Vizuál

Ilyen a varsói felkelés a kaiserpanorámában

2022.07.25. 15:05
Ajánlom
Augusztus 1-én, a Varsói Felkelés kitörésének napján Tadeusz Bukowski 1935 és 1955 között készült varsói fényképeiből nyílik kiállítás a Platán Galériában. A budapesti Lengyel Intézet tárlata különleges látványosságot ígér egy háromdimenziós különleges attrakció, a Kaiserpanoráma segítségével.

A Varsói Felkelés Múzeumának új fotógyűjteményét bemutató kiállítás egy olyan sétára invitál, amely a II. Lengyel Köztársaság megismételhetetlen hangulatából a német megszállás és a Varsói Felkelésen keresztül elvezet a háború utáni, romjaiból feltámadó lengyel fővárosba. 

Tadeusz Bukowski Varsóról szóló fotókiállítása nemcsak az 1944-es felkelés során készített képeket tartalmazza, a Budapesten látható anyag a lengyel fővárosban 1935 és 1955 között végbemenő változások páratlan dokumentációja.

A szerző újra és újra visszatér ugyanazon helyekre, melyek e húszéves időszak alatt teljesen megváltoznak, és kifejező portrékat készít a főváros lakosairól, többek között kedvenc témájáról, a gyerekekről.

Bukowski_2-101924.jpg

Tadeusz Bukowski: Esti imádság a bérház udvarán kialakított kápolna körül, Varsó, 1939-1944 között (Fotó/Forrás: a Varsói Felkelés Múzeuma gyűjteményéből / Platán Galéria)

Tadeusz Bukowski

Tadeusz Bukowski „Bończa” (1909–1980) a Honi Hadsereg Parancsnokságának Információs és Propaganda Irodájának fotóriportere, cserkész-oktató, tanár és fotóművész volt. Varsóban született, ahol tanári szemináriumot végzett, 1928-tól általános iskolákban tanított. A Lengyel Fotográfiai Társaság tagja, a Lengyel Cserkészszövetség fényképész szakosztályának vezetője volt. A megszállás alatt a földalatti cserkészetet szervezte. A háború után fotósként dolgozott, és társadalmilag aktív szerepet vállalt – a sztálinizmus nehéz időszakában társalapítója volt a Lengyel Fotóművészek Szövetségének.

A Varsói Felkelés emlékére, barátai kezdeményezésére 1979-ben kiállítást rendezett a felkelés alatt készített fényképeiből, amely vándorkiállítás formájában körbejárta Lengyelországot.

A Kaiserpanoráma (Császárpanoráma)

1866-ban Alois Polanecky megalkotta „szetereogramm-szalon berendezését”, létrehozva ezzel a képek többszemélyes, közös befogadásának lehetőségét. A 3D-ben nézhető sztereoképek hamar népszerűek lettek, August Fuhrmann nem sokkal később azonban új, elegáns módon prezentálta ezeket, ahol a látogatók egy nagy, szekrényhez hasonló faépítményt ültek körül, oldalában egy-egy nézőkével.

A szekrény belsejében egy megvilágított, háromdimenziós kép tárult fel. A nyár folyamán egy ilyen különleges látványosság várja a Platán Galéria látogatóit.

A kiállítás a Varsói Felkelés kitörésének 78. évfordulója alkalmából, az Egyetértési Megállapodás keretében, a budapesti Lengyel Nagykövetség támogatásával valósult meg.

Bukowski_1-102102.jpg

Tadeusz Bukowski: A Visztula bal partja éjszaka, 1935-1939 között (Fotó/Forrás: a Varsói Felkelés Múzeuma gyűjteményéből / Platán Galéria)

Varsó a kaiserpanorámában

Megörökítve – Város, háború, szerelem

Tadeusz Bukowski varsói fényképei 1935–1955


Megnyitó: 2022. augusztus 1. (hétfő), 17.00 óra

Platán Galéria (1061 Budapest, Andrássy út 32.)

Megtekinthető: 2022. október 3-ig, minden hétköznap 9.00 – 17.00 óra között.


Díszvendég: Sebastian Kęciek, a Lengyel Köztársaság magyarországi nagykövete

Köszöntőt mond: Joanna Urbańska, a Lengyel Intézet igazgatója

A kiállítást megnyitja: Ryszard Mączewski, a kiállítás kurátora, a Varsói Felkelés Múzeuma Ikonográfiai és Fotográfiai Gyűjteményének szakértője

Fejléckép: Tadeusz Bukowski: A romok között sétáló Halina Bukowska (a művész felesége), Varsó, 1945 (forrás: fotó a Varsói Felkelés Múzeuma gyűjteményéből)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Egymillió euró értékben érkeznek műalkotások a Budapest Contemporaryre

A kortárs seregszemle nemzetközi standján 12 galéria 21 művészének 42 alkotása lesz látható és megvásárolható mintegy 1 millió euró értékben. Az idei BCT-t szeptember 26–29. között tartják a Bálnában.
Vizuál hír

Norvég film nyerte a CineFest fődíját

Lilja Ingolfsdottir Szerethető című alkotása a Pressburger Imre-díj mellett további két elismerést is bezsebelt Miskolcon. A szemle gáláján életműdíjat vehetett át Kardos Sándor.
Vizuál hír

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál ajánló

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.