Vizuál

Így jelenik meg a kézmosás a művészetben

2020.03.20. 16:00
Ajánlom
A rituális tisztálkodás, a kézmosás szimbolikája évszázadok óta témája az európai képzőművészetnek. A bibliai történetek ábrázolásában is megjelenik, például Poncius Pilátus és Jézus találkozásakor. GALÉRIA

A tiszta rokonfogalma a szent, a szentségessel való érintkezés pedig megköveteli a rituális tisztaságot, amelyet leggyakrabban már az ókorban is az alámerítéssel vagy a megmosással gyakoroltak. De mit is jelent Júdea egykori római helytartójának, Poncius Pilátusnak szállóigévé vált mondata, a „Mosom kezeimet”?

Pszichológiai kutatások szerint a tisztálkodás igénye tudat alatti törekvés a lelkifurdalás enyhítésére, ami már kisebb bűnök vagy csalások elkövetése után is fokozódik. Ugyanezen kutatás szerint a kézmosásnak egy másik pszichológiai összefüggésben is jelentősége lehet: azok az emberek, akik morális dilemma előtt állnak, a szó legszorosabb értelmében tisztára moshatják magukat.

Nem csoda, hogy a művészeket régóta foglalkoztatja a tisztálkodás, a kézmosás szimbolikája.

Ma már bizonyított tény, hogy a kézmosás nem pusztán lehetőség arra, hogy egy etikátlan döntés után megszabadítson a rossz lelkiismerettől, hanem az egyik legfontosabb higiéniás módszer egészségünk megőrzésére.

Tanulmányok elemzik, hogy a gyakori és alapos, legalább 30 másodpercig tartó kézmosás, szappannal és vízzel, milyen komoly mértékben tudja megelőzni a vírusok terjedését.

A kézmosás és a tisztaság üzenetét hangsúlyozzák az Európai Digitális Könyvtár és a Fortepan gyűjteményében őrzött képek is, amelyek ízelítőt adnak abból, hogy az idők során hogyan változott a téma ábrázolása. GALÉRIA

 

Fejléckép: Eglon van der Neer: Nő kezet mos, 1675 (fotó: Mauritshuis Intézet/Europeana) 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Fliegauf Bence új filmjében egy démon áll bosszút a törvény felett állókon

Fliegauf Bence minden filmtámogatási rendszertől teljesen függetlenül, évek óta dolgozik legújabb filmjén, a jelenleg utómunkálatoknál tartó Jimmy Jaguáron. Az alkotótól merőben szokatlan misztikus bűnügyi történet ősztől látható a mozikban.
Vizuál hír

Az építészi tudásra alapozó tehetség – 13 magyar sikertörténetet Velencei Építészeti Biennálén

A május 10-től látogatható a 19. Velencei Építészeti Biennále, amelynek idei főtémája az intelligencia. A Magyar Pavilon olyan építészként végzett alkotók munkásságát mutatja be, akik az építészeti tudásukat szakmán kívül kamatoztatják és sikereket értek el.
Vizuál hír

Cannes-ban, Európa legígéretesebb producerei közt mutatkozhat be Sümeghy Claudia

A Magasságok és mélységek, illetve a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet is jegyző Sümeghy Claudiát mutatja be a European Film Promotion (EFP) a Producers on the Move elnevezésű programján.
Vizuál hír

Világsztár japán építészek mutatták be az Új Nemzeti Galériát az Oszakai Világkiállításon

A Városligetben felépítendő Új Nemzeti Galéria épületének tervezői, a Pritzker-díjas japán építésziroda, a SANAA alapítói mutatták be az új múzeumi épület terveit április 28-án a 2025-ös Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában.
Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.