Vizuál

Huszti István és Szajki Bálint nyerték a 41. Magyar Sajtófotó Pályázat nagydíját

2023.04.13. 10:05
Ajánlom
A 41. Magyar Sajtófotó Pályázatnak a MÚOSZ által felajánlott nagydíját Huszti István, a Telex fotóriportere nyerte Szilánkok című, Ukrajnában készült képriportjával; az André Kertész-nagydíjjal pedig Szajki Bálintot, a 24.hu fotóriporterét ismerték el Egészségben és betegségben című képriportjával.

A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban április 12-én tartott sajtótájékoztatón Bánkuti András, a MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztályának elnöke, a tárlat kurátora elmondta:

az idei Magyar Sajtófotó Kiállítás fókuszában az ukrajnai háború áll,

bemutatva a szomszédos országban zajló harcokat és a háborús menekültek életét.

Szintén kiemelt szerepet kapott az idei tárlaton a hazai kulturális életet – többek között a művészportrékat, a színházi életet és a könnyűzenei fesztiválokat – bemutató fotóanyag.

A környezetvédelem témájában született, egyebek mellett a Sajó folyó szennyezésére, valamint az elmúlt év szélsőséges aszályára fókuszáló képriportok is jelentős hangsúllyal szerepelnek a kiállításon

– tette hozzá Bánkuti András.

1_szajki-balint_egeszsegben-es-betegsegben_ok-095910.jpg

Egészségben és betegségben, 2022., Mindennapi élet (sorozat), André Kertész-nagydíj, 1. helyezett (Fotó/Forrás: Szajki Bálint)

A 41. Magyar Sajtófotó Kiállítás a budapesti megnyitó után magyarországi körútra indul. Az anyag kisebb, szabadtéri változata április 20. és május 28. között Pécsett, a Zsolnay Negyedben lesz látható, ahol a magyar sajtófotó történetét bemutató Válogatás 40 év legjobb magyar sajtófotóiból című tárlaton négy évtizedre visszatekintő, fotókban elbeszélt történelmi utazás részesei lehetnek a látogatók. A szabadtéri kiállítás látható lesz Békéscsabán, Debrecenben, valamint Kecskeméten is.

A tárlat április 12-ei megnyitásával egyidőben jelent meg az év fotói album, amely harminc éve kisérője a Magyar Sajtófotó Pályázatnak és Kiállításnak.

A kötetben valamennyi díjnyertes fotó megtalálható, ezeken kívül a szerkesztő, Bánkuti András válogatást közöl a tavalyi esztendő eseményeit leginkább jellemző, a pályázatra beküldött fotókból. Az év fotói album a Robert Capa Fotográfiai Központban és az év során még több könyvesboltban megvásárolható.

A 41. Magyar Sajtófotó Pályázatra idén 269 fotográfus 2443 pályaművel – köztük 1881 egyedi képpel és 562 sorozattal – nevezett, így a beküldött fotók száma ezerrel haladta meg a tavalyit, összesen 6810 volt. A zsűri tagjai idén Szlukovényi Tamás, Stephane Arnaud, Adrian Evans, Daniela Mrazkova és Stiller Ákos voltak.

A kategóriadíjakat korábban bejelentették, a kategóriák, a díjazottak névsora és minden pályamű a pályázat hivatalos oldalán tekinthető meg.

A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban a tárlat április 12-től május 28-ig látható.

Fejléckép: Szilánkok, 2022., Képriport, MÚOSZ nagydíj, 1. helyezett (Fotó/Forrás: Huszti István (Magyar Sajtófotó weboldala)

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.