Vizuál

Idén is világsztárok vonulnak fel a Berlinale vörös szőnyegén

2025.02.07. 13:30
Ajánlom
Timothée Chalamet, Robert Pattinson, Toni Colette és Marion Cotillard is ott lesz a sztárok között a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon, amelyre mások mellett a filmrendező Pong Dzsunhót, Edward Bergert és Tom Tykwert is várják.

Február 13. és 23. között rendezik meg a 75. Berlini Nemzetközi Filmfesztivált. A világ egyik legnívósabb szemljének megnyitó ünnepségén Edward Berger (Nyugaton a helyzet változatlan, Konklávé) Oscar-jelölt rendező köszönti majd Tilda Swintont, aki életművéért tiszteletbeli Arany Medve-díjat vehet át.  

A fesztiválon rendezik meg Pong Dzsunho (Élősködők) Oscar-díjas dél-koreai rendező Robert Pattinsonnal forgatott Mickey 17 című sci-fijének díszbemutatóját, és vetítik James Mangold Bob Dylanről készült és nyolc Oscarra jelölt Sehol se otthon című életrajzi drámáját is, amelynek főszereplője, Timothée Chalamet ugyancsak végigvonul majd a vörös szőnyegen.

A Berlinbe érkező sztárok között lesz még Naomi Ackie, Rose Byrne, Toni Collette, Marion Cotillard, Rebecca Hall, Ethan Hawke, Jason Isaacs, Hanna Schygulla, Chloë Sevigny és Ben Whishaw is. Tom Tykwer a Das Licht (A fény), Radu Jude a Kontinental '25, Richard Linklater pedig Blue Moon című új filmjével szintén részt vesz a fesztiválon.

A Berlinale nemzetközi versenyprogramjában 19 film versenyez.

Az Arany Medve-díjat és az Ezüst Medve-díjakat odaítélő nemzetközi zsűrit idén Todd Haynes amerikai rendező-forgatókönyvíró-producer vezeti.

A Berlinalén három magyar produkció is bemutatkozik: Sós Bálint Dániel Minden rendben című játékfilmje a Perspektívák elnevezésű elsőfilmes versenyprogramban szerepel, Ladányi Jancsó Jákob Élő kövek című alkotását a rövidfilmes versenyprogramban, Balogh Mirjana Wish You Were Ear című animációs rövidfilmjét pedig a Generation 14+ szekcióban láthatja a közönség.

Forrás: Kultúra.hu

Fejléckép: Tilda Swinton (Fotó/Forrás: Brigitte Lacombe / Berlinale)

A Zeneakadémia növendéke bekerült a Berlinale Talents programjába

Kapcsolódó

A Zeneakadémia növendéke bekerült a Berlinale Talents programjába

A Berlini Nemzetközi Filmfesztivál keretében megvalósuló tehetséggondozó programba idén beválogatták Szászi Petrát is, aki egyebek közt olyan alkotások zenéjét szerezte, mint az Árni vagy az idei Berlinalén debütáló Élő kövek. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.