Ugyan mi a kilencvenes évek túlsúlyos télapós, klasszik műanyag nyitogatós adventi naptárján szocializálódtunk, most cyber művészetet reklámozunk Karácsonyra. Ha nem is fröccsöntött műanyagban tárolt rénszarvasos csokit kap a látogató a christmasexperiments.com-on, megéri nyitogatás helyett most inkább kattingatni. A weboldal tulajdonképpen egy adventi naptár, ami már nevével elsöpri a kételyeket és a véletlenül idetévedt usereket is. December 25-ig mindennap egy - kellően szép magyar kifejezés híján - digitális művészeti kísérletet lehetett kinyitni, majd élvezkedni a kreativitásban. Így mutatkozik be 25 fiatal alkotó, akiket a naptár alá görgetve behatóbban is megismerhetünk.
Majdnem az összes projekt épít a zenére és a felhasználói részvételre. Az egész decembert kitöltő, adventi digitális művészeti zúzásban találkozhatunk ártatlanul bolyongó, majd elektronikus dallamokra eszét vesztő Hóemberrel, kattintásra szálldogáló hópihékkel, neonfényekben tekergő fenyőfákkal, rengeteg 3D-s fejre állással, lounge zenére - a Földgolyó felszínén irányításunk alapján - sétálgató pálcikafigurával, vagy kissé idegesen orgonáló manóval. Akit pedig kimerített volna a vásárlási láz és minden ezzel járó móka, az gyilkolászhat kedvére minimál designnal megalkotott mézeskalács sütiket, játszhat nokiás kígyós játékot hosszú ünnepi zoknival, navigálhat égből lepottyanó Mikulást ajándékok és gonosz fekete felhők között, vagy tépkedhet csomagolópapírt belső agressziója lecsillapodásáig.
A chirstmasexperiments.com projektjei a digitális művészet boldog és nagy családjába tartoznak. Miután a net kiszabadult militáris elfoglaltságai alól és szépen lassan mindenhol megjelentek a személyi számítógépek, a kreatív művészek is felfedezték maguk számára az új területet. A digital art általános gyűjtőfogalom: minden olyan művészeti munka vagy gyakorlat ide sorolható, ami valamilyen formában digitális technológiát használ. Angolul egyszerűbb dolga van a részleteket keresőnek, a hetvenes és nyolcvanas évek óta tucatnyi új szó készült az új művészeti kifejezésmódok leírására. A digitális művészet mellett a computer art vagy a multimedia art is a new media art, vagyis újmédia-művészet elnevezés alá tartozik.
A Taschen és a Varga kiadó 2007-ben megjelentetett, a műfajt körüljáró Újmédia-művészet című könyve így definiálja a fogalmat: "olyan projektek... amelyek a feljövő technikákat alkalmazzák, és ezen eszközök kulturális, politikai és esztétikai lehetőségeivel foglalkoznak". Mindjárt világosabb. A 21. századra rengeteg ágazat burjánzik már a digitális művészet területén és itt nem árt, ha alkotónk számtechből is jó volt a suliban. A nullákból egy egyesekből építkező, számítógépeinkből nyíló univerzum kitágította a művészek lehetőségeit: szobrászként például valódi agyaghoz hasonlító formából gyakorlatilag bármit, bármilyen nagyságban létre lehet hozni.
Ugyan itthon még nem igazán futunk bele virtuális árverésekbe, de például a Paint up!-os fényfestés sokak, a vj-k munkája pedig a koncertre járók számára ismert - minimum. Pokrócos grog-fogyasztás, ízlés szerinti Igazából szerelem, Die hard, Brian élete, Karácsonyi lidércnyomás és lelkes fenyőfatű takarítás mellé tehát melegen ajánlunk digitális karácsonyi kísérletezést. Mibe' hogy ilyesmire úgysem kattantinak gyakran.