Vizuál

Így látták a művészek II. Erzsébet királynőt – Képek

2022.09.19. 16:20
Ajánlom
Világszerte számtalan művész megörökítette II. Erzsébet brit királynőt festményeken, fotókon vagy éppen szitanyomaton. Válogatásunkban a leghíresebb képeket mutatjuk be Warholtól kezdve Lucian Freud festményén át Chris Levine fényképéig.

Andy Warhol

A pop-art atyja, Andy Warhol számos ismert emberről készített szitanyomatot, köztük Marilyn Monroe-ról.

A II. Erzsébet királynőről készült szitanyomatai azonban kevésbé ismertek, és az utolsó munkái közé tartoznak.

A műveket 1985-ben alkotta, az Uralkodó királynők sorozat részeként, mindössze két évvel halála előtt. A kép egy olyan fotón alapul, amelyet 1975-ben, nem sokkal 49. születésnapja előtt készítettek a királynőről.

 

Gerhard Richter

A német származású Richter a 20. század egyik legsikeresebb kortárs festőművésze, aki 1967-ben készített olajfestményt a királynőről, egy fénykép alapján. Korábban, 1966-ban egy litográfián is megörökítette II. Erzsébetet.

 

Lucian Freud

Az egyik legkisebb képet, amelyet valaha is festettek a királynőről, a legendás képzőművész, Lucian Freud jegyzi. 

A mindössze 23 x 15 cm-es festményhez

számos alkalommal ült modellt a királynő, 2000 májusától 2001 decemberéig.

 

Cecil Beaton

A királyi udvar hivatalos fotósaként Cecil Beaton az 1940-es évek elejétől az 1960-as évek végéig fotózta Erzsébetet, hercegnői, aztán királynői és anyai szerepben is. Beaton korábban a Vanity Fair és a Vogue divatfotósaként tett szert hírnévre, és

számos híres művészt és ismert embert megörökített fényképezőgépével, Pablo Picassótól elkezdve Katharine Hepburnig.

 

Nicky Philipps

A művész 2011-ben festette meg a királynőt, 2008-ban pedig Vilmos és Harry herceget örökítette meg ecsetjével.

A királynőről készült portréja a Buckingham-palota tróntermében látható.

Philipps azt mesélte, hogy miközben a királynő modellt ült neki, szívélyesen elcsevegett vele, főként a lovakról és a kutyákról.

 

Chris Levine

Chris Levine a fotózás, a performansz, az installáció, a divat, a zene és a design területein egyaránt alkot. Az Egyesült Királyságban élő művészt Erzsébet királynőről készült portréi tették igazán ismertté, különösen a Lightness of Being (2004) című műve, amelyen csukott szemmel örökíti meg az uralkodót.

Forrás: cnn.com, artnet

Fejléckép: Andy Warhol II. Erzsébet királynőről készült szitanyomatai (Fotó/Forrás: Ian Gavan/Getty Images)

Ezek a dalok csendültek fel II. Erzsébet királynő temetésén

Kapcsolódó

Ezek a dalok csendültek fel II. Erzsébet királynő temetésén

Ma vesznek végleges búcsút II. Erzsébet királynőtől Londonban. Cikkünkben összeszedtük, milyen zenék csendülnek majd fel a Westminster apátságban zajló temetésen. Az istentiszteletet a Westminster esperese vezeti, a dalokat pedig a Westminster Apátság Kórusa és a Királyi Kápolna Kórusa kórusai éneklik.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.
Vizuál

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Színház

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
Vizuál videó

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Vizuál ajánló

Csaknem kétszáz filmet neveztek a Magyar Mozgókép Fesztiválra

A korábbi évekhez hasonlóan nagy érdeklődés kíséri a 2025-ös MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivált. A február végi határidőig az elmúlt egy év hazai filmes felhozatalából mintegy 200 nevezés érkezett be a szemlére.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte a Véletlenül írtam egy könyvet Montréalban

Lakos Nóra alkotása nyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját. A hiánypótló családi film világszerte nagy siker és a hazai közönséget is elvarázsolta: januári bemutatója óta több mint 126 ezer néző váltott rá jegyet és azóta is szerepel a mozik műsorán.
Vizuál interjú

Fényművészetről gyerekeknek – edukációs vasárnapi programok a Light Art Museumban

Hogyan hozhatjuk közelebb a kortárs művészetet, közelebbről annak egyik legizgalmasabb ágát, a fényművészetet a fiatalabb korosztályhoz? Hogyan gondolkodik erről a Light Art Múzeum csapata, amelynek tagjai egy egészen egyedi programot dolgoztak ki a GYIK Műhellyel közösen?