Május 18-án különleges időutazás részesei lehetünk a Néprajzi Múzeumban. A Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállítás programnapján az 1862-es londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozat kerül a középpontba.
Mi jellemezte akkoriban Magyarországot? Milyen hangulat uralkodott ebben a rövid alkotmányos időszakban?
Mégis hogyan volt lehetséges, hogy az Osztrák–Magyar Monarchia részeként, a magyar nép is képviselhette magát a londoni világkiállításon?
Május 18-án remek lehetőség nyílik elmerülni a témában és válaszokat keresni ezekre a kérdésekre. A Magyarország színezve kurátori vezetésein kívül interaktív múzeumpedagógiai játékkal, workshopokkal és további tematikus tárlatvezetésekkel készül a múzeum a felnőttek számára, a gyerekeket pedig citerazene és a Barboncás társulat bábelőadása várja.

Makóiak, Tiedge János színezett felvétele 1862, Victoria and albert Museum, London Ph 219-1885 (Fotó/Forrás: Incze László/ Néprajzi Múzeum)
Aki ezen a napon ellátogat a Néprajzi Múzeumba, közelebbről megismerheti a korszak sajátosságait, társadalmi kontextusát, politikai helyzetét, jellemző népviseleteit. Emellett kipróbálhatjuk a cianotípia-készítést is:
ezzel a 19. századi fotóeljárással egyedi, kék tónusú képeket hozhatunk létre napfény és víz segítségével.
A nap során magunkra ölthetünk egy boldogi viseletet, vagy utánajárhatunk, hogyan hatott a 19. század második felének két jelentős médiuma, a világkiállítás és a fotográfia a néprajzi dokumentálás és bemutatás formáira.

Látogatók a Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállításon (Fotó/Forrás: Incze László/ Néprajzi Múzeum)
Május 18-án ünnepeljük a múzeumok világnapját. Ennek alkalmából különböző témákon keresztül foglalkozhatunk a múzeumok társadalmi szerepével, jelentőségével, sajátosságaival: például a Múzeum – a veszélyeztetett faj című könyv bemutatóján és a Múzeum és örökség elnevezésű tematikus tárlatvezetésen a gyűjteményi kiállításban.
Ezen a napon a belépőjegy mindössze 2500 forint, amely nemcsak a tematikus nap programjaira, de a Néprajzi Múzeum aktuális kiállításaira: az új gyűjteményi kiállításra, a Székelyek – Örökség-mintázatok, a „Legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” – Herman Ottó és a Vígan zengjetek, citerák! című időszaki tárlatokra is érvényes.
Fejléckép: Látogatók a Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállításon (Fotó/Forrás: Incze László / Néprajzi Múzeum)