Szendrei Judit munkáit nézegetve a bélyeggel festés különleges művészetét fedezhetjük fel. A Debrecenben élő művész alkotásain a mások által talán értéktelennek tartott postai bélyegek kelnek új életre. A legelső, ezzel a technikával megalkotott képét 2015-ben készítette el. A művész így mesél a rendhagyó műfaj felfedezéséről:
2015-ben vettem elő a szekrény mélyéről a bélyeges dobozokat, amikor hasznos elfoglaltságot kerestem Zsófi lányomnak. Elkezdtük a mai napig tartó nagy projektet: áztatunk, szárítunk, rendszerezünk.
„A képek készítése nyugalmat hozott és az alkotás semmivel össze nem hasonlítható örömét. Mára szenvedélyemmé vált a festés bélyegekkel. Ezt a műfaji meghatározást Antal Pétertől, az Antal-Lusztig gyűjtemény tulajdonosától hallottam, amikor megnézte képeimet. Mások ráismerni vélnek a kollázs, montázs technikára, vagy az ókori mozaikokhoz hasonlítják. Mindenkinek igaza van, hiszen ezen technikák keveréke az, amivel dolgozom."
Bár első képét azonnal megsemmisítette, de a következő, a szalvétatechnikával kartonra készített Virágkörök már gazdára talált. Azóta száznál is több, sokszor megrendelésre készített bélyeg-kép született meg, sokszor családi segítséggel: „A képeket nézve olyan egyszerűnek tűnik, pedig több ember munkája van benne: édesanyám, lányom áztatják, válogatják a bélyegeket; férjem pedig a menedzserem” - mondta el magáról a Bélyegmúzeum Facebook-oldalán látható virtuális tárlatának bemutatkozó bejegyzésében.
Szendrei Judit első kiállítása 2018-ban nyílt meg, azóta többször is volt alkalma bemutatkozni, itthon és külföldön egyaránt.
A Cirkusz című képe a tiranai királyi palotában, a Rózsafüzér királynője pedig Vatikán városban látható. Itthon a budapesti Bélyegmúzeumban mindenki által megtekinthető a Taormina kicsit másképp című kép, az Évára várva pedig bekerült a Hungarikonok gyűjteménybe. A budapesti Benczúr Házban megnyílt legújabb tárlatán megtekinthető az Együtt Krisztussal című, 2020-ban készült képe is, amely a vásárosnaményi görög katolikus közösség felkérésére született, és az ő közösségi termüket díszíti.
A művésznő elmondása szerint az elmúlt évek alatt sokat változott az általa alkalmazott technika is: „Áttértem egy vizesbázisú ragasztóra és farostlemezre dolgozom. Kezdetben a bélyegeket egészben használtam fel, szépen sorban egymás mellé rakva őket. Ma már ollót is használok és van, amikor az ív hátuljára nyomtatok, ezzel magam állítok elő egy speciális bélyeget. Sokan megkérdezik, hogy honnan van ilyen sok bélyegem. Kezdetben még vásároltam, ma már ismerősöktől kapom őket, vannak bélyeggyűjtő barátaim, akikhez mindig fordulhatok. Támogatóim között van a Magyar Posta Filatéliai Osztálya, a Magyar Honvédség Gábor Áron Bélyeggyűjtő Köre Mándi Tibor vezetésével, és Sutóczki Csaba bélyeggyűjtő is.
Manapság már nem gyűjtök bélyeget. Abból dolgozom, amit a barátaim, ismerőseim adnak nekem."
Szendrei Judit: Együtt Krisztussal – Magyarországon
Benczúr Ház
Megtekinthető: 2021. október 2-ig
Fejléckép: Szendrei Judit: Együtt Krisztussal (részlet) / fotó: Bélyegmúzeum