Csaba (fotó: The Space)